تصفیه فاضلاب | شرکت مهندسی شاران صنعت

تصفیه فاضلاب

فاضلاب بهداشتی چیست؟

تصفیه فاضلاب بهداشتی چرا و چگونه انجام می شود؟

زمانی که آب مصرف می شود و مواد خارجی و آلاینده وارد آن می شود ، کیفیت اولیه آب از بین رفته و دیگر قابل استفاده نمی باشد، که به آن فاضلاب گفته می شود . فاضلاب بهداشتی حاصل مصرف روزانه آب جهت فعالیت های انسانی مختلف از جمله شستشو و استحمام و آشپزی و نیز نشتاب می باشد که برای استفاده مجدد، باید فرایند تصفیه فاضلاب بهداشتی روی آن انجام شود. محتوای فاضلاب بهداشتی شامل ۹۹٫۹ درصد آب و حدود ۰٫۱ درصد ناخالصی و آلاینده های مختلف می باشد.

معمولاً مقدار فاضلابی را که در طرح در نظر می گیرند معادل مقدار فاضلاب بهداشتی متوسط شبانه روز در مواقع غیر بارندگی است . به طور کلی این مقدار متوسط قراردادی است و اصولاً در ساعات مختلف شبانه روز این مقدار کمتر یا بیشتر از مقدار متوسط می باشد. یکی از طرق مختلف تعیین مقدار متوسط فاضلاب در یک شبانه روز ، تعیین آب مصرفی در شهر است. تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر استاندارد برای به میزان استاندارد رساندن مواد آلاینده و طبق توصیه کمیته استاندارد فاضلاب سازمان برنامه تا زمانی که اندازه گیری های واقعی از مقدار فاضلاب شهر های مختلف در ایران عملی نشده است ، رقم ۱۵۰ لیتر به ازاء هر نفر در روز را می توان در طرح های شبکه فاضلاب به کار برد که این رقم نشتاب را هم شامل می شود که این میزان شامل تصفیه فاضلاب بهداشتی می شود.

آلاینده های موجود در فاضلاب شامل مواد معلق، مواد مغذی ، فلزات سنگین ، انواع شوینده و جامدات محلول و نیز مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی و مواد آلی غیر قابل تجزیه بیولوژیکی هستند. این مواد آلاینده برای محیط زیست بسیار خطر آفرین می باشد و به همین دلیل تخلیه مستقیم فاضلاب ها به محیط زیست قبل از تصفیه آنها می تواند صدمات جبران ناپذیری را به طبیعت وارد نماید که با توجه به این مسئله باید فاضلاب های بهداشتی انسانی و سایر فاضلاب ها قبل از ورود به طبیعت تصفیه شوند. و درجه تصفیه آنها به نوع آلاینده ها و غلظت آنها بستگی دارد.

تصفیه فاضلاب بهداشتی می تواند مواد آلی موجود در آن ها را تثبیت نماید و پسابی را تولید نماید که قابلیت تخلیه به محیط زیست را داشته باشد و نیز قابلیت استفاده مجدد از پساب تصفیه شده را ایجاد می نماید.

کیفیت فاضلاب خروجی از تصفیه خانه باید مطابق استانداردهای ملی سازمان حفاظت محیط زیست کشور باشد ، که با توجه به نوع مصرف آن به سه دسته تقسیم می شود .

-دسته اول مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز می باشد که باید کیفیت آن به شرح زیر باشد:

COD<200 mg/l      , TSS<100 mg/l     , BOD5<100 mg/l

-دسته دوم مصارف تخلیه به آبهای سطحی می باشد که باید کیفیت آن به شرح زیر باشد:

BOD5<30 mg/l     , COD<60 mg/l      , TSS<40 mg/l

-دسته سوم مصارف تخلیه به چاه جاذب می باشد که باید کیفیت آن به شرح زیر باشد:

BOD5<30 mg/l     , COD<60 mg/l

با توجه به ماهیت فاضلاب مشخص می شود که باید به چه طریقی عمل تصفیه را انجام داد. که برای تعیین ماهیت فاضلاب آزمایش های متفاوتی وجود دارد که عبارتند از:

  1. آزمایش فیزیکی روی فاضلاب بهداشتی
  2. آزمایش شیمیایی
  3. آزمایش زیستی

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال

لجن فعال یک روش بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب بهداشتی است. در این روش شرایط لازم برای حیات و فعالیت یک توده بیولوژیکی ناشی از اجتماع میکرواورگانیسم ها و به خصوص باکتری ها فراهم می گردد. میکرواورگانیسم ها ضمن مصرف اکسیژن، مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می نمایند. به سبب وجود مقدار زیاد مواد آلی در فاضلاب لازم است که اکسیژن مورد نیاز به صورت مصنوعی و به وسیله هوادهی تامین گردد. برای دستیابی به یک راندمان تصفیه بالا همواره باید نسبتی مناسب بین مقدار میکرواوگانیسم ها و مقدرا مواد آلی موجود در فاضلاب برقرار باشد. بدین منظور همواره هر بخشی از لجن جدا شده در مخزن ته نشینی به مخزن هوادهی برگردانده می شود که لجن فعال نامیده می شود. از این روش بیشتر برای تصفیه فاضلاب بهداشتی در شهرها استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

این روش گونه اصلاح شده ای از روش لجن فعال است. از آنجا که در اجتماعات کوچک حجم فاضلاب تولیدی به اندازه ای است که احداث و راهبری تاسیسات هضم لجن مقرون به صرفه اقتصادی نیست، با افزایش زمان ماند و هوادهی فاضلاب مقدار لجن تولیدی را به حداقل می رسانند. این روش به لجن فعال با هوادهی گسترده موسوم است. با توجه به مزایای این روش، روش لجن فعال با هوادهی گسترده متداول ترین روش برای تصفیه فاضلاب بهداشتی مجتمع های مسکونی و ویلایی، هتل ها و مراکز رفاهی و اقامتی، رستوران ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی، کمپ های کارگری، دفاتر کار کارخانجات و ادارات و شرکت ها است.

فرآیند تصفیه در این روش مطابق فرآیند لجن فعال است با این تفاوت که به منظور کاهش حجم لجن تولیدی و مشکلات ناشی از آن اصلاحاتی در روش تصفیه صورت گرفته است. این اصلاحات شامل افزایش زمان ماند هیدرولیکی و عمر لجن می باشد.
این تغییرات سبب شده است که میزان لجن دفعی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. همچنین پایداری و مقاومت سیستم نسبت به نوسانات کیفی و کمی ورودی افزایش یافته است. انعطاف پذیری و پایداری سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده سبب شده است که امروزه در کشور ما بطور گسترده ای از این روش برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی استفاده شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *