دستگاه فیلتراسیون – سیستم فیلتراسیون | شرکت شاران صنعت

سیستم فیلتراسیون

دستگاه فیلتراسیون یا سیستم فیلتراسیون در تصفیه آب به منظور جداسازی ذرات معلق از آب مورد استفاده قرار می گیرد. در پکیج فیلتراسیون فرآیند حذف مواد جامد معلق از آب با عبور آب از میان یک لایه نفوذ پذیر و یا بستر مواد متخلخل صورت می ­گیرد.

 

تعریف فیلتراسیون

تعریف فیلتراسیون : هر نوع عملیات مکانیکی ، فیزیکی و یا بیولوژیکی است که مواد جامد را از طریق ایجاد محیطی که تنها سیال از آن عبور می­کند از سیال ( مایع یا گاز ) جدا می­ کند.

 

معیار های انتخاب دستگاه فیلتراسیون

انتخاب روش مناسب جهت فیلتراسیون به پارامترهای زیر بستگی دارد :
میزان کل ذرات معلق ورودی و خروجی (درصد حذف موردنیاز)
اندازه ذرات معلق
نوع ذرات معلق

 

انواع سیستم های متداول مورد استفاده در تصفیه آب

مهمترین سیستمهای فیلتراسیون مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب شامل موارد ذیل می­باشند.

فیلتر شنی
فیلتر کربنی
میکروفیلتر
اولترا فیلتر

 

نوع فیلتر تعریف مزایا محدودیتها توضیحات
فیلتر شنی کند شامل بستری از شن تقریبا به عمق ۳ تا ۴ فوت،دارای لایه ای به عمق ۱ فوت از گراول روی سیستم زهکشی. مقرون به صرفه، حذف ۹/۹۹ درصدی کیست ژیاردیا. عدم کارآیی برای آب های با کدورت بالا، فضای کافی برای نصب فیلتر. آبی که واردفیلترشنی کند می­شود نباید دارای کلر باشد زیرا باعث نابودی لایه فیلم بیولوژیکی موجود در فیلتر می­شود.
فیلتر دیاتومه شامل لایه ای از خاک دیاتومه به ضخامت ۱/۸ اینچ. بهره برداری آسان، حذف کیست، جلبک و آزبست. کارآیی مناسب برای آب هایی با کدورت و بار میکروبی پایین،نیاز به مواد منعقد کننده برای حذف ویروسها. نیاز به Backwash در فواصل زمانی ۱ تا ۴ روز،استفاده از مواد منعقد کننده باعث افزایش راندمان حذف باکتریها و ویروسها می­شود.
فیلتراسیون مستقیم این سیستم شبیه روشهای متداول فیلتراسیون است با این تفاوت که ته­نشینی از این سیستم حذف شده است. حذف ۹۰ تا ۹۹ درصدی ویروسها، حذف ۱۰ تا ۹۹/۹۹ درصدی ژیاردیا(افزایش حذف در صورت افزودن منعقد کننده)، استفاده همزمان از این سیستم و مخازن تحت فشار به منظور تامین فشار. جریان ورودی باید دارای کدورت کمتر از ۵ و نهایتا ۱۰ NTU و رنگ آن کمتر از ۲۰ تا ۳۰ واحد باشد. در مواقعی که کدورت آب بالاست از فیلترهایی با بستر Dual و Mixed استفاده می­شود (بدون استفاده از ته نشینی). پلیمرهای کاتیونی معمولا به عنوان منعقد کننده موثر در این سیستم کاربرد دارد. پلیمرهای بدون بار نیز بعضی اوقات به منظور افزایش راندمان سیستم به آن اضافه می­شوند.
پکیج فیلتراسیون این سیستم شامل فیلتراسیون، تزریق مواد شیمیایی، لخته سازی و ته­نشینی است. بطور گسترده برای تصفیه آب سطحی استفاده می­شود. ابعاد مناسب، مقرون به صرفه، سهولت بهره­برداری. هنگامی که کدورت آب ورودی بسیار بالا باشد بهره ­برداری و نگهداری از این سیستم مشکل است. مواد شیمیایی که به صورت اتوماتیک به آب تزریق می­شوند، باید به طور دوره­ای پایش شوند.
فیلترهای غشایی غشا لایه ای است که باعث جداسازی مواد از آب می­شود و این عمل به دلیل وجود نیروی پیش برنده در ذرات رخ می­دهد. ابعاد کوچک، حذف میکروارگانیسمها، ذرات معلق، موادآلی طبیعی. گرفتگی غشا و نیاز به پاکسازی و یا تعویض غشا. این سیستم دارای پمپ تغذیه، پمپی به منظور پاکسازی، مخزن ذخیره و غشا است.
فیلتر کارتریج این سیستم به منظور حذف میکروبها و کدورت از سیست های کوچک طراحی شده است. بهره برداری و نگهداری آسان. کدورت جریان ورودی باید کم باشد، بهره برداری از این سیستم بسایر ساده است اما به دلیل اینکه بهره­­برداری به صورت اتوماتیک صورت نمی­گیرد نیازمند بودجه زیادی است. افزودن مواد گندزدایی به منظور کاهش رشد میکروارگانیسم ها در سطح فیلتر توصیه می­شود. علاوه بر این افزودن مواد شیمیایی به فیلتر ضروری نیست ولی ممکن است هنگام شستشو فیلتر نیاز باشد.

 

کاربرد پکیج فیلتراسیون

فیلتراسیون می تواند به عنوان یک روش تصفیه کامل و یا به عنوان پیش تصفیه جهت ورودی به یک سیستم تصفیه پیشرفته تر مورد استفاده قرار بگیرد.

 

انواع فیلترها براساس طبقه بندی هیدرولیکی

فیلترهای ثقلی: در این نوع فیلترها جریان با توجه به نیروی وزن خود در فیلتر حرکت می کند.
فیلتر های تحت فشار: در این روش از فیلتراسیون، فیلترها درون یک مخزن تحت فشار قرار می گیرند.

 

انواع فیلترها براساس نرخ فیلتراسیون

فیلتر های تند
فیلتر های کند

 

انواع فیلترها براساس عمق فیلتراسیون

فیلتراسیون عمقی : باید جریان عمق فیلتر را طی کند (فیلترهای گرانوله تند)
فیلتراسون سطحی : جامدات در برخورد اول با فیلتر حذف می شوند (مثل فیلترهای با خاک دیاتومه و فیلترهای غشایی)

 

فیلتراسیون آب آشامیدنی

فیلتراسیون طبیعی، از طریق عبور از میان لایه های متخلخل خاک، اکثر مواد معلق را از آب های زیرزمینی حذف می­کند. اما آب های سطحی ممکن است مستقیماً در معرض آلودگی های حیوانی، انسانی و صنعتی قرار گیرند که می­تواند باعث بروز بیماری در انسان شود. بنابراین باید به وسیله یک سیستم تصفیه، فیلتر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال