چربی گیر CPI | شرکت شاران صنعت

چربی گیر CPI

در روش چربی گیری به روشCPI  با توجه به اینکه وجود چربی و روغن و مشتقات نفتی در فاضلاب ورودی باعث ایجاد اختلال در فرآیندهای بیولوژیکی لجن فعال می‌گردد، بنابراین در بسیاری از تصفیه‌خانه‌های صنعتی که چربی و روغن در پساب وجود دارد در ابتدای تصفیه‌خانه یک واحد چربی‌گیر تعبیه می‌گردد.

مشکلی که در فرآیند لجن فعال در صورت عدم حذف چربی‌ها بوجود می‌‌آید این است که چربی‌ها  بر روی توده‌ها بیولوژیکی چسبیده و باعث می‌شوند که عمل هوادهی و اکسیژن‌رسانی دچار مشکل شده و در نهایت باعث کاهش چشم‌گیر راندمان تصفیه می‌شود.

معمولاً  چربی‌گیرهای CPI برای حذف چربی و روغن‌های آزاد و همچنین برای حذف مشتقات نفتی در نظر گرفته می‌شود (البته کاربردهای این روش در انتهای متن بیان شده‌اند). این نوع چربی‌گیر که گاهی به نام TPI نیز شناخته می­شود به طور گسترده­ای جایگزین چربی‌گیرهای API و مخازن ته­ نشینی اولیه شده­اند.

به طور کلی جداکننده‌های CPI تا حدودی مشابه روش API می‌باشد. با این تفاوت که در این جداکننده‌ها از یک سری صفحات مورب و موج‌دار‌ استفاده شده است که با زوایای ۴۵ تا ۶۰ درجه در داخل مخزن قرار گرفته ­اند.

جنس صفحات بسته به مشخصات فیزیکی و شیمیایی پساب ممکن است فلزی یا پلاستیکی باشند و معمولاً با توجه به PH پساب از مواد پوشش دهنده مقاوم در برابر خوردگی استفاده می‌شود. در واقع مهمترین نقش صفحات ایجاد فضای مناسب برای شکل‌گیری جریان آرام می‌باشد.

علاوه بر صفحات جداکننده، این سیستم مجهز به سطح‌ روب برای جمع‌آوری ذرات شناور و همچنین لجن روب برای جمع­ آوری لجن ته­ نشینی می­باشد.

نحوه عملکرد این واحدها ‌به این ترتیب است که با ورود فاضلاب از قسمت ورودی به علت سرعت کم جریان و قرارگرفتن جریان در مسیر صفحات موازی حالت آرام در جریان ایجاد می‌شود و در این حالت لامینار (آرام) چربی‌ها و ذرات معلق از فاضلاب جدا  می‌گردند.چربی‌ها به دلیل کم بودن چگالی شان به سمت بالای واحد حرکت کرده و به سطح مخزن می‌رسند و با تجهیزات مربوطه  (SKIMER) جمع‌آوری می‌شوند. ذرات معلق نیز در قسمت پایین مخزن ته‌نشین می‌شوند و نهایتاً به شکل لجن خارج می‌شوند.

 جداکننده‌های CPI نسبت به جریان‌های پساب عبوری و بار روغن دارای محدودیت‌هایی می‌باشند که باعث کاهش راندمان عملکرد واحدها می‌شوند. مقدار جریان گذرنده از واحدهای CPI با مساحت صفحات و حجم واحد متناسب می‌باشد.

ادامه مطلب

چربی گیر CPI

چربی گیر CPI یک جداکننده ثقلی روغن و آب می­باشد که توسط تکنولوژی Shell توسعه یافته است و برای تصفیه فاضلاب روغنی مناسب می­باشد. چربیگیرهای CPI، جداسازی ثقلی با راندمان بالا به وسیله صفحات موجدار مورب و موازی را فراهم می­آورند. چربیگیرهای با صفحات موازی بر اساس اصول مشابه با چربیگیرهای ثقلی معمولی (API) عمل می­کنند، اما فضای کمتری نیاز دارند. ساختار ساده این چربیگیرها باعث کاهش هزینه ساخت و ساز و در نتیجه تسهیل در نگهداری این چربیگیرها شده است. صفحات موجدار موازی، در فواصل کوتاهی از هم قرار گرفته­اند که این امر باعث افزایش بازدهی جداسازی روغن و چربی از آب خواهد شد.

با قرار دادن یک آرایه از صفحات موازی با فاصله نزدیک به هم در محفظه چربیگیر، سطح تماس افزایش یافته و در نتیجه اندازه کلی واحد کوچکتر خواهد شد. روغن به واسطه عبور فاضلاب با جریان آرام (laminar) از میان صفحات موازی که در زاویه های مختلفی (۴۵ تا ۶۰ درجه) ساخته می شوند، حذف خواهد شد. ذرات روغن، بالا می آیند تا با پایین صفحات تماس پیدا کنند، سپس ذرات روغن با هم مخلوط شده و به سمت بالا حرکت می­کنند و در نهایت روغن در سطح چربیگیر شناور شده و جمع آوری می­گردد.

صفحات موازی چربیگیرها از مواد جاذب روغن و چربی مانند پلی اتیلن، فایبرگلاس و یا نایلون جهت بهبود انعقاد و به هم پیوستگی ذرات روغن، ساخته می­شوند. چربیگیرهای با صفحات موازی، معمولاً برای بارهای کم روغن توصیه می­گردد. همچنین برای تصفیۀ فاضلابهایی با حداقل غلظت مواد جامد، استفاده از  این چربیگیرها مناسب است. صفحات این چربیگیرها ممکن است به شکل صفحات موج دار با موج های متناوب ساخته شوند.

در چربیگیرهای با صفحات موازی، مواد جامد در پایین واحد ته نشین می­شوند و به صورت لجن جمع آوری می­گردند. لجن یا به وسیله یک پمپ و یا از طریق جابجایی گرانشی حذف می­گردد. در انتقال لجن از طریق جابجایی گرانشی، معمولاً یک شیر اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا چربی گیر CPI

از مهم‌ترین مزایای سیستم CPI نسبت به API می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بالابردن راندمان حذف جداسازی مواد روغنی از پساب،
  • ایجاد جریان آرام بین صفحات،
  • کاهش قابل توجه مسافتی که ذرات روغن باید طی کند تا به سطح برسند،
  • تحت تأثیر قرار نگرفتن توزیع جریان در داخل جداکننده توسط وزش باد،
  • تخلیه آسان لجن و مواد ته‌نشین شده در جداکننده.

 

ویژگی های چربی گیر CPI

  • نصب و راه اندازی آسان
  • بالا بودن راندمان حذف روغن و چربی های غیر امولسیونی از پساب
  • قابلیت حذف ذرات روغن غیر امولسیونی تا قطر حداقل ۳۰ میکرون
  • پایین بودن مصرف انرژی

 

مهمترین موارد مصرف چربی گیر CPI

واحدهای CPI به طور گسترده‌ای در بسیاری از صنایع برای جداسازی آب و روغن به کار می‌روند اما در پالایشگاه‌ها با استقبال کمتری روبرو شده‌اند به این دلیل که این واحدها قادر به پذیرش و تحمل شوک‌های حاصل از افزایش ناگهانی بار آلی و جریان‌های با حجم زیاد، در مقایسه با واحدهای API نیستد.