استاندارد ۱۰۱۱ برای آب آشامیدنی | شرکت شاران صنعت

استاندارد ۱۰۱۱ برای آب آشامیدنی به وسیله موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران جهت مشخص نمودن حدود مورد نیاز آلاینده های آب شرب تدوین گردیده است. در صورت تمایل از لینک روبرو فایل استاندارد ۱۰۱۱ pdf را دانلود کنید. این استاندارد در کنار استاندارد ۱۰۵۳ اصلی ترین منابع به منظور تبیین حدود مجاز کیفی آب آشامیدنی و تعیین فرایندها و روش های مختلف برای تصفیه آب و تصفیه فاضلاب است.

 

تاریخچه استاندارد ۱۰۱۱

استاندارد ۱۰۱۱ برای آب شرب نخستین بار در سال ۱۳۵۲ تدوین گردیده و آخرین ورژن آن شامل نسخه ششم این استاندارد در سال ۱۳۸۶ توسط کمیته ملی استاندارد میکروبیولوژی و بیولوژی به تصویب رسیده است.

 

پارامترهای مورد نظر در استاندارد ۱۰۱۱

استاندارد ۱۰۵۳ پارامترها و ویژگی های میکروبیولوژی آب را مورد هدف قرار داده است و حداقل این پارامترها را مشخص می نماید.

 

استاندارد ۱۰۱۱ – ویژگی های میکروبیولوژی

مهمترین پارامترهای میکروبیولوژیکی آب شامل کلیفرم ( شامل کلیفرم های گرماپای ، اشریشیاکلی و … ) ، باکتری ها ( باکتری های هتروتروف و … ) می باشند.

آب به صورت عمومی می تواند حاوی دو گونه میکروارگانیسم باشد. گروه اول میکروارگانیزم های دایمی هستند که به صورت طبیعی در آب زندگی می کنند. گروه دوم میکروارگانیسم های کذرا هستند و از محیط پیرامون مانند انسان ها ، حیوانات ، خاک و غیره وارد آب می گردند و میکروب های مولد بیماری در همین گروه قرار دارند.

ویژگی های میکروبیولوژیکی آب شرب بر اساس استاندارد آب آشامیدنی ۱۰۱۱ مطابق با جدول زیر می باشد :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *