سپتیک تانک چگونه کار می‌کند؟ | شرکت مهندسی شاران صنعت

سپتیک تانک چگونه کار میکند

سپتیک تانک چگونه کار میکند

سپتیک تانک یک سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی-انسانی است که به صورت یک مخزن معمولاً در داخل زمین مدفون شده و لوله جمع آوری فاضلاب به داخل آن هدایت می شود.

در سپتیک تانک فاضلاب به دو دلیل اصلی تصفیه می‌شود:
اولین دلیل ته نشین شدن ذرات معلق در پشت دیواره میانی سپتیک است.
دلیل دوم فعالیت باکتریهای بی هوازی است. این باکتری ها از فاضلاب به عنوان ماده مغذی استفاده نموده و بار آلی فاضلاب را کاهش می‌دهند.

یکی از مواردی که کارفرمایان را در ارتباط با سپتیک تانک نگران می کند؛ بوی نامطبوع تولید شده توسط سپتیک تانک می باشد، در حالی که معمولا بوی تولید شده توسط سپتیک تانک ها در ظرفیت های کوچک و متوسط به اندازه ای نیست که آزاردهنده باشد. با این وجود توصیه میشود سپتیک تانک در محلی مناسب و در دورترین نقطه از محل های مسکونی دفن گردد. همچنین می توان از یک ونت جهت انتقال گاز تولید شده درسپتیک به محل مناسب استفاده نمود.

سپتیک تانک در چه محل هایی کاربرد دارد؟

از سپتیک تانک معمولاً به عنوان یک فرآیند پیش‌تصفیه استفاده می شود. خروجی سپتیک تانک توسط یک لوله به چاه جاذب یا بسترهای جذبی هدایت می شود. سپتیک را می‌توان در خروجی فاضلاب های بهداشتی-انسانی، رستوران ها و سایر فاضلاب های بهداشتی و صنعتی که امکان تصفیه بیولوژیکی را دارا هستند، مستقر نمود.

سپتیک تانک از لحاظ فاضلاب تصفیه شده چه کیفیتی دارد؟

یکی از سوال های بدیهی ولی متداول توسط کارفرمایان این است که آیا پساب خروجی سپتیک تانک در حد استانداردهای زیست محیطی است؟
جواب در یک کلمه این است؛ خیر!
اگر چنین بود و با یک مخزن بی هوازی و بدون هیچ تجهیزاتی امکان دستیابی به استاندارد محیط زیست وجود داشت، چرا میباست برای احداث یک تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی در جنوب تهران میلیون‌ها تومان هزینه و مدت ها زمان جهت نصب تجهیزات، تحت نظارت مشاوران خارجی صرف شود؟

سپتیک تانک چگونه ساخته میشود؟

سپتیک تانک در کارخانه شرکت شاران صنعت از جنس پلی اتیلن کامپوزیت دوجداره ساخت می‌شود. این نوع پلی اتیلن همانند لوله های فاضلاب که در قطر های بالا در زمین دفن می‌شوند، عمل می نماید و از لحاظ مقاومت در برابر فشار خاک کاملا مقاوم هستند، همچنین دربرابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردارند.
سپتیک تانک های کامپوزیتی (GRP) امروزه با توجه به مقاومت و قیمت آن رقیبی برای سپتیک تانک های پلی اتیلنی محسوب می شوند.
با توجه به اینکه سپتیک تانک های پلی اتیلنی توسط دستگاه‌های مکانیزه ساخته می‌شود و سپتیک تانک های کامپوزیتی در برخی موارد به صورت قالب های دستی ساخته می‌شود، دقت در فرآیند ساخت در سپتیک تانک های کامپوزیتی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

سپتیک تانک پلی اتیلنی یا بتنی؟

در صورتیکه سپتیک تانک بتنی با استانداردهای بالا تولید شود به گونه ای که بتوان از کیفیت میلگرد گذاری، بتن ریزی و آب بندی آن اطمینان حاصل نمود؛ استفاده از سپتیک تانک های بتنی نیز بلامانع می باشد. اما با توجه به کیفیت سپتیک تانک های پلی اتیلنی و کامپوزیتی از لحاظ مقاومت به خوردگی و سرعت ساخت و نصب بالای آن ها امروزه استفاده از سپتیک تانک های بتنی بسیار محدود شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *