آب ژاول – کلر مایع – هیپوکلریت سدیم | شرکت شاران صنعت

آب ژاول ، کلر مایع یا هیپوکلریت سدیم محلولی است حاوی درصد مشخصی از سدیم هیپوکلریت NaOCl محلول در آب با رنگ نزدیک به زرد و طعم و بوی تند که عموما به عنوان ضدعفونی کننده و یا سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور تزریق آب ژاول می توانید از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده کنید.

 

مشخصات آب ژاول

نام علمی: هیپوکلریت سدیم
نام تجاری: آب ژاول یا کلر مایع
نام عمومی: مایع سفید کننده یا وایتکس
نام های دیگر : آنتی فرمین ، کلریدسودا ، اکسید کلرید سدیم ، اکسی کلرید سدیم
فرمول شیمیایی: NaOCl
شکل ظاهری: مایع با رنگ نزدیک به زرد
طعم: دارای طعم تند
بو: دارای بوی تند
درجه خلوص : ۱۰ تا ۱۶ درصد
چگالی : ۱.۲۱ گرم بر میلی لیتر

 

تولید آب ژاول

روش کلرینه کردن سودا : در این روش آب ژاول از دمیدن گاز کلر در محلول سدیم هیدروکسید (سود سوز آور) تولید می شود. با توجه به اینکه تمایل گاز کلر جهت ترکیب با سود بسیار زیاد است لذا گاز کلر در مدت زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن حرکت می کند جذب می گردد.
روش الکترولیز نمک : در این روش نمک محلول در آب ابتدا به گاز کلر و هیدروکسید سدیم تجزیه شده که از مخلوط نمودن این دو ماده آب ژاول تولید می شود.

 

تولید آب ژاول در ایران

برای اولین بار این ماده با نام وایکس و تحت عنوان شرکت شیمیایی شمین توسط رضا عطارچی تهرانی تولید و عرضه شد. نام وایتکس از ترکیب دو کلمه وایت و تکس (مخفف تکستایل به معنای پارچه) گرفته شده است.

 

کشف آب ژاول

هیپوکلریت سدیم اولین بار به وسیله دانشمندی به نام برتوله کشف شد و چون اولین بار در محله ی ژاول پاریس تولید گردید به نام آب ژاول معروف شد.

 

کاربرد های آب ژاول

کاربرد آب ژاول در تصفیه آب : از کلر مایع به منظور ضد عفونی آب و به خصوص ضد عفونی آب آشامیدنی استفاده می شود که این امر مورد تایید وزارت بهداشت نیز می باشد.
کاربرد آب ژاول در تصفیه فاضلاب : تزریق هیپوکلریت سدیم معمولا به عنوان آخرین واحدهای تصفیه خانه های فاضلاب و به منظور گندزدایی و ضدعفونی فاضلاب تصفیه شده یا به عبارتی ضدعفونی پساب تصفیه شده به کار می رود. همچنین در فاضلاب های صنعتی مانند فاضلاب های آبکاری که حاوی یون سیانید هستند این یون توسط هیپوکلریت سدیم اکسید شده و به سیانات که ترکیبی با سمیت کمتر می باشد تبدیل می گردد.
کاربرد آب ژاول در استخرها : استفاده از کلر مایع به منظور ضدعفونی کردن آب استخر در بسیاری از استخرها متداول می باشد. البته با توجه به اینکه تزریق سدیم هیپوکلریت موجب افزایش PH آب می گردد لذا در صورت استفاده می بایستpH آب استخر کنترل گردد تا از حد مجاز بیشتر نگردد.
کاربرد آب ژاول در سفید کننده : هیپوکلریت سدیم به عنوان سفید کننده جهت کتان ، پنبه ، ابریشم مصنوعی ، خمیر کاغذ و موارد مشابه به کاربرده می شود. همچنین کلر مایع به منظور پاک کردن لکه ‌های خون ، قهوه ، کپک ، تنباکو ، آب میوه و انواع زیاد دیگری از لکه‌ ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اضافه نمودن میزان اندکی پربورات به آب ژاول ، به قدرت سفیدکنندگی آن می افزاید.
کاربرد آب ژاول برای ضدعفونی : کلر مایع می تواند تمام میکروب ها اعم از قارچ ، ویروس و باکتری را نابود نماید و به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده موثر مورد استفاده قرار می گیرد.
کاربرد هیپوکلریت سدیم برای از بین بردن بو : هیپوکلریت سدیم دارای خاصیت بوبری می باشد.
کاربرد آب ژاول در دندانپزشکی : به منظور ضدعفونی ، ممانعت از عفونت باکتریایی و انحلال بافت مرده به خصوص در درمان های کانال ریشه به کار برده می شود.
درمان صدمات وارد به پوست : جهت درمان صدمات وارد شده به پوست و اگزما به کار می رود.

 

خطرات آب ژاول

تماس با چشم : بخارات هیپوکلریت سدیم و به طور عموم گاز های حاوی کلر موجب تحریکات شدید چشمی می‌شود.
تماس با پوست : بخارات هیپوکلریت سدیم موجب تحریکات شدید پوستیرو در موارد شدیدتر موجب سوختگی‌های شدید پوستی می گردد.
بلعیدن و خوردن : خوردن هیپوکلریت سدیم می تواند باعث تحریکات شدید، درد و سوزش دهان و شکم ، اسهال ، استفراغ ، هزیان‌گویی، شوک، بیهوشی، کما و در موارد بسیار شدید مرگ شود.
تنفس : در مواقعی که هیپوکلریت سدیم در معرض مواد اسیدی و یا حرارت قرار می‌گیرد و گاز های مضر تولید می گردد باعث ایجاد سوختگی در دستگاه تنفسی می گردد.
حریق : هیپوکلریت سدیم قابلیت احتراق ندارد.
انفجار: کلر مایع قابلیت انفجار ندارد.
اثرات زیست محیطی : به‌ علت دارا بودن کلر و امکان آزاد شدن کلر می‌تواند از جمله مواد مخرب لایه اوزون محسوب شود.

 

روش بسته بندی و حمل آب ژاول

آب ژاول معمولا بصورت فله در بشکه های ٢٢٠ و ١٠٠٠ لیتری از جنس پلی اتیلن HDPEE عرضه می شود.

 

نگهداری آب ژاول

محلول آب ژاول بسیار ناپایدار بوده و در مجاورت گرما و نور تجزیه شده و اکسیژن آزاد نموده و لذا خاصیت و شدت عمل آن کم می گردد. لذا باید آن را در ظروف در بسته ، مات و به دور از نور و گرما نگهداری نمود.

 

قیمت آب ژاول

قیمت آب ژاول به عواملی متعدد از جمله روش تولید ، کارخانه سازنده ، خلوص کلر و نوع بسته بندی وابسطه است.

 

پکیج تزریق آب ژاول

شرکت شاران صنعت طراح و سازنده پکیج تزریق آب ژاول امی باشد. برای آشنایی با این پکیج ها از لینک پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده فرمایید.

 

فروش آب ژاول – خرید آب ژاول

جهت خرید آب ژاول به واحد فروش مواد شیمیایی این شرکت رجوع نمایید.