بایوساید – ضد جلبک – ضد باکتری | شرکت شاران صنعت

بایوساید ، بیوساید ، ضد جلبک ، ضد باکتری یا Biocide مواد شیمیایی هستند که موجب از بین بردن ، آسیب رساندن و یا از کار انداختن ارگانیسم‌ های زیستی می‌شوند .بایوساید به عنوان عامل ضد رسوب و ضد عفونی کننده به کار می روند و یک عامل بازدارنده است که به صورت شیمیایی یا بیولوژیکی از رشد و انتشار میکرو ارگانیسم های مضر ممانعت می کند .در بایو ساید های تجاری علاوه بر مواد فعال مورد استفاده جهت از بین بردن میکروارگانیسم ‌ها مواد غیرفعال دیگری به منظور کنترل pH و ویسکوزیته مورد استفاده قرار می گیرد. جهت تزریق مواد بایوساید از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود.

 

کاربرد بایوساید جهت برج خنک کننده یا کولینگ تاور

یکی از مهمترین موارد کاربرد بایوساید ‌ها در برج‌های خنک کننده می باشد. اغلب برج های خنک کننده در معرض هوا و نور آفتاب می باشند که این امر احتمال رشد و نمو جلبک‌ ها و باکتری‌ ها را می افزاید. حضور این باکتری‌ ها موجب به وجود آمدن لایه ای از رسوبات و لجن در برج می گردد که کارایی کولینگ تاور را کاهش می دهد.

 

کاربرد بایوساید جهت دیگ بخار یا بویلر

یکی دیگر از موارد مهم کاربرد بایوساید ها در دیگ بخار یا بویلر ها می باشد که جهت کاهش رشد باکتری ها و جلبک ها استفاده می شود.

 

کاربرد بایوساید جهت صنایع نفت و گاز

یکی از موارد اصلی کاربرد بایو ساید ها صنایع نفت و گاز می باشد. یک چاه نفت که هنوز به بهره برداری نرسیده حاوی هیچگونه میکرو ارگانیسمی نیست. ولی بعد از بهره برداری از به علت های مختلف آب به چاه تزریق می گردد که از این طریق خیلی از آلودگی ‌های زیستی وارد چاه می شود که این امر به مرور زمان و بر اثر متابولیسم ‌های باکتری موجب ایجاد لجن ، گازهای سمی و اسید ها شده که معضلاتی از جمله گرفتگی و خوردگی لوله‌ها را موجب می شود. لذا در چاه های نفتی بایو ساید ها می توانند این چرخه را از بین برده و یا مختل نمایند. همینطور بایوساید ها در سکوهای نفتی دریایی قادرند تا از رشد ارگانیسم های دریایی و جلبک بر سطح تاسیسات ممانعت نمایند.

 

مزایای استفاده از بایو ساید Biocide

از مهمترین مزایای استفاده از بایوساید ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :
حذف و کنترل میکروارگانیسم ها ، باکتری ها و جلبک ها
مقاومت زیاد در مقابل ایجاد و گسترش رسوبات
دارای مواد ضد خوردگی
دارای تاثیرات پیشگیرانه موثر و طولانی مدت

 

نحوه عملکرد بایوساید ها

بایوساید ها به داخل سلول نفوذ کرده و سپس واکنش داده و موجب توقف فعالیت متابولیک میکرواورگانیزم ها و مرگ میکرواورگانیسم ها می شوند. در صورتی که غلظت آن ها کم تر از میزان مورد نیاز جهت از بین بردن سلول زنده باشد و یا مدت زمان تماس بایوساید کوتاه باشد از تاثیرات آن کاسته شده و ممکن است برخی از میکروارگانیسم ها زنده بمانند.

 

انواع بایوساید

معمولا با فرمولاسیون های مشخص و به شکل مایع یا پودرتولید و عرضه می شوند و شامل دو دسته ی اکسید کننده و غیراکسید کننده می باشند.
بایوساید های اکسید کننده : به وسیله اکسید نمودن که شامل یک واکنش انتقال الکترون می باشد به میکروارگانیزم ها حمله می نمایند که موجب می شود ساختار سلولی اکسید گردد و به این ترتیب در انتقال مواد غذایی از دیواره سلولی اختلال ایجاد شود.
اکسید کننده با ترکیبات دارای هالوژن :
ترکیبات کلر مانند هیپو کلریت اسید ، هیپوکلریت سدیم، قرص های کلر و دی اکسید کلر
ترکیبات برم مانند هیپو بروم ، برومید سدیم و قرص های برم
اکسید کننده با ترکیبات بدون هالوژن :
پروکسید هیدروژن
پتاسیم پرمنگنات
بایوساید های غیر اکسید کننده : برای اکتری‌ها ، جلبک ها و قارچ ها سمی می باشد و بوسیله تخریب دیواره سلولی و یا ممانعت از تنفس سلولی میکرو‌ارگانیزم ‌ها را از بین می برد.
غیر اکسید کننده شامل آلدهید ها :
گلوتارآلدهیدGlutaraldehyde
غیر اکسید کننده شامل آمین ها و آمید های هالوژن دار :
دی برمو نیتریلو پروپیانو آمید Dibromonitrilopropionamide یا DBNPA
آمین های چرب Fatty amines
غیر اکسید کننده شامل کتون های هتروسیکل :
پلی هگزا متیلن بی گوانید Polyhexamethylene biguanide یا PHMB
ایزو تیازولن
بایوساید های فلزی :
نقره به صورت یونی و نمک
سایر بایوساید :
تیو سیانو متیل تیو بنزو تیازول Thiocyanomethylthio benzothiazole یا TCMTB
بنزالکونیوم کلرید Benzalkonium chloride
کلروتالونیل Chlorothalonil
فنول Phenol
سدیم هیدروکسید Sodium hydroxide

 

قیمت بایوساید

قیمت بایوساید وابسته به نوع و سطح کیفی محصول است.

 

فروش بایوساید – خرید بایوساید

جهت خرید بایوساید با واحد فروش مواد شیمیایی شرکت شاران تماس بگیرید.