تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

  • تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنعتی چگونه کار می کند ؟

    طراحی سیستم های تصفیه فاضلاب توسط واحد فنی شرکت شاران صنعت و همگام با کارشناسان شرکت های معتبر جهان در زمینه تصفیه آب و فاضلاب از  جمله شرکت Yara International نروژ، شرکت Oxymem انگلیس و شرکت AWS ایتالیا و به صورت پتنت اختصاصی این شرکت انجام می گیرد.
در این طراحی ها کلیه موارد مهم از جمله کیفیت فاضلاب خروجی، اشغال فضای کمتر، طول عمر تصفیه خانه و تجهیزات مربوطه، عدم تولید بو و آلودگی‌های محیطی، اپراتوری آسانتر، کاهش هزینه های بهره برداری و بسیاری از نکات دیگر که از لحاظ علمی و تجربی به آن دست پیدا کرده ایم لحاظ شده است.
در فاضلاب های صنعتی با توجه به تنوع و بالا بودن بار آلودگی معمولاً ترکیبی از روشهای تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مهمترین روش های تصفیه فاضلاب که معمولاً به صورت منفرد و یا در ترکیب با روش‌های دیگر به منظور تصفیه فاضلاب های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، به شرح ذیل  می باشد:

۱- روش های فیزیکی شیمیایی

۲- روش های بیولوژیکی بی هوازی ازجمله (UASB) و (UABR)

۳- روش های بیولوژیکی هوازی از جمله (EAAS)

۴- راکتور بیولوژیکی غشایی (MBR)

۵- روش اکسیداسیون پیشرفته (AOP)

  • تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنعتی برای چه صنایعی کاربرد دارد؟

    طراحی و ساخت سیستم های تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به تنوع صنایع و بار آلودگی بالای آن ها و ملاحظات فنی، اقتصادی و زیست محیطی از مهمترین ماموریت های شرکت شاران صنعت می باشد. مهمترین صنایع تولید کننده فاضلاب های صنعتی را می توان به شرح ذیل لیست نمود:
صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
صنایع فولاد
صنایع خودرو سازی
صنایع غذایی و لبنی
صنایع آبکاری و پوشش فلزات
صنایع شیمیایی
صنایع دامداری، دامپروری، کشتارگاهی و تولید فرآورده های گوشتی
صنایع نساجی
صنایع تولید مواد بهداشتی و شوینده
صنایع رنگ
صنایع کاغذ سازی و مقوا سازی
صنایع تولید قند، شکر و ملاس
صنایع داروسازی
صنایع کانی های غیرفلزی
کارواش و فرش شویی

  • تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنعتی از لحاظ پساب تصفیه شده چه کیفیتی دارد؟

    در بسیاری از موارد صنایع ترجیح می دهند پساب تصفیه شده سیرکوله شود و به عنوان آب مورد نیاز در صنعت مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. در این موارد با توجه به اولویت های فنی، اقتصادی و زیست محیطی تصمیم گیری خواهد شد.
در صورتی که پساب سیرکوله نشود بر اساس استاندارد سازمان محیط زیست ایران فاضلاب تصفیه‌شده می‌تواند جهت یکی از مصارف زیر مورد استفاده قرار گیرد:

کشاورزی وآبیاری فضای سبز
تخلیه به چاه جاذب
تخلیه به آب های سطحی

  • تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنعتی چگونه ساخته میشود؟

    اجرای تصفیه خانه های بتن مسلح معمولاً شامل دو بخش اصلی به شرح زیر است:

۱ساخت سازه تصفیه خانه از جنس بتن مسلح

در ساخت سازه تصفیه‌خانه مواردی از جمله تهیه نقشه اجرایی جامع شامل ابعاد مخازن، نقشه آرماتوربندی و محل پلیت ها، نازل ها و واتر استاپ ها و… ضروری می باشد.
در هنگام ساخت سازه تصفیه خانه نیز می بایست در طراحی کلیه سازه ها و متعلقات مربوطه تجهیزاتی که قرار است در محل های مورد نظر نصب شوند؛ لحاظ گردند.
نکته: آب بندی سازه تصفیه خانه یکی از مهمترین موارد در ساخت سازه تصفیه خانه است. توجه اصلی می باید در هنگام بتن ریزی و عمل آوری بتن لحاظ شود تا از به وجود آمدن سطوح شن نما و ترکهای مویرگی در بتن جلوگیری شود. در صورتی که پس از اتمام سازه تصفیه خانه مشخص شود که مخازن از آب بندی مناسب برخوردار نیستند می بایست با استفاده از روش های گوناگون آب بندی و استفاده از مواد آب بند و نیز استفاده از گروت، نفوذگر، آب بند های پلیمری و … مخازن را کاملا آب بند نمود.

۲ساخت، حمل، نصب و راه اندازی تجهیزات که این بخش شامل موارد زیر می‌باشد:

-نصب کلیه سازه های فلزی از جمله پل های دسترسی، پل های گردان و متحرک، نرده ها، حفاظ ها، دریچه های بازدید، ساپورت کرد ها و داکت ها، نردبان، پل دسترسی و…
– نصب کلیه تجهیزات الکترومکانیکال از جمله پمپ ها، بلوئرها، کمپرسورها، پکیج های تزریق، موتورها، میکسرها و …
-انجام کلیه لوله کشی ها و کابل کشی ها
-نصب تابلو کنترل و قدرت
-راه اندازی خشک کلیه تجهیزات تصفیه خانه
-انتقال فاضلاب از مخزن متعادل ساز به واحدهای تصفیه خانه و انجام راه اندازی موقت تصفیه خانه

پس از راه اندازی و تحویل تصفیه خانه می بایست کلیه آموزش های لازم به تیم اپراتوری که از طرف کارفرما معرفی می‌شوند داده شود.

  • پکیج تصفیه یا تصفیه خانه بتنی؟

    یکی از سوال های متداول کارفرمایان مقایسه تصفیه خانه بتنی با پکیج های تصفیه فاضلاب است. جواب بسیار ساده است!
در مواردی که دبی فاضلاب به نسبت زیاد باشد و لذا پس از طراحی ابعاد و تعداد مخازن از حد خاصی بیشتر شود؛ احداث تصفیه خانه بتنی از لحاظ فنی و اقتصادی بدون شک اولویت خواهد داشت مگر در مواردی که کارفرما قصد داشته باشد در آینده نزدیک محل تصفیه خانه را تغییر دهد. به عنوان مثال می‌توان به کمپ های کارگری اشاره کرد که معمولا کلیه تجهیزات این کمپ‌ها از جمله کانکس ها، کانتینرها و … به محل پروژه جدیدحمل می شوند.
در مواردی که دبی فاضلاب به نسبت کم باشد معمولا پکیج های تصفیه از لحاظ فنی و اقتصادی توجیه‌پذیر خواهند بود. به خصوص در مواردی که کارفرما ترجیح می‌دهد تا در سایت خود از عملیات اجرایی تا حد امکان خودداری شود؛ این پکیج ها می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. در مواردی که تصفیه خانه به صورت پکیج انتخاب می شود، مقرر می‌گردد قبل از حمل پکیج از کارخانه شرکت سازنده بازدید به عمل آمده و مشخصات پکیج با مشخصات فنی که می بایست پیوست قرارداد باشد؛ مقایسه شود. البته این مقایسه به هیچ عنوان رافع مسئولیت سازنده در قبال گارانتی تجهیزات و تامین استاندارد مورد نظر نخواهد بود.
نکته: استفاده از سیستم سپتیک تانک ومتصل نمودن خروجی آن به چاه جاذب از لحاظ زیست محیطی عمل غیر مسئولانه و غیرقانونی است که هم اکنون در ایران به دلیل عدم نظارت کافی سازمان محیط زیست در برخی مناطق کشور به روش رایج جهت امحاء فاضلاب تبدیل شده است.
در بسیاری از موارد که کارفرما هزینه اجرای تصفیه خانه فاضلاب را نداشته باشد استفاده از سپتیک به منظور حفاظت حداقلی از چاه جاذب و جلوگیری از ایجاد گرفتگی انجام می گیرد. البته به کارفرمای محترم اطلاعات لازم در ارتباط با عدم کیفیت مناسب فاضلاب خروجی از سپتیک داده می شود.

 

 

 

کلمات کلیدی :

 

شرکت تصفیه آب

تصفیه فاضلاب انسانی

تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنعتی

تصفیه خانه بتنی فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

 

کلمات کلیدی :

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

شرکتهای فعال در زمینه تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

لجن فعال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *