شبکه جمع آوری فاضلاب | شرکت مهندسی شاران صنعت

شبکه جمع آوری فاضلاب

شبکه جمع آوری فاضلاب شامل یک سری از لوله های خاص است که برای انتقال میلیون ها لیتر از فاضلاب تولید شده در هر روز طراحی شده اند. لوله گذاری فاضلاب با توجه به نوع جریان فاضلاب انتقالی طبقه بندی می شوند که به سه اسم بهداشتی،روان آب های سطحی و ترکیبی نامیده می شوند. سیستم جمع آوری فاضلاب شهر گوئلف طوری طراحی شده است که سیستم جمع آوری بهداشتی و روان آب های سطحی فاضلاب از هم جدا هستند. سیستم جمع آوری بهداشتی بطور مستقیم وارد طرح تصفیه فاضلاب می شود. در طرح های جدید و سیستم های پیشرفته طراحی شده برای آینده شهر سیستم جمع آوری رواناب های سطحی به سیستم تصفیه خاص خود ریخته می شود که در اطراف شهر قرار دارد. در سیستم های تصفیه فاضلاب قدیمی این شهر جریان پساب شهری بطور مستقیم به جریان رودخانه تخلیه می شد. طرح های تصفیه ای که به سیستم جمع آوری ترکیبی متصل هستند به هنگام بارش باران یا برف جریان بسیار بالاتری نسبت به حالت نرمال دارند.

زمان و مکان مورد نظر برای سیستم های جمع آوری بر اساس سیستم های جریان ثقلی فاضلاب طراحی می شوند. لوله گذاری سیستم جریان فاضلاب به صورتی طراحی می شوند که سرعت جریان فاضلاب تقریباً ۰.۷۵ متر در هر ثانیه باشد. این سرعت برای نگه داشتن همه مواد موجود در فاضلاب بصورت معلق کافی است. در نواحی که از لحاظ ژئوگرافیکی امکان جریان ثقلی (gravity flow) وجود نداشته باشد،  انتقال جریان با استفاده از پمپ صورت می گیرد.

سیستم جمع کننده پساب مرکب باید بطور مناسب نگهداری شوند تا از پدیده های نفوذ و تراوش، بازگشت جریان یا پاشش جریان که ممکن است در سیستم رخ دهد جلوگیری شود. صحت عملکرد و کارایی سیستم جمع کننده با نظارت مداوم، تمیزکاری و تعمیرکاری بدست می آید و به مرور زمان اجزای مختلف سیستم باید جایگزین شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *