ضد کف | شرکت شاران صنعت

ضد کف

ایجاد کف یکی از امور اجتناب ناپذیر در بسیاری از صنایع از جمله تصفیه آب و فاضلاب است. در نتیجه موادی که بتوان از آنها به منظور حذف و یا کاهش مقدار کف استفاده کرد، بسیار مورد توجه قرار دارند. در همین راستا شرکت شاران صنعت موادی را تحت عنوان ضد کف به کارفرمایان گرامی عرضه می کند.

 

ضد کفها

مواد از بین برنده کف با نام های Antifoams و Defoamers شناخته میشوند و شامل بخش های زیر می باشند.

  • ضد کف های پایه سیلیکونی
  • ضد کف های پایه معدنی

به علت ایجاد کشش سطحی و ویسکوزیته فیلم ایجاد شده از کف بر روی سطوح، نمی توان آن را بسادگی حذف نمود بنابراین استفاده از آنتی فوم ها ضروری می باشد. آنتی فوم های پایه سیلیکونی به دلیل کمتر بودن کشش سطحی و نفوذ راحت تر در فیلم ایجاد شده از کف بر روی سطح، انتخاب مناسب تری هستند.

 

کف چیست؟

به تجمع حباب های گاز تشکیل شده در نتیجه پخش گاز در مایع و پایدار شدن آن، کف می گویند. به طور معمول کف در واحدهایی مانند مخازن هوادهی، مخازن اختلاط، رقیق سازی و فیلتراسیون رخ می دهد. یکی از دلایل تشکیل کف در تصفیه ثانویه فاضلاب فعالیت میکروارگانیسم هاست. از طرفی فعالیت تجهیزات الکترومکانیکال مانند پمپ ها و برخی مواد شیمیایی نیز باعث تولید کف می شوند. فاضلاب خروجی از برخی صنایع دارای مقادیر زیادی سورفاکتانت است که این ماده خود باعث تولید کف می شود.

 

مشکلات حضور کف

حضور کف در مخازن هوادهی باعث بروز مشکلات زیادی از قبیل کاهش تماس اکسیژن با سطح فاضلاب و در نتیجه کاهش راندمان تصفیه فاضلاب می شود. همچنین حضور کف می تواند باعث شناور شدن لخته های بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب شود که این امر در نهایت منجر به عدم حذف مواد آلی از فاضلاب می گردد. به منظور کنترل این مشکل می توان میزان کف تولیدی در صنایع را به حداقل رساند و یا با استفاده از مواد ضد کف مقدار آنرا کاهش داد.

 

ضد کف

این مواد معمولا بر دو پایه آلی و سیلیکونی در بازار موجودند و هرکدام جهت موارد مشخصی استفاده می شوند. موارد کاربرد این مواد در صنایع مختلفی از قبیل تولید مواد غذایی، صنایعی که از دترجنت ها استفاده می کنند، تصفیه فاضلاب و صنایع دارویی می باشند. از ضد کف ها می توان در محدود کردن کف موجود در بویلرها، برج های خنک کننده و دیگر تجهیزات صنعتی استفاده کرد. یکی از اساسی ترین عملکرد هایی که ضدکف ها بر اساس آن فعالیت خود را انجام می دهند، روش کاهش کشش سطحی و ناپایدار کردن حباب ها می باشد. ضد کف ها را می توان در دسته های زیر نیز تقسیم بندی کرد.

  • سیلیکونی
  • آلی
  • ضد کف های بر پایه آب

همانطور که اشاره شده کف ماده ای است که در اثر پخش گاز در مواد جامد و یا مایع تولید می شود. علت به وجود آمدن کف یک مطالعه پیچیده در زمینه شیمی فیزیک می باشد و وجود آن مشکلات جدی را در فرآیند های صنعتی، حمل و نقل و کیفیت محصول نهایی ایجاد می نماید و اگر این پدیده کنترل نشود باعث کاهش ظرفیت دستگاه ها و افزایش زمان فرآیند و هزینه ها می شود. به طور معمول کف در هنگام مخلوط نمودن، برگشت جریان یا بازیابی جریان، مراحل تقطیر، فیلتراسیون و … رخ می دهد. اگر مقدار کف بیش از حد مطلوب باشد ، به خصوص در حوضچه های هوادهی، مشکلات عمده ای را ایجاد می کند. ایجاد لایه ی کف در حوضچه های هوادهی، مانع حذف اکسیژن مصرفی ابرای مصرف میکرو ارگانیسم ها می شود و در نتیجه مانع از کاهش BOD می شود که این امر خود در تصفیه آب و فاضلاب بسیار مشکل ساز می باشد. آنتی فوم ها باعث کنترل یا محدود نمودن تشکیل کف در تصفیه ثانویه می گردد، در واقع به دلیل حفاظت ایمنی، سلامت و مسائل زیبایی شناختی از پدیده تشکیل کف جوگیری می شود. در حالت کلی پیشگیری از تولید کف در منابع روشی کم هزینه تر و بهتر نسبت به از بین بردن کف ایجاد شده در دراز مدت می باشد. صنایعی که معمولا از ضد کف در آن استفاده می کنند شامل کارخانه های تولید کاغذ، پالایشگاه ها، شهرداری ها و صنایع پتروشیمی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب و … می باشد. همچنین ۲ نمونه از واحدهایی که در آن به طور معمول از ضد کف استفاده می گردد شامل فرآیند لجن فعال و تالاب هوادهی میباشد.