آشنایی با سیستم­‌های سپتیک تانک | شرکت مهندسی شاران صنعت

فاضلاب و پساب می­تواند حاوی انواع مختلفی از بیماری­های انسانی که ناشی از میکروارگانیزم­ها و عوامل بیماری­زا هستند، باشد. بیماری می­تواند از طریق همین مواد از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم بوسیله مصرف غذای یا آب آلوده منتشر ­شود. امن سازی پساب و فاضلاب یک اصل کلی برای حفاظت سلامت جامعه است.

سیستم­های سپتیک تانک

بسیاری از پیشرفت­های تصفیه فاضلاب در غرب استرالیا، استفاده از سیستم­های سپتیک تانک برای تصفیه و نابودی فاضلاب است، و همچنین برای تصفیه فاضلاب. سیستم­های سپتیک تانک بطور کلی از یک یا دو مخزن  سپتیک و یک یا دو مجموعه از ظروف زهکشی تشکیل شده است که دارای سوراخ­هایی در کناره­های آن و نه در پایه است.

یک سیستم سپتیک چگونه کار می­کند؟

 

وقتی­که فاضلاب از درون تانک­های سپتیک عبور می­کند، ذرات جامد سنگین­تر به قسمت پایین ته نشین شده و تحت تاثیر هضم باکتریایی قرار می­گیرند. این کار باعث کاهش کمیت جامدها شده و ترکیبات آنها را به لجن تغییر می­دهد، که در قسمت پایینی مخزن تشکیل می­شوند. موادی از قبیل گریس و روغن به سطح مخزنها شناور شده و یک لجن در طول مایع تشکیل می­دهد. مایع باقیمانده، که پساب نامیده می­شود، از تانک­ها به درون ظروف زهکشی برای غوطه وری درون خاک­های اطراف و اعمال فرایندهای تصفیه طبیعی بیشتر فرستاده می­شود.

از سال ۱۹۸۹، بسیاری از سیستم­های سپتیک تانک خانگی با دو ظرف زهکشی و دو مجموعه دیواره مکش نصب شده­اند. این سیستم­ها که تحت عنوان سیستم­های تناوبی شناخته می­شوند دارای یک جعبه دایورتر هستند که می­تواند جریان را بین این مخزن­ها جابجا کند، بطوریکه نیمی از سیستم فعال است نیم دیگر بصورت غیرفعال قرار دارد. این کار اجازه می­دهد که سیستم غیرفعال خشک شود و برای تصفیه بعدی آماده شود.

جایگاه سیستم­های سپتیک تانک

سپتیک تانک­ها یا سیستم­های تصفیه باید در مکانی قرار گیرد که کمترین فاصله از موقعیت­های زیر داشته باشند:

 • بالاترین سطح آبهای محیطی
 • منابع آب مانند چاه­ها، دریاچه­ها، سدها و غیره
 • ساختمان­ها و مرزها
 • خاک­ها و کانال­های زهکشی باز

این سیستم­ها نباید در جایی قرار گیرند که وسایل نقلیه از روی آنها عبور کنند. وزن یک وسیله ممکن است به اجزای سیستم آسیب برساند و خاک­های اطراف را فشرده کند که کارایی آنها را در جذب پساب کاهش دهد.

در تعیین جایگاه و اندازه مخزن زهکشی، مشخصات خاک­های زهکشی بسیار مهم هستند. در خاک­های با زهکشی ضعیف، از قبیل شن، مخزن زهکشی بزرگتر برای افزایش سطح خاک که پساب جذب آن می­شود، لازم است. در مقابل،برخی از مخازن که دانه­های بزرگتر دارند توانایی کمتری در دفع آلودگی دارند. در این موارد، این دانه­های بزرگتر می­توانند برای کناره­ها و پایه زهکشی مناسب باشند.

در مناطقی که آب های زیرزمینی کم عمق هستند و یا لایه زهکشی نازک از دانه­های بزرگ در پایین مخزن دارند، لازم است که مخزن زهکشی بطور کامل بالاتر از سطح طبیعی آن نصب شود. این برای دریافت تاییدیه پاک بودن آب­های محیطی و یا مجوز لازم برای آزادسازی و جذب آن در خاک­های محیطی مورد نیاز است.

تاییدیه برای ساخت و برای استفاده از سیستم سپتیک تانک

یک برنامه کاربردی برای تایید ساخت یا سیستم سپتیک تانک باید به تایید مقامات دولتی یا مدیر اجرایی، سلامت عمومی، و موارد وابسته به دولت برسد. مقامات محلی می­توانند شما را نسبت به برنامه­ای که باید بکار ببرید، راهنمایی می­کنند. این تاییدیه فقط مجوز برای ساخت سیستم است، نه برای استفاده از آن. آغاز ساخت این سیستم بدون وجود این مجوز یک تخلف محسوب می­شود. قبل از استفاده از این سیستم، مقامات محلی باید جوانب سیستم از لحاظ نصب صحیح را تایید نمایند. اگر مورد تایید قرار بگیرد، مجوز استفاده از آن صادر می­شود. استفاده از سیستم قبل از دریافت مجوز، غیرقانونی خواهد بود. مبالغی نیز برای تاییدیه و استفاده از آن باید پرداخت شود.

نگهداری از سیستم‌­های سپتیک تانک

کار اصلی یک سیستم سپتیک تانک، جداسازی مواد جامد، گریس و روغن از فاضلاب، قبل از ورود به مخازن زهکشی است. زمانیکه یک سیستم سپتیک تانک بطور صحیح نصب شده باشد و نگهداری شود، برای سالیان متمادی کارایی خواهد داشت.

اگر درون مخازن سپتیک مقدار زیادی لجن و تفاله جمع شود، حجم موثر مخزن کاهش یافته که به نوبه خود منجر به کاهش زمان لازم برای جداسازی می­شود. این به این معنی است که تمام مواد جامد، گریس­ها و مواد نفتی جداسازی نمی­شوند واز مخزن­های سپتیک عبور کرده و وارد محیط زهکشی می­شوند. این منجر به لخته شدن خاک­های مخازن زهکشی شده و باید از آن جلوگیری شود. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است که مخزنهای سپتیک بطور منظم لجن زدایی شوند (به بیرون پمپاژ شوند).

عملیات لجن­زدایی نیازمند آنست که یک پیمانکار دارای مجوز، تانک­های سپتیک را باز کند و محتویات داخل آن را به بیرون پمپاژ کند. تعداد لجن زدایی مطلوب به تعداد افراد استفاده کننده از بار فاضلاب بستگی دارد. بعنوان یک راهنمایی،توصیه شده است که، هر ۸ سال برای یک خانه ۲ نفره، هر ۴ سال برای یک خانه ۴ نفره و همچنین تعداد بیشتر. مخازن زهکشی متناوب باید بطور منظم (سالانه) تغییر کند. این نیازمند این است که جعبه دایورتر باز شود و جریان پساب بصورت دستی بین موقعیت مناسب جابجا شود.

مشکلات

بطور کلی خطاهای مربوط به سیستم­های سپتیک تانک بیشتر شامل خطای مربوط به مخازن زهکشی می­شود. این خطا بیشتر در سیستم­های قدیمی که فاقد مخازن زهکشی متناوب هستند رخ می­دهند، به ویژه اگر حجم بزرگی از آب استفاده شود، یا در سیستم­هایی که به طور صحیح نصب یا نگه­داری نشده­اند. در سیستم­هایی که در اغلب زمان­ها استفاده می­شود، خاک­های اطراف مخزن زهکشی شروع به لخته شدن می­کند. پساب دیگر قادر به نفوذ آزادانه به خاک­های اطراف نمی­شود و شروع به انباشته شدن در مخازن زهکشی، تا ز مانی که پر شوند می­نماید.

وقتی این حالت اتفاق می­افتد، موارد زیر ممکن است رخ دهد:

 • پساب شروع به بازگشت به لوله­های خانگی می­کند. این در حالتی بسیار چشمگیر است که پساب قسمت­های ساختمان مانند توالت و سینک آشپزخانه بخوبی زهکشی نشوند، یا ممکن است شما متوجه قطعات خرده شده لوله در محیط بیرون از ساختمان در مسیر فاضلاب شوید.
 • زمین اطراف مخازن زهکشی و فاضلاب به دلیل نفوذ آن خیس شود. این باعث بوی ناخوشایند و یک خطر برای سلامتی می­شود.

در هر دو مورد، باید با یک پیمانکار لوله کشی یا زهکشی برای کارهای تعمیری تماس گرفته شود.

زمانیکه خاک­های اطراف مخزن زهکشی لخته شوند، اقدامات تعمیری لازم است. این اقدامات شامل خارج کردن محتویات سیستم و جایگزینی خاک لخته شده یا اضافه کردن یک مخزن زهکشی و جعبه دایورتر به سیستم است، تا به سیستم اجازه دهد که مخازن زه کشی استراحت کنند.

موارد اضافی سیستم سپتیک تانک

در سالیان اخیر محصولات مختلفی به منظور بهبود کارایی، جلوگیری از نیاز به لجن زدایی، افزایش طول عمر، و رفع مشکلات سیستم­های سپتیک تانک در دسترس بوده­اند. دپارتمان بهداشت غرب استرالیا اجازه استفاده از این محصولات را نمی­دهد.

در مورد سیستم­های غیرفعال چکار باید کرد؟

زمانیکه یک سیستم اتصالی به فاضلاب، یک سیستم غیر فعال سپتیک تانک باشد، نهایتاً باید از چرخه حذف شود. این عمل شامل خارج کردن کامل محتویات آن و به دنبال آن حذف سیستم است. در اغلب موارد حذف سیستم امکان پذیر نیست و قسمت­های پایه تانک­ها حفظ شده و پس از خارج کردن محتویات آن، داخل آن را با خاک تمیز پر کنند.

برای اطمینان از این که صاحبان صنایع از نصب آنها دلسرد نشوند، هیچ محدودیت قانونی برای استفاده مجدد از سیستم­های غیر فعال در زمانی که فاضلاب متصل است وجود ندارد.

با این حال عمل انهدام، در موارد زیر نیازمند مجوز قانونی است:

 • در هنگام فروش کامل
 • استفاده از تغییرات توسعه دهنده از قبیل ممانعت­های صادر شده از طرف مراکز پرورش کودکان
 • توسعه ساختمان در حالتی که از موارد حداقلی مورد نیاز افزایش یابد

نوآوری­های جدید در سیستم­های سپتیک تانک

سیستم­های سپتیک تانک در حال حاضر از مواد سبک وزن از قبیل پلاستیک و فایبرگلاس­ها ساخته شده­اند و همچنین می­توانند به صورت ساختارهای کلی باشند که حمل و نقل آنها آسان باشد.

دیگر توسعه دراین سیستم­ها مربوط به استفاده از فیلتر در خروجی سپتیک تانک است که مقدار مواد جامد در پساب خروجی را کاهش می­دهد. این موارد هنوز برای استفاده در غرب استرالیا رایج نشده­اند.

استفاده از صافی­ آشغال

صافی زباله­ ها بیشتر در کشور ایالات متحده آمریکا رایج هستند که آنها را برای پساب آشپزخانه با جریان ثابت به کار می­برند. این کاربرد توسط برنامه ریزان استرالیایی توصیه نشده است، زیرا افزایش آنها باعث افزایش حجم سیستم تصفیه می­شود. همچنین، صافی­های زباله برای استفاده در سیستم­های سپتیک تانک، بدون داشتن مجوز از بهداشت عمومی، مجاز نیستند.

نکاتی برای داشتن یک سیستم سپتیک تانک کارآمد سالم

 • پمپاژمنظم مخازن سپتیک
 • اجازه دهید که مقدار کمی کلا چربی یا گریس به درون سیستم وارد کنید
 • استفاده از آب را به حداقل رسانده و به طور متناوب انجام گیرد
 • اگر شما یک سیستم متناوب دارید، به طور منظم مخازن را مورد استفاده قرار دهید.
 • مواد غیر قابل تجزیه از طریق زیستی همانند پلاستیک­ها را به داخل سیستم سپتیک تانک راه ندهید.
 • از داروهای قدیمی، مواد آفت کش و دیگر مواد شیمیایی درون سپتیک تانک وارد نکنید. این مواد می­توانند باکتریهای طبیعی داخل سیستم را از بین ببرند. مواد شوینده و سفیدکننده ها عوارض جانبی کمی دارند و از آنها به طور متعادل استفاده کنید.
 • از هیچ وسیله ای در اطراف سیستم استفاده نکنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *