تصفیه شیمیایی فاضلاب | شرکت مهندسی شاران صنعت

تصفیه فاضلاب شیمیایی

تصفیه فاضلاب شیمیایی

تصفیه فاضلاب شیمیایی

اگر چه عملکرد تصفیه اولیه و ثانویه در حذف بسیاری از آلاینده های فاضلاب بسیار خوب است، اما برخی آلاینده های نیازمند شکل های خاصی از روند تصفیه برای حذف آنها هستند. فسفر یکی از این چنین آلاینده هایی است که تدارکات ویژه ای می طلبد. رها کردن فاضلاب های حاوی فسفر به صورت تصفیه نشده به سیستم های تصفیه فاضلاب ممکن است اثرات منفی جدی بر آب های پذیرنده داشته باشد. فسفر یکی از مواد مغذی اصلی برای رشد گیاهان آبزی است. منابع فسفر شامل؛ پساب های انسانی، شوینده های حاوی افزودنی های فسفات و مواد شیمیایی کنترل کننده خوردگی که در منابع آبی و پساب های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، هستند. غلظت های بالا از فسفر در آب های پذیرنده رشد مضاعف جلبک ها و گیاهان دریایی را بهبود می بخشد که ممکن است باعث به هم خوردن تعادل اکولوژیکی در آب های پذیرنده شود. اختلال ناگهانی در کیفیت آب ممکن است موجب شتاب در روند اتریفیکاسیون در بدنه آب پذیرنده شود.

روش های حذف فسفر ممکن است با استفاده از روش های رسوب دهی شیمیایی و یا بیولوژیکی و یا ترکیبی از هر روش انجام گیرد. روش کاربردی استفاده از نمک فلزات است که با فسفر حل شده واکنش داده و یک رسوب ته نشین شونده تشکیل می دهد. این رسوب به همراه لجن در حین فرآیند رسوب دهی ته نشین می شود و در نتیجه از جریان فاضلاب حذف می شود. نمک فلز بسیار رایج که برای ته نشینی فسفر به کاربرده می شود کلرید آهن است. این محلول نمک فلز به سرعت عمل کرده و به عنوان محصول جانبی تولید فولاد به طور وسیعی در دسترس است.

محل استفاده از  این محلول  استفاده از آن به صورت سریع در بالا دست مخزن ته نشینی اولیه و مخزن ته نشینی ثانویه، که در انتهای مخزن هوادهی قرار دارد، و یا می توان به طور همزمان در هر دو نقطه به کار برد. مهم است که مواد شیمیایی مورد استفاده برای رسوب فسفر به طور مناسبی با جریان فاضلاب مخلوط شود تا اطمینان حاصل شود که پراکندگی یکنواخت فاضلاب و نمک فلز ایجاد شده است، در این حالت بالاترین راندمان حذف به دست می آید.

یکی دیگر از تصفیه های شیمیایی در تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شامل ضد عفونی کردن پساب نهایی است. عوامل بیماری زا و یا میکروارگانیزم های پاتوژن معمولا به دلیل تخلیه پساب های انسانی در فاضلاب ها وجود دارند. این میکروارگانیزم ها باید قبل از تصفیه فاضلاب و یا تخلیه آن به آب های پذیرنده حذف شوند و یا نابود گردند. کلر زنی برای ضدعفونی کردن و همچنین نابودی  تمامی میکروارگانیزم های بیماری زا انجام می شود و در نتیجه از گسترش بیماری های واگیردار از طریق آب جلوگیری می شود. به منظور محافظت بیشتر از آب های پذیرنده بعد از ضدعفونی کردن توسط کلر ، سدیم بیوسولفات به منظور جدا کردن کلر از جریان فاضلاب قبل از تخلیه  به آن اضافه می شود.

تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی تصفیه فاضلاب شیمیایی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *