مراحل معمول فرایند شستشوی ممبران ها | شرکت شاران صنعت

مراحل معمول فرایند شستشوی ممبران ها

شستشوی ممبران های سیستم اسمز معکوس

مراحل معمول فرایند CIP نیز به شرح زیر می‌باشند:

مرحله ۱:

 یکی فیلتر کارتریج جدید بر روی سیستم CIP نصب کنید و مطمئن شوید که لوله‌کشی تمیز می‌باشد (بدون هیچ آب راکد یا ساختار مبکروبیولوژیکی)

مرحله ۲:

مواد شیمیایی را در آب تمیز با خلوص بالا مانند آب معدنی شده، آبPermeate  سیستم اسمز معکوس و یا Condensate مخلوط کنید. در صورتی که این گزینه‌ها موجود نبودند، از آب نرم استفاده کنید. آب مورد نیاز تخمین زده شده برای شست و شوی مواد محلول ۲۰ تا ۲۵ گالن در یک المان با ۴۰ اینچ طول و قطر ۸ اینچ می‌باشد.

محصولات شیمیایی پاک کننده را به تانک CIP اضافه کنید. معمولا شست و شو در Ph کم در حدود ۲ تا ۳ انجام می‌شود.

دمای محلول باید به ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه افزایش یابد و در طی فرایند پاکسازی چک شود. آب گرم یا داغ می‌تواند هنگام ساخت محلول  استفاده شود و یک هیتر باید در محلول پاکسازی برای تثبیت کردن دما در محدود ۱۰۵ تا ۱۱۰ درجه فارنهایت قرار داده شود.

مرحله۳:

تا جایی که ممکن است آب را از سیستم اسمز معکوس خارج کنید سپس مواد محلول را به استیج اول سیستم اسمز معکوس اضافه کنید. مواد محلول را به آرامی برای جابجایی آب باقی‌مانده در سیستم اسمز معکوس اضافه کنید. از یک pHمتر یا هدایت سنج الکتریکی برای هنگامی که آب از سیستم اسمز معکوس فلاش شده است و مواد محلول ظاهر می‌شوند استفاده کنید. آب Permeate باید دوباره به تانک CIP بازگشت داده شود.

تعداد محفظه‌هایی که در یک زمان پاکسازی می شوند به ظرفیت پمپ CIP بستگس دارد. پمپ CIP باید توانایی فراهم کردن ۸ تا ۴۰ گالن بر دقیقه بر محفظه ۸ اینچی در ۳۰ تا ۶۰ PSIG داشته باشد. سیستم توسط stage یا گروه هایی از محفظه‌ها در Stage   بسته به ظرفیت پمپ CIP به بهترین حالت پاکسازی می‌شود.

مرحله ۴:

آّب را با جریان بالا ی ۴۰ گالن بر دقیقه برای محفظه  ۸ اینچی به مدت ۳۰ تا ۵۰ دقیقه به چرخش در آوردید.  زمان مورد نیاز به طور معمول ۱۵ تا ۳۰ دقیقه می باشد.

مرحله ۵:

نرخ جریان را برای به مقدار متوسط ۱۶ تا ۲۴ گالن بر دقیقه برای یک محفظه ۸ اینچی برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه افزایش دهید.

مرحله ۶:

 ۳۰ تای یا ۶۰ دقیقه در نرخ بالای جریان ۴۰ گالن بر دقیقه برک محفظه ۸ اینچی به چرخش در بیاورید.

مرحله ۷:

 ۳۰ تا ۶۰ دقیقه آن را در آب غوطه‌ور کنید.

مرحله ۸:

 در نرخ ۴۰ گالن بر دقیقه برای ۶۰ دقیقه دیگر یا تا زمانی که آب ورودی و جریان تثبیت شود به گردش در آورید.

توجه: در بیشتر موارد، اتصالات CIP برای ایزوله سازی محفظه ها در طی فرایند پاکسازی ساخته می شوند. اگر محلول CIP باید در concentrate throttling valve, به گردش در بیاید، باید در طی فرایند پاکسازی به منظور کاهش back pressure  کاملا باز باشد. چرخش محلول باید در مسیر معمول جریان سیستم اسمز معکوس باشد و به تانک پاکسازی باز گردد. در حالت ایده آل نرخ جریان و دیفرانسیل فشارها باید در طی چرخه پاکسازی نظارت شود و پاکسازی زمانی کامل می‌شود که نرخ جریان و دیفرانسل فشارها تثبیت شده باشد.

هیچگاه از میزان ماکسیمم فشار آب ورودی و افت فشار تعیین شده توسط سازنده غشاها هنگام یکه نرخ جریان را برای پاکسازی اندازه می‌گیرید تجاوز نکنید.

مرحله ۹:

Ph محلول پاکسازی را متناوبا به منظور اطمینان از بالا نرفتن آن از محدود ۴-۵/۳ چک کنید. اگر محلول بسایر کثیف یا رنگی شد، محلول را خالی و فرایند را محلول های تازه تکرار کنید.

مرحله ۱۰:

محلول پاکسازی را زهکشی و خالی کنید و با آب پاک و تازه پر کنید و بر نقطه تخلیه تا زمانی که pH تثبیت و نزدیک به pH آب ورودی شود نظارت کنید.

مرحله ۱۱:

فرایند پاکسازی در Ph پایین را برای گروه های بعدی یا محفظه ها تکرار کنید. RO را راه اندازی کنید و پارامترها را برای مشاهده تاثیر پاکسازی چک کنید. به طور معمول مرحله بعد استفاده از پاکسازی در Ph بالا  مطابق با فرایندهای مشابه که در قبل بیان شد با این تفاوت که در این مرحله مواد محلول شیمیایی در pH بالا در حدود ۱۱ می باشند.

 مرحله ۱۲:

زمانی که پاکسازی به پایان رسید سیستم اسمز معکوس دوباره راه‌اندازی شده و جریان ها، دیفرانسیل فشارها و درصد حذف نمک ثبت می‌شود. هنگامی که سیستم اسمز معکوس دوباره شروع به کار می‌کند throttling valves آب ورودی و concentrate را در حدود ۵۰ درصد تنظیم کنید. سیستم را راه‌اندازی کنید و throttling valves را تا زمانی که جریان سیستم به میزان تعیین شده برسد، تنظیم کنید.

مرحله ۱۳:

ترکیبات پاکسازی را قبل از ذخیره به طور کامل شست و شو دهید.

Examples of Cleaning Solutions

  1. Mineral Scaling: 50% liquid citric acid dosed at 10-20

pounds/100 gallons of permeate in the CIP tank.

  1. Organic and Microbiological Fouling: 50% sodium hydroxide

dosed at 8 ounces per 100 gallons of permeate in the CIP tank.

Target pH is 11.5 S.U.

  1. Microbiological Fouling: 20% 2,2dibromo-3-nitrilopropionamide

(DBNPA) dosed at 3 ounces per 100 gallons of permeate in the

CIP tank.

 

1 دیدگاه

  1. عبدالرضا عبداله پور گفت:

    سلام:برای شستشوی ممبران های سیستم الکترودیالیز چه محلولی را پیشنهاد می کنید، در شرکت ما یک سیستم الکترودیالیز داریم و برای کانی زدای آب پنیر استفاده میشود از زملن شروع به کار با فشار ۲.۷بار استارت می شود ،در صورتی که زمانی که دستگاه تازه راه اندازی شده بود با فشار ۱بار کار می کرد،پس از هر بار تولید به مقدار ۶۰تن سیستم رابامحلول سودبه مدت ۱.۵ساعت وبا اسید کلریدریک به مدت ۱ ساعت شستشوی میدهیم اما نتوانستیم به شرایط اولیه برگردیم،اگر اطلاعاتی دارد لطفا راهنمایی کنید.متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *