ضد خوردگی – ضد خورنده – بازدارنده خوردگی – کروژن اینهیبیتور | شرکت شاران صنعت

ضد خوردگی ، ضد خورنده ، بازدارنده خوردگی ، مهار کننده خوردگی ، آنتی کروژن ، کروژن اینهیبیتور ،anticorrosion یا corrosion inhibitor شامل موادی هستند که که با به وجود آوردن تغییر بر روی سطح فلزات ، تغییر در محیط عامل خوردگی و یا هر دوی آن ها خوردگی را تحت کنترل در می آورند و کاهش می دهند. مواد ضد خوردگی با ایجاد اختلال در واکنش های آندی، کاتدی و یا هر دو آن ها موجب کم شدن سرعت خوردگی می شوند. به منظور تزریق مواد ضد خودگی یا کروژن اینهیبیتور می توانید از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده نمایید.

 

اهمیت مواد ضد خوردگی یا بازدارنده خوردگی

فلزات در حضور هوا و آب و در اثر فرایندی که با حضور املاح و گازهای محلول در آب تسریع می شود خورده می گردند. خورندگی در تاسیسات مختلف می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری به سیستم ها شود. در نتیجه موادی تحت عنوان ضد خوردگی به بازار عرضه شدند تا از بروز این مشکلات جلگیری کنند.

 

نحوه عملکرد ضد خورنده ها یا کروژن اینهیبیتور

خوردگی معمولا ماهیت الکتروشیمیایی دارد در نتیجه به منظور مهار خوردگی می بایست هر دو واکنش آندی وکاتدی فرایند خوردگی را متوقف نمود. بیشتر مواد ضد خوردگی توسط تشکیل یک لایه محافظ از رسوب دور یون های آنیونی یا کاتیونی یا هر دو فعالیت خود را انجام می دهند. این مواد شیمیایی ترکیباتی هستند که به صورت شیمیایی جذب سطح فلزات می شوند و یک لایه محافظ با اثر مهار کنندگی یا ترکیبی از یون های بازدارنده در سطح فلزی ایجاد می نمایند که در نهایت مانع از خوردگی می شود. در واقع مهارکننده یک لایه محافظت کننده اکسیدی از فلز پایه بر سطح ایجاد می کند.

 

کاربرد ضد خورنده ها

مواد ضد خوردگی در تصفیه آب و فاضلاب
مواد ضد خوردگی در برج خنک کننده یا کولینگ تاور
مواد ضدخوردگی در دیگ بخار یا بویلر

 

انواع مواد ضد خوردگی یا کروژن اینهیبیتور

مواد شیمیایی که به عنوان مهار کننده خوردگی یا کروژن اینهیبیتور استفاده می گردند می توانند موادی شیمیایی با ماهیت مصنوعی و یا طبیعی باشند. این مواد دارای مکانیزم عملیاتی مثل ترکیبات آنودیک ، کاتودیک ، مخلوط آنودیک-کاتودیک و یا عملیات جذب می باشند.
مهار کننده خوردگی معدنی : به طور کلی مواد ضد خوردگی معدنی فعالیت آندی یا کاتدی دارند در حالی که مواد ضد خوردگی آلی هر دو فعالیت را با یک لایه جذبی دارا می باشند. از باز دارنده های کاتدی معدنی می توان به یون های منیزیم، زینک و نیکل که با OH واکنش میدهند و ترکیبات نامحلول Mg(OH)2، Zn(OH)2 و Ni(OH)2 را که بر روی سطح ته نشین یا رسوب می کنند، اشاره نمود.
مهار کننده خوردگی آلی : در زیر چند نمونه از ضد خورنده های آلی که به تازگی گسترش یافته اند، نمایش داده شده است.
ارتوفسفات ها : از دهه ۱۹۳۰، سدیم فسفات خشک برای کنترل خوردگی مورد استفاده قرار گرفته است. ارتوفسفات روی نیز اخیراً برای کنترل خوردگی مورد استفاده قرار گرفته است.
پلی فسفات ها : پلی فسفات ها شامل ترکیبات مختلفی مانند پیروفسفات، متافسفات و تری پلی فسفات ها هستند. پلی فسفات می تواند از ایجاد رنگ قرمز ناشی از وجود آهن و منگنز در آب جلوگیری کند. پلی فسفات تنها در شرایط خاصی می تواند برای جلوگیری از خوردگی مؤثر واقع شود.
ارتو پلی فسفات ها : ارتو پلی فسفات در سیستم های آبی استفاده می شود که از ارتوفسفات برای جلوگیری از خوردگی و از پلی فسفات برای اهداف دیگری در تصفیه مانند جلوگیری از ایجاد رنگ قرمز استفاده می شود.
سیلیکات ها : سیلیکات های موجود در مواد جامد کلوئیدی که تمایل به پوشاندن جداره داخلی لوله ها دارند، لوله ها را از خوردگی توسط آب باز می دارند. میزان تأثیر سیلیکات هایی که مانع از خوردگی می شوند، به آب، میزان pH و غلظت کلسیم، منیزیم، کلر و دیگر مواد بستگی دارد.

 

قیمت مواد ضد خوردگی یا آنتی کروژن

قیمت مواد ضد خوردگی یا بازدارنده خوردگی بسته به ترکیب و کیفیت آن ها متفاوت است.

 

پکیج تزریق ضد خوردگی

شرکت شاران صنعت طراح و سازنده پکیج تزریق ضد خوردگی است. برای آشنایی با پکیج های تزریق به صفحه پکیج تزریق مواد شیمیایی مراجعه کنید.

 

فروش مواد ضد خوردگی – خرید مواد ضد خوردگی

جهت خرید ضد خوردگی می توانید با واحد فروش مواد شیمیایی شرکت شاران تماس حاصل نمایید.