روش EAAS – روش لجن فعال با هوادهی گسترده | شرکت شاران صنعت

روش لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS

روش لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS

روش EAAS یا روش لجن فعال با هوادهی گسترده در تصفیه فاضلاب توانسته است نیاز به تصفیه با راندمان بالا در بسیاری از فاضلاب های شهری و صنعتی را برآورده کند. این نوع از روش های تصفیه فاضلاب معمولاً بدون ته نشینی اولیه طراحی شده و از فرآیند EAAS به منظور تجزیه هوازی ترکیبات فاضلاب و بخش اعظم لجن بیولوژیک تولیدی در فرآیند استفاده می کند.

 

مبانی طراحی روش EAAS

پارامترهای معمول طراحی فرایند روش لجن فعال با هوادهی گسترده در جدول زیر ارایه شده است :

 

پارامتر واحد دامنه
زمان ماند سلولی (SRT) Day ۴۰ – ۲۰
نسبت F/M kgBOD/kgMLVSS.d ۰/۱۵ – ۰/۰۴
نرخ بار حجمی kgBOD/m3.d ۰/۳ – ۰/۱
میزان هوادهی در روش EAAS kgO2/m3.d ۰/۴ – ۰/۱
MLSS mg/L ۶۰۰۰ – ۲۰۰۰
زمان ماند هیدرولیکی h ۳۶ – ۱۸
نسبت بازچخش لجن (Qr/Q) ۲/۰ – ۰/۵

عملکرد روش لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS در تصفیه فاضلاب

تجزیه و حذف مواد آلی درون فاضلاب در فرآیند EAAS را می توان به دو مرحله تقسیم کرد که همزمان با هم در حال وقوع هستند. در مرحله اول مواد آلی به منظور تامین انرژی و سنتز سلول های باکتریایی جدید اکسید می شوند. در مرحله دوم توده بیولوژیک جهت تامین انرژی بیشتر وارد فاز خودخوری می شود. در روش لجن فعال EAAS در تصفیه فاضلاب به دلیل وجود بار آلی پایین، غلظت بالای توده بیولوژیک و دوره زمانی هوادهی گسترده، تمامی شرایط مورد نیاز مرحله اول فراهم است.

به این ترتیب در فرآیند EAAS بیش از ۹۸% مواد آلی به دی اکسید کربن، آب و بافت سلولی جدید تبدیل و در نهایت حذف می گردد. بعلاوه، در روش Extended Aeration Activated Sludge در تصفیه فاضلاب واکنش های بیولوژیک با مصرف اکسیژن به اکسیداسیون بخش تجزیه پذیر سلول ها می پردازند.

روش لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS در مقابل لجن فعال متعارف دارای زمان ماند سلولی و هیدرولیکی بالاتری است. به این ترتیب در بار آلی مشابه مواد مغذی دردسترس باکتری ها کمتر خواهد بود. به این ترتیب میزان مواد آلی به ازای حجم حوضچه هوادهی و حجم توده بیولوژیک کمتر خواهد بود. در این شرایط باکتری ها به منظور بقاء شروع به مصرف مواد آلی موجود در ساختار سلولی خود می کنند. از این رو در EAAS در تصفیه فاضلاب هضم و تثبیت لجن همزمان با حذف مواد آلی درون حوضچه هوادهی رخ می دهد.

 

مزایای فرایند EAAS

طراحی آسان

اوپراتوری و بهره برداری آسان

مناسب برای فاضلاب های با ظرفیت پایین و متوسط

روش EAAS یا روش لجن فعال با هوادهی گسترده در مقایسه با روش لجن فعال متعارف دارای ته نشینی اولیه نمی باشد و لذا میزان لجن کمتری تولید نموده و علاوه بر این لجن تولیدی تثبیت شده تر می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *