روش های پیشرفته تصفیه آب | شرکت شاران صنعت

روش های پیشرفته تصفیه آب به روش هایی گفته می شود که با پیشرفت علم و تکنولوژی در سالیان اخیر جهت تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفته اند و معمولا در مقابل روش های سنتی تصفیه آب نامگذاری می شود.

 

انواع روش های پیشرفته تصفیه آب

اسمز معکوس RO : فرایند اسمز معکوس با عبور جریان آب ورودی از یک غشا نیمه تراوا تحت فشار انجام می شود. در این روش آب از غشا عبور کرده و سایر آلاینده ها امکان عبور از ممبران را پیدا نمی کنند. اسمز معکوس یکی از متداول ترین روش های پیشرفته تصفیه آب است.

نانوفیلتراسیون NF : نانوفیلتراسیون همانند مانند اسمز معکوس عمل می کند با این تفاوت که ابعاد منافذ در آن بزرگ تر بوده و اصولا راندمان حذف آن پایین تر و فشار کاری آن نیز کمتر است.

اولترافیلتراسیون UF : اولترا فیلترها دارای منافذ بزرگتری می باشند و اصولا قادر به حذف مواد محلول نیستند و جهت حذف مواد معلق به کار می روند. اولترافیلتر یکی از پرکاربرد ترین روش های پیشرفته تصفیه آب می باشد.

میکروفیلتراسیون MF : میکروفیلتراسیون دارای منافذی در حد میکروتر می باشد و جهت حذف مواد معلق به کار می روند.

الکترودیالیز ED/EDR : الکترودیالیز نیز یکی از روش های تصفیه آب غشایی و جزو روش های پیشرفته تصفیه آب است که نیروی محرکه آن اختلاف پتانسیل شیمیایی است. برخلاف دیگر فرایندهای تصفیه آب غشایی که در آن‌ ها آب از محلول جدا می شود در الکترودیالیز یون های باردار از آب جدا می شوند. در نتیجه آبی که در این فرایند تولید می‌شود نمک های حل‌شده بسیار کمی داشته اما تمام ترکیبات غیر باردار مانند مواد ارگانیک در آب باقی می مانند که نقطه ضعف این روش در برابر اسمز معکوس است.

تبادل یونی IX : یون های کلسیم و منیزیم ، مهمترین عوامل سختی آب هستند که باید آنها را از آب حذف نمود و نمیتوان این کار را با استفاده از روش های تصفیه آب مرسوم انجام داد. یکی از پرکاربردترین فرایندهای پیشرفته تصفیه آب برای سختی گیری تبادل یونی است. در این فرایند یون های کلسیم و منیزیم با یون های غیر سخت که بیشتر سدیم است از طریق یک بستر متخلخل رزینی اشباع از سدیم تبادل می شوند. مهمترین مزیت فرایند تبادل یونی نسب به سایر روشهای تصفیه آب برای سختی گیری امکان احیا بستر رزینی برای استفاده دوباره از آن است.

اکسیداسیون : غلظت بالای آهن و همچنین وجود منگنز در آب باعث می شود که فرایند هوادهی و دیگر روشهای تصفیه آب مرسوم برای حذف این فلزات مناسب نباشد. به همین دلیل باید از فرایندهای تصفیه آب دیگری برای حذف آن‌ ها استفاده کرد. برای این منظور یکی از پرکاربردترین روش های پیشرفته تصفیه آب فرایند اکسیداسیون با اکسیدان های شیمیایی مانند کلر ، ازن و پتاسیم پرمنگنات است. طی فرایند اکسیداسیون آهن و منگنز معمولا به صورت اکسید Fe(OH)3 و Mn(O)2 تشکیل رسوب داده و در فرایندهای ته نشینی و فیلترشنی حذف می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *