تصفیه مقدماتی فاضلاب

اولین مرحله در تصفیه فاضلاب، تصفیه مقدماتی بصورت حذف مواد جامد است، که در فاضلاب معلق هستند. ابتدا پساب را  به منظور جدا کردن اشیاء بزرگتر غربال کرده، سپس سنگریزه ها حذف شده، و نهایتاً مواد جامد با استفاده از خصلت وزن آنها به کمک رسوب دهی درون مخزن ته نشینی حذف می شوند.

اولین چیزی که فاضلاب به هنگام ورود به طرح تصفیه با آن روبه رو می شود سکوی غربال است. در این مرحله اشیایی که به اندازه کافی بزرگ هستند و درون غربال گیر افتاده و جدا می شوند. سه نوع مختلف از غربال­ها ممکن است استفاده شوند، توری آشغال گیر، توری تمیز شونده با دست، و توری تمیز شونده بصورت مکانیکی. معمولا دو کانال برای غربالگری فاضلاب وجود دارند که در هنگام تمیزکاری یکی از آنها، کانال دیگر فعال می باشد.

دانه های ریز واژه ای است که در مورد مواد کوچک، و در عین حال چگال از قبیل، ماسه، شن و یا شیشه شکسته بکار برده می شود. اگر این مواد بصورت جداگانه از فاضلاب جدا نشوند ممکن است باعث خرابی و آسیب به وسایل مکانیکی مربوط به طرح تصفیه شوند. چندین روش برای حذف دانه­های ریز وجود دارند، که یکی از رایج ترین آنها عبور فاضلاب از درون یک کانال و ته نشینی و سپس حذف آنها است، در حالیکه بقیه فاضلاب را می­توان با روشهای دیگر تصفیه کرد. همانند کانالهای غربالگری، در این حالت نیز دو کانال وجود دارد، که یکی از کانال ها در حال فعالیت و کانال دیگر در حال تعمیر و تمیز شدن است.

مرحله دیگر در تصفیه مقدماتی فاضلاب استفاده از وزن آنها بصورت ته نشینی درون مخزن ته نشینی است. این مخزن­ها بسته به موادی که قرار است تصفیه شوند بصورت دایره ای و مکعبی هستند. مخزن­های دایره ای می­توانند قطری در حدود ۳ تا ۹۰ متر داشته باشند، طراحی ساده تری دارند و از لحاظ انرژی کارا هستند. مخزن­های مکعبی اندازه­های مختلفی از ۱۵ تا ۱۰۰ متر در طول و ۳ تا ۲۴ متر در عرض دارند، و معمولاً در طرح­های با فضای محدود مناسب هستند.

بعد از اینکه فاضلاب به درون مخزن پمپاژ شد به مدت چند ساعت به آن اجازه داده می شود تا ذرات سنگین تر ته نشین شده و ذرات سبک تر شناور شوند. لجن تشکیل شده در زیر جمع آوری شده و به بیرون از مخزن پمپاژ می شوند، روغن­ها و گریس  بر سطح آب شناور می شوند. این لجن، روغن­ها و گریس جدا شده و وارد تصفیه ثانویه می شود.

آب تصفیه شده در مرحله ثانویه وارد تصفیه فاضلاب سومی می شود. اگر فقط تصفیه دو مرحله ای بکار رود، آب تصفیه شده از تصفیه مقدماتی ممکن است حاوی مقدار بالایی از مواد حل شده آلی و ذرات کوچکتر باشد، و میزان اکسیژن لازم بیوشیمیایی (BOD) بالایی برای مواد آلی داشته باشد، و بنابراین منجر به آلودگی­های ثانویه و در نتیجه تاثیر بر محیط زیست شوند. میزان بالای مصرف اکسیژن باعث بوجود آمدن فرایندهای غیرهوازی و در نتیجه تولید مواد سمی و بوی نامطبوع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *