" /> آلاینده های آب - شرکت شاران صنعت

آلاینده های آب یا ناخالصی های آب شامل کلیه مواد آلوده کننده آب می باشد که به نحوی برای محیط زیست ، موجودات زنده و یا انسان نامطلوب یا مضر می باشند. آلاینده های مختفی در آب می تواند وجود داشته باشد زیرا آب ها از منابع مختلفی سرچشمه می­گیرند. 

 

اهمیت آلاینده های آب

اهمیت آلاینده های آب از لحاظ بهداشت و سلامت انسان و از طرفی به دلیل تاثیرات آن بر محیط زیست و موجودات زنده که مجددا به طور غیر مستقیم بر سلامت انسان تاثیر گذار است مورد توجه قرار می گیرد.

 

آلاینده­ های مغذی آب

اغلب فاضلاب ها، کودها و پساب ها حاوی سطوح بالایی از مواد مغذی هستند. اگر این مواد تا مدت ها در آب وجود داشته باشند ممکن است باعث رشد جلبک ها در آب شوند که تصفیه آن را بامشکل روبه رو می کند و آب را غیرقابل شرب می کند. همچنین رشد بیش از حد جلبک ها باعث کاهش میزان اکسیژن درون آب شود.

آلاینده­ های آب سطحی

آب سطحی شامل آبهای طبیعی در سطح زمین می­شوند، مانند رودخانه ها، دریاچه ها، دریاها و اقیانوس ها. مواد خطرناک در تماس با آب های سطحی وارد آن شده، و درون آن حل شده یا بصورت فیزیکی مخلوط می­شوند که تحت عنوان آلاینده های سطحی آب شناخته می شوند.

کاهش اکسیژن

محیط آب حاوی میکروارگانیزم­هایی است که شامل ارگانیزم های هوازی و غیرهوازی هستند. زمانی که مواد زیست­تخریب پذیر زیادی در آب وجود داشته باشند، باعث رشد میکروارگانیزم ها می­شود، و همچنین باعث استفاده بیشتر آنها از اکسیژن می شود. اگر اکسیژن در محیط تمام شود، ارگانیزم های هوازی از بین رفته، و ارگانیزم های غیرهوازی رشد کرده و باعث تولید مواد سمی در محیط می شوند.

آلودگی آب های محیطی

هنگامی که بشر از حشره­ کش ها و مواد شیمیایی برای خاک استفاده کرد، این مواد توسط باران شسته شده و به آبهای عمیق وارد می شوند. این ها وارد آبهای محیطی شده و باعث آلودگی آنها می شوند.

آلاینده های میکروبیولوژیکی آب

در بسیاری از مجامع دنیا، افراد از آب های تصفیه نشده استفاده می کنند. اغلب اوقات آلودگی طبیعی ناشی از میکروارگانیزم هایی مانند ویروس ها، باکتری ها و عوامل بیماری زا بوجود می­آیند. این آلودگی طبیعی ممکن است باعث مرگ ماهی ها و دیگر جانداران آبزی شود. آنها همچنین می­توانند باعث بیماری در انسان هایی که از اینچنین آبها استفاده می کنند، شوند.

مواد معلق در آب

برخی آلاینده­ها (مواد، ذرات، و مواد شیمیایی) به آسانی در آب حل نمی شوند. این نوع از مواد را مواد ذره­ای می نامند. برخی از این مواد دیرتر ته نشین می شوند. این مواد مضر هستند و حتی برای ارگانیزم هایی که درون آب قرار دارند کشنده هستند.

مواد آلاینده شیمیایی آب

بسیاری از صنایع و کارهای صنعتی باعث ورود مواد شیمیایی به آب می شوند. این مواد اغلب بصورت منابع نقطه ای وجود دارند. اینها شامل مواد شیمیایی می شوند که برای کنترل علف های هرز، آفات و حشره کش ها استفاده می شوند. فلزات و حلال­های صنعتی نیز می­توانند آب را آلوده کنند. این مواد برای بسیاری از آبزیان سمی بوده و رشد آنها را با مشکل روبه رو می کند.

آلاینده های نفتی در آب

آلاینده های نفتی نه تنها بصورت منطقه ای باعث آلودگی می شوند، بلکه بر محدوده وسیعی از محیط زیست تاثیر منفی می­گذارند. این مواد نفتی می تواند باعث مرگ بسیاری از ماهی ها و دیگر آبزیان شده و بسیاری از خصوصیات زندگی آنها را با اختلال رو به رو سازد. آلاینده های نفتی اغلب توسط نفتکش ها و دیگر منابع نفتی به محیط زیست وارد می شوند.

 

در جدول زیر به برخی آلاینده ها و منابع آنها اشاره شده است.

آلاینده تاثیر بر منبع فرآیند رایج تصفیه
ژیاردیا سلامتی ارگانیسم فیلتراسیون/ گندزدایی
کریپتوسپرودیوم سلامتی ارگانیسم فیلتراسیون
ویروسها سلامتی ارگانیسم فیلتراسیون/ گندزدایی
TTHM

 

سلامتی محصولات جانبی گندزدایی فیلتراسیون/جذب/گندزدایی انتخابی
HAA5 سلامتی محصولات جانبی گندزدایی فیلتراسیون/جذب/گندزدایی انتخابی
آرسنیک سلامتی مواد معدنی ترسیب/ جذب
سرب سلامتی موادمعدنی/ خوردگی کنترل خوردگی
مس سلامتی موادمعدنی/ خوردگی کنترل خوردگی
نیترات سلامتی نیتروژن تبادل یونی/ اسمز معکوس
منگنز سلامتی/ ظاهر آب مواد معدنی اکسیداسیون/ فیلتراسیون/ جذب
آهن سلامتی/ ظاهر آب مواد معدنی اکسیداسیون/ فیلتراسیون
کدورت سلامتی/ ظاهر آب ذرات فیلتراسیون
رنگ ظاهر آب مواد معدنی یا آلی اکسیداسیون/ فیلتراسیون/ جذب
بو ظاهر آب سولفید هیدروژن اکسیداسیون/ هوادهی
سختی ظاهر آب مواد معدنی تبادل یونی/ اسمز معکوس

 

انواع آب از لحاظ میزان سختی

Less than 50 Soft
۵۰-۱۰۰ Reasonably soft
۱۰۰-۱۵۰ Slightly hard
۱۵۰-۲۵۰ Reasonably hard
۲۵۰-۳۵۰ Hard
More than 350 Very hard

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال