ضد رسوب کننده – پراکنده کننده رسوب | شرکت شاران صنعت

ضد رسوب کننده ، پراکنده کننده رسوب ، اسکیل دیسپرسنت ، Scale Dispersant یا Scale Inhibitor به مواد شیمیایی گفته می شود که موجب پراکندگی رسوبات در سیستم های مختلف به خصوص برج خنک کننده و دیگ بخار می شوند. جهت تزریق ضد رسوب از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده می شود.

 

ضد رسوب کننده یا پراکنده کننده رسوب جهت برج خنک کننده یا کولینگ تاور

سیستم های خنک کننده دارای انواع آلودگی هایی می باشد که سبب جلوگیری از انتقال حرارت ، افزایش سرعت خوردگی ، ممانعت از ورود جریان آب و کاهش بازده تولید می شود. در نتیجه استفاده از ضد رسوب یا مهار کننده رسوب گذاری به منظور جلوگیری از تولید لجن و رسوبات معدنی بسیار مفید می باشد. از جمله ترکیباتی که باعث تشکیل رسوب در سیستم ها می شود، می توان به ترکیباتی مانند کربنات کلسیم ، سولفات کلسیم ، فسفات کلسیم ، سیلیکات کلسیم ، سیلیکات منیزیم ، ترکیبات سیلیکا و مخلوط آنها و غیره اشاره نمود. تشکیل رسوب به وسیله مواد شیمیایی ضد رسوب یا پراکنده کننده رسوب و همچنین تنظیم pH انجام می شود.

 

ضد رسوب کننده یا پراکنده کننده رسوب جهت دیگ بخار یا بویلر

پدیده انباشت و یا تشکیل رسوب و همچنین خوردگی فلزات یک مساله مهم در عملیات و نگهداری سیستم های مختلف به ویژه در بویلرها و واحد های تولید بخار می باشد. رسوب به دلیل وجود تراکم نمک ها در آب داخل بویلر به وجود می آید که در صورت عدم حذف می تواند سبب بروز برافروختگی در محل و گرمای بیش از حد مطلوب در آن مکان، کاهش بازده انتقال حرارت و تاثیرات منفی شدید دیگر در لوله ها شود. بهتر است آب قبل از ورود به سیستم بویلر سختی زدایی شود که به این منظور از ضد رسوب یا آنتی اسکالانت های مخصوص بویلر استفاده می شود. اکسیژنی که سبب بروز پدیده خوردگی می شود در واقع به ترکیبات فلزی بویلر آسیب می زند و درنتیجه سبب افزایش هزینه ها بعلاوه کاهش بازده بویلر می گردد. عملکرد ضد رسوب های تزریق شده به سیستم تصفیه با توجه به پارامتر های pH ، دما، سطح یون های کلسیم و منیزیم و حضور دیگر مواد شیمیایی (به طور مثال مواد ضد خورنده) در مخلوط آب شور تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

مکانیسم عملکرد پراکنده کننده ها

لجن و موادآلی ، سیلت ، گرد و غبار ، رسوبات زیست محیطی ، اکسید های فلزی ، محصولات خورنده ، نفت ، آلایند های فرایندی و مواد معدنی که از طریق منابع آب خام یا به علت آلودگی هوا به سیستم های خنک کننده حمل می شوند از جمله مواد رسوب کننده به شمار می آید که نیار به مواد ضد رسوب را ضروری می نماید. در واقع این مواد محلول زمانی که سطح انحلال پذیری به بالا به مقادیری بیش از حد مجاز می رسد، رسوب می کنند. مواد ضد رسوب کننده یا به عبارتی مواد پراکنده کننده رسوب باعث پراکنده شدن رسوبات و کاهش رسوب گذاری می شوند.

 

قیمت مواد ضد رسوب یا پراکنده کننده رسوب

قیمت مواد ضد رسوب یا پراکنده ساز رسوب بستگی به ترکیب و کیفیت آن دارد.

 

پکیج تزریق ضد رسوب

شرکت شاران صنعت طراح و سازنده پکیج تزریق ضد رسوب یا Scale Dispersant است. برای آشنا شدن بیشتر با این پکیج ها به صفحه پکیج تزریق مواد شیمیایی مراجعه کنید.

 

فروش مواد ضد رسوب یا پراکنده کننده رسوب – خرید مواد ضد رسوب یا پراکنده کننده رسوب

جهت خرید ضد رسوب می توانید با واحد فروش مواد شیمیایی شرکت شاران تماس بگیرید.