خواص شیمیایی آب | شرکت شاران صنعت

خواص شیمیایی آب یا پارامترهای شیمیایی آب معمولا به ویژگی ها و خصوصیات شیمیایی آب گفته می شود که با تغییر کمی و کیفی ماده حل شده در آب تغییر می نماید. مشخصات شیمیایی آب یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب روش و تعیین لزوم تصفیه آب می باشد.

 

انواع خواص شیمیایی آب

مهم ترین خواص شیمیایی آب شامل موارد زیر می باشد :

pH

اسیدیته

قلیائیت

هدایت الکتریکی

سختی

 

خواص شیمیایی آب – pH

pH از مهم‌ترین خواص آب بوده و بیانگر میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب است. pH به صورت عددی بین ۰ تا ۱۴ تعیین می شود به طوری که عدد ۷ خنثی ، از ۰ تا ۷ محدوده اسیدی و از ۷ تا ۱۴ محدوده قلیایی یا بازی است.

 

خواص شیمیایی آب – اسیدیته

به مقدار یون هیدروژن اضافی گفته می شود که در برابر یون هیدروکسید موجود در آب یافت می شود و یکی از پارامترهای مهم در بحث خوردگی می باشد. عامل اسیدیته معمولا ناشی از دی‌اکسید کربن آزاد به صورت اسیدکربنیک است.

 

ویژگی های شیمیایی آب – قلیائیت آب

به ظرفیت کمی آب به منظور خنثی کردن یک اسید قوی تا یک مقدار PH مشخص گفته می شود.

 

مشخصات شیمیایی آب – هدایت الکتریکی

به قابلیت یک محلول جهت عبور دادن جریان الکتریسیته هدایت ااکتریکی یا هدایت پذیری الکتریسیته گفته می شود. با توجه به اینکه هدایت الکتریکی به دلیل وجود انواع یون ها در آب ایجاد می شود لذا شاخصی برای تعیین میزان املاح محلول در آب است و  هرچه مقدار کل جامدات محلول TDS در آب بیشتر باشد میزان هدایت الکتریکی آب نیز بیشتر خواهد بود.

 

خصوصیات شیمیایی آب – سختی

خاصیتی از آب که به دلیل وجود نمک‌ های محلول کلسیم و منیزیم و تا حدی نمک های آهن ، منگنز ، آلومینیوم و روی در آب ایجاد می شود. سختی آب عامل اصلی ایجاد رسوب توسط آب می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

1 دیدگاه

  1. علی گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *