سیستم تصفیه فاضلاب شهر نیویورک

هر روزه، فاضلاب از توالت و حمام های خانگی، مدارس، مشاغل و کارخانجات مربوط به شهر نیویورک تولید می شوند. بارش باران، آب شدن برف خیابان، شستشوی خیابان و دیگر موارد نیز به فاضلاب اضافه شده و حجم آن را بالا می برد. در دیگر مناطق همسایه نیویورک موارد اخیر از پسابهای خانگی و مدارس جدا می شوند. در شهر نیویورک این پسابها با هم جمع شده و وارد طرح های تصفیه فاضلاب می شوند. طرح های تصفیه فاضلاب، که طرح های کنترل آلودگی نیز نامیده می شوند، بسیاری از آلاینده ها را قبل از ورود به محیط زیست حذف می کنند.

در طرح­های تصفیه فاضلاب شهر نیویورک، فاضلاب تحت ۵ فرایند تصفیه عمده قرار می گیرد: تصفیه ابتدایی، تصفیه مقدماتی، تصفیه ثانویه، ضدعفونی کردن، و نهایتاً تصفیه لجن. در تصفیه مقدماتی و ثانویه تقریبا ۸۵ تا ۹۵ درصد آلاینده قبل از ضدعفونی کردن و آزادسازی به محیط، حذف می شوند.

تصفیه اولیه

در این مرحله از طریق غربال کردن آلاینده های با حجم بزرگ مثل لباس های کهنه، روزنامه، قوطی نوشابه، بطری ها، ظرف های پلاستیکی جدا شده و از لجن اولیه حذف می شوند.

تصفیه مقدماتی

در این مرحله، فاضلاب وارد مخزن­های ته نشینی اولیه می شود و حدود یک تا دوساعت آنجا می ماند. سرعت جریان فاضلاب، در این حالت پایین آمده و به آلاینده های سنگین اجازه می دهد تا در قسمت پایین مخزن ته نشین شوند و آلاینده های سبکتر در قسمت بالایی آن معلق می شوند.

تصفیه ثانویه

در این مرحله که فرایند لجن فعال نیز نامیده می شود، هوا و لجن به داخل فاضلاب وارد می شوند و توسط هم زن مخلوط می شوند. هوا به درون فاضلاب دمیده شده و چرخش همزمان فاضلاب منجر به رشد بیشتر باکتری های هوازی می شود. این میکروارگانیزم های مفید باعث مصرف بیشتر مواد آلی می شود که در طی ته نشینی از فاضلاب حذف نشده اند. فاضلاب در این حالت بین ۳ تا ۶ ساعت می ماند. فاضلاب هوادهی شده همانند مرحله تصفیه مقدماتی وارد یک مخزن می شود. در این حالت آلاینده های سنگین تر ته نشین شده و قسمتی از مواد آلی نیز بصورت بیولوژیکی حذف می شوند.

ضدعفونی کردن

حتی بعد از تصفیه مقدماتی و ثانویه، ممکن است ارگانیزم های بیماری زا در فاضلاب تصفیه شده باقی مانده باشد. برای ضدعفونی و از بین بردن این ارگانیزم های زنده، فاضلاب در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در تماس با هیپوکلریت برای کلردار کردن آن قرار می گیرد. ضدعفونی کردن یک مرحله اساسی است که مانع از ورود ارگانیزم های بیماری زا به محیط زیست می شود.

تصفیه لجن

اما مرحله تصفیه لجن شامل سه مرحله غلیظ سازی، هضم، و آبگیری می شود. لجن خارج شده از تصفیه اولیه و ثانویه تقریباً حاوی ۹۹ درصد آب است و باید برای فرایندهای بیشتر تغلیظ شود. مخزن­های تغلیظ اجازه می دهند که لجن جمع شده، ته نشین و سپس بعد از ۲۴ ساعت از آب جدا شود.

بعد از تغلیظ، لجن را برای ایمن تر شدن درون یک مخزن بدون اکسیژن تا دمای ۳۵ سانتیگراد و بین ۱۵ تا ۲۰ روز حرارت داده می شود. در فرایند هضم لجن تغلیظ شده بوسیله تبدیل بسیاری از مواد موجود به آب، دی اکسید کربن و گاز متان را پایدار می کند.

در مرحله آبگیری لجن، حجم مایعات مربوط به لجن در حدود ۹۰ درصد کاهش می یابد. در حدود ۸ طرح از ۱۴ طرح در نیویورک مجهز به آبگیری لجن هستند. نیروی ناشی از سرعت بسیار بالای سانتریفیوژ باعث جداسازی آب از مواد جامد درون لجن می شود.

کلمات کلیدی :

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب صنعتی

شرکتهای فعال در زمینه تصفیه فاضلاب

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *