سیستم پایش آنلاین | شرکت شاران صنعت

سیستم پایش آنلاین

آگاهی کامل از کیفیت پساب خروجی در تصفیه خانه ها لازمه اصلی هر سیستم تصفیه فاضلاب می باشد. با پیشرفت تکنولوژی، سیستم های ابزار دقیق پیچیده تری عمل کنترل و پایش تاسیسات آب و فاضلاب را بر عهده گرفتند. پیشرفت این سیستم ها باعث افزایش سرعت و دقت در پایش سیستم های مختلف می شود. از مهمترین ویژگی هایی که سیستم های پایش آنلاین باید دارا باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مناسب بودن برای کاربردهای مورد نظر
  • قرار گرفتن در محل هایی که امکان دسترسی و کنترل این ابزار به راحتی صورت گیرد.
  • شرایط محل قرار گیری این ابزار به گونه ای باشد که امکان نگهداری و کالیبراسیون آنها در هر زمان امکان پذیر باشد.


برای آشنایی با
محصولات و خدمات شرکت شاران صنعت در زمینه سیستم های پایش آنلاین می توانید با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.استفاده از سیستم های پایش آنلاین در صنعت آب و فاضلاب باعث شده تا بهره برداران بتوانند در کمترین زمان ممکن به اطلاعاتی نظیر کیفیت پساب ورودی و خروجی دست پیدا کنند. این ویژگی باعث شده تا هزینه های بهره برداری و راهبری تصفیه خانه ها به حداقل برسد و همچنین اطلاعات مورد نظر از شرایط مختلف در تصفیه خانه، در کمترین زمان قابل دسترسی باشد.

 

مقدمه ای بر سیستم های پایش آنلاین

به طور کلی عملکرد سیستم های پایش آنلاینی که در تصفیه خانه های آب و فاضلاب مورد نیاز است بستگی به موارد زیر دارد.

  • ابعاد و پیچیدگی فرآیند های صورت گرفته در تصفیه خانه
  • تعداد اپراتورهای موجود در تصفیه خانه
  • جنبه اقتصادی استفاده از این سیستم ها
  • ساعات بهره برداری از تصفیه خانه در روز
  • نوع سیستم پایش آنلاین انتخابی


در بحث آب و فاضلاب سه پارامتر اصلی فشار، سطح و جریان از اهمیت ویژه ای برخوردارند و باید به طور مرتب پایش شوند.
در یک طبقه بندی کلی سیستم های پایش آنلاین به دو صورت in-situ و یا extractive موجود هستند. در سیستم های in-situ سنسور ها به صورت مستقیم در آب قرار می گیرند ولی در سیستم ها extractive آب پس از پمپ شدند داخل واحد های آنالیزور، مورد پایش قرار می گیرد.

 

اندازه گیری فشار

فشار بیانگر نیروی ایجاد شده در واحد سطح است. این پارامتر معمولا در مقایسه با یک مرجع اندازه گیری می شود. مرجع اندازه گیری فشار معمولا خلاء است که فشار آن معادل صفر در نظر گرفته می شود. فشار اندازه گیری شده هر سیال نسبت به خلا را فشار مطلق آن سیال می نامند. روش های مختلف اندازه گیری فشار به شرح زیر است.

Pressure Gage: روش عمده برای اندازه گیری فشار استفاده از Pressure Gage است. این ابزار فشار سیال را نسبت به فشار محیط اندازه گیری می کند.

 

فشار سنج های اختلافی (Differential Pressure): در این روش فشار توسط اختلاف فشار در سیال مورد نظر و سیال مرجع اندازه گیری می شود. سیال مرجع معمولا آب یا جیوه است که فشار آنها مشخص است و ارتفاع ستون آب یا جیوه بیانگر یک فشار مشخص است. فشار ایجاد شده توسط یک میلیمتر جیوه Torr نیزنامیده می شود.

۱ inch (Hg) = 3.386 × ۱۰۳ pa

۱torr = 1mm Hg = 133.32 pa

 از آنجایی که آب چگالی کمتری نسبت به جیوه دارد، هد فشار آن کمتر از جیوه است.

۱ inch (H2O) = 2.491 × ۱۰۲ pa

 

اندازه گیری جریان

جریان (Flow) به سرعت جابجایی سیال در واحد زمان گفته می شود. ابزار اندازه گیری جریان را فلومتر می نامند.نوع سیالی که می خواهیم جریان آنرا اندازه گیری کنیم تعیین کننده نوع فلومتر است. فلومترها به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

Obstruction Sensor: اساس کار این نوع از فلومتر ها انرژی سیال است. به این ترتیب که با قرار دادن مانعی بر سر راه سیال فشار در دوطرف مانع تغییر می کند و باعث افت فشار می شود. میزان افت فشار توسط یک فشار سنج اندازه گیری می شود. از معروفترین این ابزار می توان به اریفیس، ونتوری و پیتوت اشاره کرد.

فلومتر اریفیس
فلومتر ونتوری
فلومتر پیتوت

 

Nonintrusive: این گروه از فلومتر ها شامل فلومترهای مغناطیسی و اولتراسونیک هستند. در فلومترهای اولتراسونیک با عبور امواج اولتراسونیک از سیال میزان عبور جریان را اندازه گیری می کند. این فلومترها تحت زاویه ای معادل ۴۵ درجه نسبت به مسیر جریان قرار می گیرند. امواج اولتراسونیک توسط گیرنده دریافت شده و پردازش می شود و به صورت داده در نمایشگر نشان داده می شود. قیمت بالای این نوع از فلومترها یکی از معایب آنها محسوب می شود. فلومتر های مغناطیسی دقت بالایی را در اندازه گیری جریان سیال دارند. اساس کار د راین نوع از فلومترها قانون القاءمغناطیسی است. با عبور سیال از یک میدان مغناطیسی ولتاژی ایجاد می شود که اندازه گیری این ولتاژ باعث اندازه گیری جریان توسط فلومتر می شود

                                                                                          

فلومتر مغناطیسی فلومتر اولتراسونیک

  

اندازه گیری سطح (Level)

مانیتورینگ سطح سیالات در مخازن و واحد های ته نشینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پر شدن مخازن به صورت اتوماتیک، حفاظت پمپ ها و کنترل عملکرد آنها منوط به استفاده از سیستم های پایش سطح است. از مهمترین ابزاری که برای پایش آنلاین سطح استفاده می شود، فلوتر است. اساس کار این دستگاه ها بر اساس هدایت الکتریکی در سیالات هادی است.