ضد خورنده | شرکت شاران صنعت

ضد خورنده

 

خورندگی در تاسیسات مختلف به خصوص سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری به سیستم ها شود. در نتیجه موادی تحت عنوان ضد خورنده به بازار عرضه شدند تا از بروز این مشکلات جلگیری کنند. شرکت شاران صنعت مجموعه کاملی از مواد شیمیایی آلی، معدنی و غیر فسفات ها به منظور حفاظت از فلزات با استفاده از فناوری کاهش پتانسیل خوردگی در آند ها و کاتد ها ارائه به کارفرمایان محترم ارائه می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید. همچنین می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت این محصولات با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرمایید.

ضد خوردنده ها

خوردگی معمولا در اثر انواع تنش ها، فشار، درجه حرارت و ناخالصی های موجود در محلول به وجود می آید. به منظور جلوگیری از اثرات موارد ذکر شده می توان از مواد ضد خوردنده یا آنتی کروژن ها، نانو ذرات و دیگر مواد بر پایه اپوکسی استفاده نمود، در نتیجه این مواد مانع از پدیده خوردگی در انواع آلیاژ ها و فلزات آهن، استیل، آلومینوم، مس، برنج و … میگردند. خوردگی یک مساله مشکل ساز از جوانب متعددی چون اقتصادی، سلامت عمومی، زیبایی شناختی و … می باشد. از مهمترین مشکلات ناشی از خوردگی میتوان به کاهش کیفیت آب و تراکم بیش از حد فلزات سنگین سمی در آب اشاره نمود. صرف نظر از این که آیا مشکل خوردگی در سلامت، اقتصاد و یا زیبایی شناختی است، مهم شناختن علل ایجاد خوردگی است تا بتوان اقدامات لازم را جهت مبارزه با آنها صورت داد. گستره وسیعی از بازدارنده های آلی و معدنی در فرآیند های مختلف صنعتی و نیروگاه و … به منظور جلوگیری از خوردگی آب در مقاطع متفاوت استفاده گشته است. مقادیر زیادی از این باز دارنده ها برای افزودن به آب آشامیدنی مناسب نیست که در این قسمت مورد بحث قرار نمیگیرند. ضد خورنده هایی که در آب آشامیدنی استفاده می شوند، بازهایی هستند که به منظور افزایش pH آب به آن اضافه می گردند همچنین شامل مواد شیمیایی حاوی کربن نیز می باشد که به منظور افزایش تشکیل بازدارنده های رسوب های کربنات کلسیم ، کربنات فلزات، اورتوسیلیکات ها و پلی سیلیکات ها، اورتو فسفنات ها و پلی فسفنات ها و زینک استفاده می گردند. این مواد ممکن است به صورت جداگانه یا به صورت ترکیبات متفاوت به محلول اضافه شوند.

نحوه فعالیت ضد خوردنده ها

بیشتر ضد خورنده هایی که در آب آشامیدنی استفاده می شوند، توسط تشکیل یک لایه محافظ از رسوب، دور یون های آنیونی یا کاتیونی (برخی هم آنیون و هم کاتیون) فعالیت خود را انجام می دهند. این مواد شیمیایی ترکیباتی هستند که به صورت شیمیایی جذب سطح فلزات می شوند و یک لایه محافظ با اثر مهار کنندگی  یا ترکیبی از یون های بازدارنده در سطح فلزی ایجاد می نمایند که در نهایت  مانع از خوردگی می شود در واقع مهارکننده ای که یک لایه محافظت کننده اکسیدی از فلز پایه بر سطح ایجاد می کند امروزه کرومات ها در حال جایگزینی ترکیبات مولیبدیت ها (Molybdate) هستند.

طبقه بندی مهار کننده ها

مواد شیمیایی که به عنوان مهار کننده های خوردگی شناخته می شوند، موادی با ماهیت مصنوعی و یا طبیعی هستند که به صورت زیر طبقه بندی می گردند.

  • مواد شیمیایی طبیعی آلی و یا معدنی

این مواد دارای مکانیسم عملیاتی مثل ترکیبات آنودیک، کاتودیک، مخلوط آنودیک- کاتودیک و یا عملیات جذب می باشند.

  • به عنوان اکسید کننده ها و یا غیر اکسید کننده ها

به طور کلی، مهار کننده های معدنی فعالیت آندی یا کاتدی دارند در حالی که مهار کننده های آلی هر دو فعالیت را با یک لایه جذبی دارا می باشند. از باز دارنده های کاتدی معدنی می توان به یون های منیزیم، زینک و نیکل که با OH واکنش میدهند و ترکیبات نامحلول Mg(OH)2، Zn(OH)2 و Ni(OH)2 را که بر روی سطح ته نشین یا رسوب می کنند، اشاره نمود. باید توجه داشت که در صورت حضور اکسیژن و رطوبت و عدم حفاظت از فولاد پوسیدگی ایجاد می شود. در شرایط کلی، میزان قلیایت بالای بتن، سبب ساختن یک لایه اکسید محافظ اطراف فولاد می شود که تحت عنوان لایه محافظ (Passivating layer) شناخته می شود. در طول مدتی که این لایه سالم باقی بماند، فولاد در برابر خوردگی حفاظت شده است. اما متاسفانه، نمک های محلول در آب می توانند در بتن های سخت نفوذ کرده و این لایه محافظ را تخریب نماید. هرچه کیفیت بتن پایین تر باشد میزان نفوذ آب، اکسیژن و نمک ها در آن بیشتر و آسان تر می شود. این گسترش از درون باعث افزایش حجم و در نتیجه سبب افزایش کشش دربتن می شود و به دلیل اینکه بتن ها در کشش نسبتا ضعیف هستند، بتن دچار ترک خوردگی می گردد. استراتژی که می تواند به منظور کاهش فرآیند خوردگی استفاده نمود، استفاده از بازدارنده های مقاوم در برابر نفوذ خورنده ها است. طی ۵۰ سال گذشته، در تصفیه خانه های فاضلاب به دلیل خواص مقاومتی  فولاد ضد زنگ نسبت به خوردگی از این مواد استفاده می گردد. این ترکیبات در ابتدا به این دلیل مورد استفاده قرار می گرفتند دچار نازک شدن نمی شوند و اجازه خوردگی به مخزن داده نمی شود. در سیستم های تصفیه آب به طور معمول به منظور جلوگیری از خوردگی از فولاد های ضد زنگ ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده می گردد که از مزیت های این فولاد های ضد زنگ، کم بودن میزان فلزات اشباع داخل این ترکیبات است. مهار کننده های خوردگی به منظور جلوگیری از تباهی فلزات که در نهایت به مبدل های حرارتی، لوله کشی آب برگشتی و تجهیزات خنک کننده آسیب می زند استفاده می گردند. علاوه بر این خوردگی باعث کاهش کارآیی می شود زیرا خوردگی در دستگاه های انتقال حرارت گرما و فلزات عایق بندی نیز ایجاد شده و می تواند بازده فرآیند را به شدت کاهش دهد. در واقع این عملیات خوردگی به علت تمایل فلزات به بازگشت به حالت ابتدایی خود ایجاد می گردد و زمانی این فرآیند آغاز می گردد که یک بی نظمی یا اختلالی در سطح، تنش و … اتفاق بیفتد توجه داشته باشید ایجاد تخلخل به دلیل خوردگی به ویژه در لوله ها می تواند بسیار مشکل ساز باشد که حتما باید تمهیدات پیشگیرانه صورت گیرد. این ترکیبات مواد شیمیایی با فیلم های محافظتی در اطراف آند هایی مثل کرومات،اورتوفسفات، نیترات، سیلیکات وهمچنین کاتد هایی مثل کربنات کلسیم، پلی فسفات ها، زینک، فسفنات و … حضور دارند.