تصفیه فاضلاب صنایع نفت، گاز و پتروشیمی | شرکت شاران صنعت

با توجه به گسترش روزافزون صنایع در جوامع مختلف، یکی از نیازهای اساسی هر صنعت تصفیه فاضلاب و پساب خروجی از واحدهای تولیدی است. در همین راستا شرکت شاران صنعت ارائه دهنده سیستم هایی به منظور تصفیه فاضلاب صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است. خدمات شرکت شاران صنعت در زمینه تصفیه فاضلاب صنایع نفت گاز و پتروشیمی شامل طراحی، مشاوره، ساخت، اجرا، نصب و راه اندازی تصفیه خانه های بتنی فاضلاب و پکیج های تصفیه فاضلاب به صورت کلید در دست EPC می باشد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید به ادامه مطلب مراجعه نمایید. همچنین می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت این سیستم ها با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرمایید.

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

تصفیه فاضلاب در این صنایع معمولا طی دو مرحله صورت می­گیرد. در مرحله اول تصفیه به صورت مکانیکی و فیزیکی اتفاق می­افتد و در مرحله دوم تصفیه به صورت پیشرفته انجام می­گیرد.

  تصفیه فاضلاب صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

فاضلاب خام تولید شده در این صنایع ابتدا وارد جداسازهای چربی و روغن می­شود تا چربی و روغن آنها جدا شود. معمولا جداسازی روغن از فاضلاب طی دو مرحله اتفاق می­افتد. مرحله اول چربی به صورت ثقلی از فاضلاب جدا می­شود سپس وارد مرحله بعدی جداسازی می­شود که این مرحله معمولا شناور سازی با هوای فشرده محلول (DAF) است.

سپس فاضلاب وارد مرحله تصفیه بیولوژیکی می­شود. تصفیه بیولوژیکی در این صنایع می­تواند به صورت هوادهی گسترده، فرآیند تماس دهنده بیولوژیکی چرخان (RBC)، راکتور ناپیوسته متوالی (SBR) باشد. پس از مرحله تصفیه بیولوژیکی فاضلاب وارد مرحله صاف سازی می­شود. پساب ناشی از این واحد وارد مرحله تصفیه پیشرفته می­شود. این مرحله شامل فیلتر های شنی کند، فیلتر کربنی، میکروفیلتراسیون و یا اولترافیلتراسیون است. مرحله آخر واحدهای تصفیه به منظور تصفیه لجن صورت می­گیرد. فرآیند تصفیه لجن شامل مراحل آبگیری، هضم و دفع لجن می­باشد.

شمای کلی تصفیه فاضلاب صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

نام واحد تصفیه هدف واحد تصفیه
جداساز روغن از آب و پساب جداسازی روغن و چربی
متعادل ساز کاهش شوک های آلی و هیدرولیکی
انعقاد/ لخته سازی حذف جامدات، کدورت و مواد آلی
شناور سازی با هوای فشرده (DAF) حذف جامدات معلق و روغن های محلول
تصفیه بیولوژیکی/ جذب کاهش و حذف مواد آلی