آب | شرکت شاران صنعت

آب مایه حیات و یک عنصر لازم برای ادامه حیات اغلب موجودات زنده بر روی کره زمین است.

 

میزان و اهمیت آب و منابع آبی موجود در کره ی زمین

بیش از سه ‌چهارم سطح کره زمین را آب (water) پوشانده است که در حدود ۹۷/۲ درصد از این مقدار بر روی سطح زمین در اقیانوس‌ها و دریاها ذخیره شده‌ و تنها در حدود ۲/۸ درصد از قابل شرب می‌باشد. مقدار بسیار زیادی از منابع موجود در سطح زمین به‌ صورت یخچال‌های طبیعی و قطبی، رطوبت هوا و خاک می‌باشد که عملاً غیرقابل دسترس هستند و تنها در حدود ۰/۶۲ درصد از آن در رودخانه‌ها جاری بوده و یا به ‌صورت دریاچه‌های آب شیرین و منابع زیرزمینی قرار گرفته‌اند.

وضعیت ایران از لحاظ منابع آب

ایران دارای اقلیمی گرم و خشک می­باشد. میزان بارش سالیانه در ایران به طور متوسط در حدود ۲۴۲ میلی لیتر گزارش شده است که این میزان در حدود یک سوم میانگین بارش جهانی می­باشد. منابع اصلی آب (water) موجود در ایران از طریق باران (حدود ۷۰ درصد) و برف (حدود ۳۰ درصد) تأمین می­شوند. آب حاصل از بارندگی برف و باران در حدود ۴۲۰ میلیارد متر مکعب است که با توجه به اقلیم گرم و خشک ایران، بخش اعظم آن یعنی چیزی حدود ۷۲ درصد آن تبخیر می­شود. مقداری از نزولات جوی نیز به زمین نفوذ می­کند. منابع آب های تجدید پذیر ایران در حدود ۱۲۰ میلیارد متر مکعب است که بخش اعظم آن (حدود ۹۶ میلیارد متر مکعب) مورد مصرف قرار می­گیرد که این موضوع نشان دهنده وضعیت بحرانی در کشور می­باشد. بحران و کمبود منابع زیرزمینی نیز از دیگر نمودهای بحران آبی کشور است. در حال حاضر بیش از نیمی از آب مورد استفاده بخش های مختلف، از منابع زیرزمینی استحصال می­شود. سازمان محیط زیست، میزان استفاده از منابع زیر زمینی ایران را ۳ برابر استاندارد جهانی تخمین زده است. با بررسی میزان منابع آبی موجود و همچنین سرانه مصرف آب، ایران از جمله کشورهایی است که با کمبود شدید آب مواجه خواهد شد.

با توجه به افزایش اهمیت و لزوم صرفه جویی در مصرف آب، شرکت مهندسی شاران صنعت بر آن است تا با ارائه خدمات و محصولات متنوع در زمینه تصفیه آب و مدیریت منابع آب سهم عمده ای در بهبود الگوی مصرف ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال