تصفیه فاضلاب صنایع دباغی و چرم سازی | شرکت شاران صنعت

تصفیه فاضلاب صنایع دباغی و چرم سازی - تصفیه فاضلاب صنعت دباغی

تصفیه فاضلاب صنایع دباغی و چرم سازی نظر به اینکه اینگونه فاضلاب ها دارای انواع آلودگی های شیمیایی و بیولوژیکی می باشد حائز اهمیت است. محصولات این شرکت در ارتباط با تصفیه فاضلاب در این مورد شامل پکیج تصفیه فاضلاب دباغی و تصفیه خانه بتنی فاضلاب دباغی از است.

 

تعریف صنایع چرم سازی – فاضلاب چرم سازی

دباغی پوست یا چرم سازی شامل یک فرآیند فیزیکی شیمیایی می باشد که طی آن پوست خام فاسد شدنی به دلیل یک سری عملیات فیزیکی و تأثیرات مواد شیمیایی و یا گیاهی به یک کالای با ارزش ، با قابلیت استفاده انسان و فاسد نشدنی که آن را چرم می نامند تبدیل می گردد.

 

مراحل تولید چرم – تصفیه فاضلاب صنعت دباغی

مراحل تولید چرم که طی آن نیازمند سیستم تصفیه فاضلاب چرم سازی خواهیم بود شامل موارد زیر است : مرحله خیساندن و شستشو – آهک دهی – لش زدایی Fleshing – موگیری – آهک گیری – آنزیم دهی ( باتینگ ) – چربی گیری – دباغی کرومی – دباغی ( تانینگ ) – فعالیت های تکمیلی مانند برش زدن، روغن دهی و براق کردن و رنگ آمیزی

 

برخی از کارخانجات چرم سازی ایران – تصفیه پساب دباغی

نخستین کارخانه چرم سازی در ایران در سال ۱۳۰۸ شمسی در شهرستان تبریز آغاز به کار نمود و سپس در شهرهاى تهران ، همدان ، اصفهان و بعضی دیگر از شهرها کارخانه هاى چرم سازى دایر گردید. برخی از صنایع چرم ایران که نیاز به سیستم تصفیه فاضلاب صنایع چرم سازی دارند به شرح ذیل است:

  • کارخانه چرم خسروی تبریز
  • کارخانه چرم مشهد
  • کارخانه توس چرم
  • کارخانه چرم سازی ورامین

 

مهمترین محصولات صنایع چرم سازی

استفاده از چرم در تولید انواع پوشاک مثل کیف ، کفش ، شلوار ، کراوات ، دستکش ، کاپشن ، کت ، کمربند و غیره متداول می باشد.

 

اهمیت تصفیه فاضلاب صنایع دباغی

فاضلاب های چرم سازی به دلیل اینکه حاوی انواع آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی هستند می توانند به میزان زیادی موجب آلودگی محیط زیست شوند و لذا تصفیه آنها از اهمیت برخوردار است.

 

مشخصات فاضلاب صنایع تولید چرم

فاضلاب تولیدی در صنایع چرم سازی به میزان بین ۳۵ تا ۴۰ مترمکعب به ازای هر تن پوست پردازش شده می باشد. فاضلاب صنایع دباغی حاوی مقادیر زیاد BOD ، COD و جامدات کل می باشند و عموما بوی نامطبوعی نیز دارند. پساب صنعت دباغی همچنین حاوی انواع مواد شیمیایی ، ضایعات طبیعی و ترکیبات خطرناک می باشد که در این بین ترکیبات حاوی کروم و سولفید ها دارای نقش اصلی تری هستند.

تقریبا بیش از پنجاه نوع ماده شیمیایی در مراحل گوناگون تولید چرم مورد استفاده قرار می گیرد که تمامی این مواد در مراحل مختلف شست و شو به سیستم انتقال پساب هدایت می شوند. برخی از این مواد شیمیایی شامل نرم کننده ها ، تثبیت کننده ها ، نگه دارنده ها ، یکنواخت کننده ها ، چربی زداها ، روغن ها ، پرکننده ( کروم ) ، ترکننده ها ، ترمیم کننده ها و غیره می باشد.

 

روش های تصفیه فاضلاب چرم سازی

تصفیه پساب صنعت چرم سازی عموما با استفاده از تلفیقی از روش های فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی انجام می پذیرد. روش فیزیکی شیمیایی معمولا با کمک منعقد کننده های شیمیایی مانند آلوم ، کلرید فریک و آهک انجام می گیرد و جهت کاهش بیشتر مقادیر BOD و COD تصفیه بیولوژیکی نیز در ادامه فرایند انجام می گیرد.

 

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع دباغی

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب چرم سازی در هنگام اندک بودن میزان فاضلاب ورودی و کوچک بودن اندازه پکیج مقبولیت می یابد.

 

تصفیه خانه فاضلاب صنایع چرم سازی

کاربرد تصفیه خانه بتنی فاضلاب صنایع چرم سازی در هنگام زیاد بودن میزان فاضلاب ورودی و بزرگ بودن اندازه تصفیه خانه مقبولیت می یابد.