چربی گیر فاضلاب

چربی گیر چیست؟

چربی گیر فاضلاب

چربی گیر فاضلاب

 

چربی­گیر دستگاهی است که به منظور حذف FOG (چربی، روغن و گریس)، جامدات و مواد باقیمانده، از فاضلاب مؤسساتِ خدماتِ غذایی طراحی شده است و از ورود این مواد به سیستم جمع­آوری فاضلاب شهری  و یا تأسیسات تصفیه فاضلاب درجا که مربوط به مالکین خصوصی می­باشد جلوگیری می­کند. چربی­گیر ضایعات به دام افتاده را تا زمانی که یک شرکت تخلیه فاضلاب آن­ها را به نحو صحیح تخلیه کند، نگه می­دارد. استفاده از یک دستگاه چربی­گیر در مؤسساتِ خدماتِ غذایی ضروری است. در اینجا قصد داریم این مؤسسات را با برخی تصورات اشتباه پیرامون استفاده از چربی­گیر و چگونگی نگهداری و پاکسازی منظم آن آشنا کنیم.

یکی از اهداف اولیه یک چربی­گیر با اندازه مناسب، حفظ دمای بالای FOG است تا خنک شدن و جداسازی FOG از آب بتواند به راحتی انجام شود. یکی دیگر از اهداف مهم چربی­گیر، نگهداری جامدات موجود در فاضلابِ مؤسسات خدمات غذایی است. جامدات بزرگتر با دانسیته بزرگتر از آب، در کف چربی­گیر ته­نشین می­شوند و در طول دوره پاکسازی چربی­گیر، به همراه FOG شناور حذف می­شوند.

انواع چربی­گیر:

 • جداسازهای منفعل در آشپزخانه: این واحدها گریس تولید شده در تأسیسات را بعد از ورود فاضلاب و صعود گریس به بالای مخزن، جمع­آوری می­کنند. گریس جمع­آوری شده در این نوع چربی­گیرها باید به  صورت دستی حذف گردد. به دلیل اینکه این چربی­گیرها دارای حجم نسبتأ کوچکی هستند(معمولا ۲۰ تا ۲۵ گالن)؛ باید در فواصل زمانی کوتاه(معمولأ روزانه تا یک بار در هفته) تمیز شوند. اگر این واحدهای کوچک مطابق با فاصله زمانی لازم تمیز نشوند؛ به سرعت از گریس پر شده و باعث ورود مستقیم  FOG به فاضلاب می­گردند. با این وجود در صورتیکه این نوع از چربی­گیرها به طور صحیح نگهداری شوند می­توانند FOG و جامدات مربوطه را تا حدود ۹۵ درصد حذف کنند.
 • چربی­گیرهای واقع در زمین: این نوع چربی­گیرها مطابق با اصول چربی­گیرهای آشپزخانه و فقط در اندازه بزرگتر عمل می­کنند. بیشترین اندازه­های رایج چربی­گیرهای زمینی، در رنج ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ گالن می­باشد. این نوع چربی­گیرها در مقایسه با چربی­گیرهای آشپزخانه، توانایی دریافت حجم بیشتری از FOG و جامدات مربوطه را دارند. مؤسساتِ خدماتِ غذایی که از این نوع چربی­گیرها استفاده می­کنند باید توسط شرکت­های تخلیه فاضلاب، به صورت دوره­ای آن­ها را تمیز و پاکسازی کنند.

تصورات غلط پیرامون چربی­گیرها

 • چربی­گیر یک دستگاه تصفیه فاضلاب است. مؤسسات خدمات غذایی تصور می­کنند؛ چربی­گیر همانند یک سپتیک تانک است و باید زمانی تعمیر و سرویس شود که مشکلی رخ دهد. در واقع چربی­گیرها دستگاه­های جداساز ساده­ای هستند که برای یک مدت زمان کافی FOG و جامدات را نگهداری می­کنند تا به صورت دستی یا خودکار حذف شوند و نمی­توان از آن­ها به عنوان یک سیستم تصفیه فاضلاب استفاده کرد.
 • زهکش­های کف آشپزخانه، بزرگترین منبع گریس قهوه­ای در مؤسساتِ خدماتِ غذایی می­باشند: بر خلاف تصور مردم، زهکش­های کف آشپزخانه در مؤسسات خدمات غذایی ، ضایعات به نسبت کمتری را دریافت می­کند که معمولأ به تمیزکاری و شستشوی دوره­ای محدود می­شود و تأثیر کمتری روی تجهیزات جداکننده چربی دارد. اکثر چربی رها شده به فاضلاب در آشپزخانه­های این مؤسسات، از تجهیزات مریوط به شست و شوی ظروف تولید می­شود. سینک­های شستشوی دیگ­ها، ایستگاه­های پیش­ شستشو و ماشین­های ظرفشویی اتوماتیک، FOG بیشتری نسبت به هر منبع دیگری تولید می­کنند. آزمایشات انجام شده در محل این مؤسسات نشان داده است که حدود ۹۰ درصد از FOG از ماشین­های ظرفشویی تولید و آزاد می­گردد.

تمیزکردن و نگهداری چربی­گیر

چربی­گیر باید بازرسی و نگهداری شود تا از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل گردد. تولید بو و مشکلات زهکشی، نشان­دهنده این است که چربی­گیر به درستی عمل نمی­کند. بزرگترین عامل مؤثر در میزان چربی رهاشده در فاضلاب هر مؤسسه خدمات غذایی، روش­های تمیزکاری و نگهداری کارکنان آشپزخانه می­باشد. مراقبت کارکنان با تمیزکردن مواد غذایی باقیمانده و پاک کردن FOG از وسایل پخت و پز، تجهیزات آماده سازی غذا و ظروف، قبل از استفاده از آب، کلید کاهش FOG ورودی به چربی­گیر می­باشد.

همچنین دفع ضایعاتی مانند باقیمانده شیر و دیگر نوشیدنی­ها، می­تواند بر میزان FOG فاضلاب تولیدی تأثیر زیادی داشته باشد.

بهترین تکنیک­ها در مورد تمیزکاری و نگهداری چربی­گیر شامل موارد ذیل می­باشد:

 • انجام پاکسازی خشک: از شیلنگ آب به عنوان جارو استفاده نکنید.
 • جلوگیری از ریختن: باعث کاهش ضایعات و در نتیجه تمیزکاری را کاهش می­دهد
 • به تمامی کارکنانِ در محل، هدف، عملکرد و نگهداری صحیح از چربی­گیر را آموزش دهید
 • اطمینان حاصل کنید که تعمیر و نگهداری مطابق با برنامه زمانبندی منظم انجام شود
 • مهم­ترین روش مدیریتی برای چربی­گیر این است که نماینده شرکت در طول تمیزکاری، تخلیه فاضلاب یا انجام عمل کف­گیری توسط پیمانکار حاضر باشد.
 • برنامه تخلیه چربی­گیر با تلمبه باید به نحو صحیح انجام و موکدا دنبال شود. کامل انجام شدن عملیات تلمبه ­زنی بسیار مهم است. پیمانکار بعد از تخلیه باید مشخص کند که آیا چربی­گیر با آب تمیز یا آب چربی­گیر مجددا پرشده است یا خیر.
 • پرهیز از شستشوی داغ: در حالیکه شستشوی داغ ممکن است نیاز به عملیات تلمبه­زنی را به تأخیر بیاندازد، اما امکان گرفتگی و در نتیجه صرف هزینه مربوط به این نوع شستشو نیز وجود دارد.

بسیاری از افراد بر این باورند که میزان FOG تولید شده در یک مکان بخصوص، به طور مستقیم به نوع غذای آماده شده بستگی دارد اما در اغلب موارد این مورد صحیح نمی­باشد. اغلب اهمیت تمیز نگه­داشتن و عملکرد صحیح چربی­گیر، توسط اپراتورهای خدمات غذایی نادیده گرفته می­شود. به دلیل اینکه FOG، چربی­گیر را از بالا به پایین پر می­کند، اندازه­گیری عمق پرشدگی یک چربی­گیر با بازرسی چشمی به سختی ممکن است. مهم­ترین نکته برای یادآوری این است که هرچه FOG در چربی­گیر بیشتر نگه­داشته ­شود؛ بازده جداسازی بیشتر کاهش می­یابد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *