سیستم اسمز معکوس (تصفیه آب RO)

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

تصفیه آب ro

سیستم اسمز معکوس

تصفیه آب RO

دستگاه تصفیه آب RO چگونه کار میکند؟

سیستم تصفیه آب اسمز معکوس یا  Reverse osmosis یا RO یکی از متداولترین روشهای تصفیه آب در سالهای اخیر میباشد که در سرتاسر دنیا به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. این روش بر اساس تئوری اسمز معکوس عمل می نماید که در آن آب با غلضت املاح بالاتر به وسیله فشار پمپ از داخل یک غشاء نیمه تراوا (ممبران) عبور میکند و با توجه به منافذ غشاء که در حد نانومتری می باشد املاح محلول در آب با توجه به سایز مولوکولی با درصدهای مختلفی حذف می شوند. 

دستگاه تصفیه آب RO برای چه محل هایی کاربرد دارد؟

دستگاه تصفیه آب RO در کلیه مواردی که حذف کاهش میزان کل املاح محلول در آب TDS  یا حذف موردی یک یا چند نوع از املاح مورد نظر باشد به کار گرفته می شود. البته تصفیه و حذف انتخابی املاح در این روش به صورت کلی امکان پذیر نیست و در صورت عبور محلول آبی از غشاء کلیه املاح با درصد های مشخص حذف می گردند.

دستگاه تصفیه آب RO از لحاظ آب تولیدی چه کیفیتی دارد؟

جهت طراحی یک دستگاه RO به اطلاعات زیر نیاز داریم :

۱- کیفیت آب ورودی: جهت طراحی دستگاه به خصوص زمانی که حذف یک یون خاص مورد نظر باشد نیاز به یک آنالیز کامل از نمونه آب ورودی به دستگاه خواهیم داشت. دربسیاری از مواقع با توجه به نیاز کارفرما به حذف کل املاح محلول TDS به جای انجام آنالیز کامل فقط پارامترهایی همچون TDS, EC, pH  و کلیفرمها مورد توجه قرار می گیرد. در مواقعی که امکان هیچ گونه آزمایشی وجود نداشته باشد، در صورتی که شرایط خاصی بر پروژه حاکم نباشد می توان به صورت تقریبی با استفاده از شرایط سفره های آب زیر زمینی و همچنین نمونه های مشابه به صورت تقریبی اقدام به طراحی دستگاه نمود که البته هیچگاه این روش توسط شرکت شاران صنعت توصیه نمی شود.

۲- کیفیت آب تولیدی: کیفیت آب تولیدی بر اساس نوع و مشخصات آب مورد توجه قرار می گیرد. مهمترین موارد مصرف آب تصفیه شده RO به شرح زیر میباشد :

  • تصفیه آب جهت آب شرب (آب اشامیدنی)
  • تصفیه آب جهت آب صنعتی
  • تصفیه آب جهت آب کشاورزی

۳- کمیت آب تولیدی: میزان آب تولیدی دستگاه و میزان ریکاوری مورد نیاز دستگاه نیز یکی از موارد تعیین کننده در طراحی سیستم های تصفیه آب RO می باشد. از طرفی به منظور کاهش آب دورریز دستگاه می خواهیم ریکاوری هر چه بیشتر و از طرف دیگر با توجه به افزایش ریکاوری و برگرداندن پساپ تفلیظ شده به ابتدای سیستم گرفتگی ممبران را نیز باید مورد توجه قرار دهیم. لذا ایجاد یک تعادل در طراحی با توجه به نیازهای کارفرما ضروری می باشد.

 

دستگاه RO چگون ساخته میشود؟

دستگاه RO شرکت شاران صنعت در کارخانه این شرکت ساخته شده و پس از اتمام مراحل ساخت و نصب کلیه تجهیزات به محل پروژه حمل می شود. مهمترین هدف ما در ساخت این دستگاها کیفیت بالا، سرعت در تحویل و سهولت در نصب و راه اندازی می باشد. دستگاه های تصفیه آب RO به گونه ای ساخته می شود که زمان و اقدامات لازم جهت نصب دستگاه در محل پروژه به حداقل ممکن برسد.

لازم به ذکر است که در فرایند ساخت دستگاه RO کلیه تجهیزات از برندهای معتبر اروپایی تهیه شده و عملیات ساخت و لوله کشی و مونتاز تجهیزات در کارخانه شرکت شاران صنعت به انجام میرسد.

دستگاه تصفیه آب RO یا سیستم رزینی؟

سیستم های رزینی معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که یون های خاصی از آب مورد توجه قرار می گیرند. مثلا در رزین های کاتیونی یا همان سختی گیرها هدف حذف یون ها ی مولد سختی از جمله کلسیم و منیزیم می باشد که در این حالت یون کلسیم توسط رزین از آب حذف شده و به جای آن یون سدیم (نمک) به آب اضافه میشود. در مواردی که هدف ار تصفیه حذف درصدی از کل یون های موجود در آب و پساب می باشد استفاده از سیستم اسمز معکوس (RO) توصیه می شود.

دستگاه RO یا سختی گیر الکترومغناطیسی:

در سختی گیرهای الکترو مغناطیسی هیچگونه یونی از آب حذف نمی شود و فقط با باردار کردن یون ها مانع از رسوب آنها می شویم در حالی که در سیستم RO یونها مربوطه از آب حذف می شوند. لذا در مواردی که رسوب گذاری از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است استفاده از روش سختی گیری الکترومغناطیسی توصیه نمی شود و معمولا از سیستم های الکترومغناطیسی جهت کاهش رسوب گذاری در موتورخانه ها، رادیاتورها، دیگ ها، منابع کویلی استفاده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *