سیستمهای جداکننده روغن از آب و پساب | شرکت مهندسی شاران صنعت

سیستمهای جداکننده روغن از آب و پساب:

خدمات شرکت مهندسی شاران صنعت در زمینه سیستم­های جدا کننده روغن از آب و پساب شامل  طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم شناورسازی با هوای فشرده محلول DAF، چربی گیری ثقلی با صفحات لاملا CPI  و سیستم جدا کننده آب از روغن API می باشد.

شناورسازی با هوای فشرده محلول DAF یا چربی گیری ثقلی با صفحات لاملا CPI  یا سیستم جدا کننده آب از روغنAPI ؟

جهت حذف چربی­های معلق در آب و پساب می­توان از روش API و CPI استفاده نمود. در روش CPI با استفاده از لاملا راندمان حذف ذرات را افزایش داده و از لحاظ جانمایی، فضای مورد نیاز سیستم کاهش می­ یابد. در صورتی که هدف، حذف ذرات روغن و چربی محلول باشد، می­بایست از روش DAF و روشهای مشابه آن استفاده نمود.

برای آشنایی با محصولات و خدمات شرکت شاران صنعت در زمینه سیستم های جداکننده روغن از آب و پساب می توانید یکی از گزینه های ارائه شده را انتخاب کنید و در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

شناورسازی با هوای فشرده محلول(DAF) چربی گیری ثقلی با صفحات لاملا(CPI) سیستم جدا کننده آب از روغن(API)

 

 

 

 

 

 

فهرست


انواع روغن در فاضلاب

روغن ها به سه شکل در جریان فاضلاب وجود دارند که عبارتند از روغن آزاد، امولسیون و روغن محلول.

روغن آزاد: این روغن ها به شکل ذرات کروی کوچک مجزا می­باشند که می­توانند به دلیل نیروی شناوری به سطح آب منتقل شوند و لایه­ای از روغن را در بالای آب ایجاد کنند. با ایجاد شرایط سکون مناسب، روغن آزاد را می­توان با جداسازی ثقلی حذف کرد. این چربی زدایی تابعی از زمان ماند، تفاوت در وزن مخصوص، درجه حرارت و پایداری امولسیون می­باشد. برخی از مواد جامد روغنی درشت، وزن مخصوص بیشتر از یک دارند و در نتیجه در پایین چربیگیر ته نشین می­شوند. اکثر روغن ها در فاضلاب دارای وزن مخصوص کمتر از ۰/۱ هستند و به سطح آب می ­آیند.

روغن امولسیون: امولسیون­ها به شکل قطرات روغن کوچکتر با قطر کمتر از ۲۰ میکرون (اکثراً در محدوده ۱ تا ۱۰ میکرون) می­باشند. این ذرات در نتیجه غلبه نیروهای متقابل بر نیروهای شناوری، یک تعادل پایدار در آب را تشکیل می­دهند. وجود ذرات نیز باعث تشکیل امولسیون می­شود. روغن های امولسیون می­تواند به وسیله افزودن مواد شیمیایی و یا شناور سازی حذف شود. این روغن ها به وسیله جداسازهای ثقلی قابل حذف نیستند.

روغن محلول: یک ترکیب مولکولی با آب می­باشد. روغن محلول نیز همانند امولسیون با چربیگیرهای گرانشی قابل حذف نیست و در صورت نیاز به حذف روغن محلول، تصفیه بیشتر فاضلاب ضروری می­باشد (به عنوان مثال تصفیه بیولوژیکی).

مقدار روغن قابل جداسازی از جریان فاضلاب به وسیله جداسازی ثقلی، تحت تأثیر نوع ماده روغنی است. روش اندازه گیری غلظت روغن نیز می­تواند بر راندمان حذف روغن، تأثیرگذار باشد. چربیگیرهای معمول فقط روغن آزاد را از آب حذف می کنند، امولسیون های پایدار و روغن های حل شده، نیاز به تصفیه بیشتری دارند.


چربیگیرها

چربیگیرها یکی از تجهیزات مورد استفاده جهت جداسازی مخلوط روغن و آّب، به اجزای جداگانه یعنی آب و روغن می­باشند. جداکننده های روغن از آب و پساب معمولاً جهت جداسازی مواد زائد چرب از جریان های فاضلاب مورد استفاده قرار می­گیرند. انواع مختلفی از چربیگیرها وجود دارد که هر یک دارای قابلیت های جداسازی مختلفی می­باشند و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می­گیرند. چربیگیرها معمولاً در صنایع از جمله تعمیر و نگهداری وسایل نقیله و هواپیما، شستشو و سایر فعالیت های صنعتی از جمله صنایع نفت، روغن و گریس، جهت جداسازی روغن ها در غلظت های پایین فاضلاب، نصب و مورد استفاده قرار می­گیرند. انواع چربیگیرها شامل چربیگیرهای ثقلی که خود دو نوع می­باشند: جداسازهای معمولی طراحی شده بر اساس دستورالعمل های موسسه نفت آمریکا (American Petroleum Institute) و یا به اختصار (API) و چربیگیرهای با صفحات موج دار موازی (Corrugated Plate Interceptor) و یا به اختصار (CPI) و جداکننده به روش شناورسازی با هوای محلول (DAF). اکثر چربیگیرهای مورد استفاده در جداسازی آب و روغن، چربیگیرهای ثقلی معمولی هستند. در این نوع از چربیگیرها فاضلاب به یک مخزن وارد شده و با فراهم آوردن زمان ماند کافی، روغن به طرف بالا حرکت کرده و در سطح آب شناور می­شود و در­نهایت به وسیله یک اسکیمر جمع آوری می­گردد و جامدات نیز در کف مخزن ته نشین می­شوند.

چربیگیرها، پس از بررسی پارامترهای عملکرد جداسازی روغن و هزینه های عملیاتی، طراحی و انتخاب می­شوند.

چربیگیرها می توانند جهت تصفیه انواع آلاینده ها در آب، از جمله روغن شناور آزاد، روغن امولسیون، روغن محلول و مواد جامد معلق طراحی شوند. تمامی انواع چربیگیرها، قادر به جداسازی آلاینده ها نیستند. رایج ترین پارامترهای عملکرد چربیگیرها عبارتند از:

اندازه ذرات روغن (در ورودی چربیگیر)

دانسیته روغن

ویسکوزیته جریان ورودی

کیفیت مورد نظر جریان خروجی

غلظت روغن در ورودی

شدت جریان ورودی (مخلوط آب و روغن)