آب چیست – تعریف آب | شرکت شاران صنعت

آب چیست – تعریف آب : مایه حیات و یک عنصر لازم برای ادامه حیات برای اغلب موجودات زنده و برای انسان بر روی کره زمین است. آب یک ماده مایع و فراوان‌ ترین ماده مرکب بر روی سطح زمین و بستر حیات به صورت شناخته شده امروزی آن می باشد. اهمیت آب سالم برای زیستن انسان و اهمیت تصفیه آب با توجه به آلودگی های گوناگون در دنیای امروز برای همه ی ما ملموس است.

 

میزان و اهمیت آب و منابع آبی کره زمین

بیش از سه ‌چهارم سطح کره زمین را آب پوشانده است که در حدود ۹۷/۲ درصد از این مقدار بر روی سطح زمین در اقیانوس‌ها و دریاها ذخیره شده‌ و تنها در حدود ۲/۸ درصد از آن قابل شرب می‌ باشد. مقدار بسیار زیادی از منابع موجود در سطح زمین به‌ صورت یخچال‌ های طبیعی و قطبی ، رطوبت هوا و خاک می‌باشد که عملا غیرقابل دسترس هستند و تنها در حدود ۰/۶۲ درصد از آن در رودخانه‌ ها جاری بوده و یا به ‌صورت دریاچه‌ های آب شیرین و منابع زیرزمینی قرار گرفته‌ اند.

 

خواص آب

خواص آب شامل خواص فیزیکی ، خواص شیمیایی و خواص بیولوژیکی می باشد. برای اطلاعات بیشتر به لینک صفحات مربوطه مراجعه کنید.

 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی آب

 

فرمول شیمیایی آب : H2O2  از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده‌ است که با پیوند های کووالانسی به هم متصل شده‌اند.

مشخصات ظاهری : بی‌ بو ، بی‌ رنگ و بی‌ طعم است.

چگالی آب : ۰٫۹۹۸ گرم بر سانتیمتر مکعب ( در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱ اتمسفر )

وزن مولکولی آب : ۱۸/۰۱۵

دمای جوش آب : دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد ( در فشار ۱ اتمسفر )

دمای انجماد آب : دمای صفر درجه سانتی‌گراد ( در فشار ۱ اتمسفر )

خواص ویژه : گرانروی بسیار پایین ، کشش سطحی بالا ، ظرفیت گرمایی بالا ، افزایش غیر عادی حجم به هنگام انجماد ، بالا بودن گرمای نهان تغییر فاز

 

آب در بدن انسان

آب مهمترین ماده تشکیل دهنده بدن انسان است و بیش از هفتاد درصد از وزن بدن انسان را تشکیل می دهد.

 

آب در کرات دیگر

اهمیت آب برای زندگی به گونه ای است که جستجوی حیات بر روی کرات دیگر بر اساس وجود آن به صورت مایع انجام می شود. بررسی‌ ها نشان داده‌اند که آب در مریخ بسیار اندک به صورت بخار در جو و به صورت یخ و همچنین آب شور در عمق کم از سطح مریخ وجود دارد.

 

ترجمه آب

ترجمه آب به اینگلیسی = water

ترجمه به عربی = ماء

ترجمه به اسپانیایی = agua

ترجمه به آلمانی = wasser

ترجمه آب به چینی = 水

ترجمه به هندی = पानी

 

منابع آب

انواع منابع آب شامل موارد زیر می باشد :

منابع زیرزمینی مانند چشمه ،  قنات و  چاه
منابع سطحی مانند دریا ، رودخانه و دریاچه

 

انواع آب

از جنبه های مختلفی تقسیم بندی می شود که برای اطلاعات بیشتر به صفحه انواع آب مراجعه کنید :

انواع از جنبه خلوص

انواع از جنبه نوع مصرف

از نظر نوع منابع

از نظر علم فیزیک

از نظر علم محیط زیست

انواع در علم هواشناسی

اقسام از لحاظ احکام دینی

 

چرجه آب در طبیعت

آب در چرخه ی خود در طبیعت همواره از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود ولی هیچگاه از بین نمی رود. جهت کسب اطلاعات به صفحه منابع آب مراجعه کنید.

 

بحران آب در ایران – وضعیت ایران از لحاظ منابع

ایران دارای اقلیمی گرم و خشک می ­باشد. میزان بارش سالیانه در ایران به طور متوسط در حدود ۲۴۲ میلی لیتر گزارش شده است که این میزان در حدود یک سوم میانگین بارش جهانی می ­باشد. منابع اصلی موجود در ایران از طریق باران ( حدود ۷۰ درصد ) و برف ( حدود ۳۰ درصد ) تأمین می­ شوند. آب حاصل از بارندگی برف و باران در حدود ۴۲۰ میلیارد متر مکعب است که با توجه به اقلیم گرم و خشک ایران بخش اعظم آن یعنی چیزی حدود ۷۲ درصد آن تبخیر می­ شود.

مقداری از نزولات جوی نیز به زمین نفوذ می­ کند. منابع آب های تجدید پذیر ایران در حدود ۱۲۰ میلیارد متر مکعب است که بخش اعظم آن ( حدود ۹۶ میلیارد متر مکعب ) مورد مصرف قرار می­ گیرد که این موضوع نشان دهنده وضعیت بحرانی در ایران می­ باشد.

بحران و کمبود منابع زیرزمینی نیز از دیگر نمودهای بحران آبی کشور است. در حال حاضر بیش از نیمی از آب مورد استفاده بخش های مختلف از منابع زیرزمینی استحصال می­ شود. سازمان محیط زیست میزان استفاده از منابع زیر زمینی ایران را ۳ برابر استاندارد جهانی تخمین زده است. با بررسی میزان منابع موجود و همچنین سرانه مصرف ، ایران از جمله کشورهایی است که با کمبود شدید مواجه خواهد شد.

 

آلاینده های آب

آلوده کننده های آب شامل کلیه موادی می باشد که به نوعی برای محیط زیست ، موجودات زنده و یا انسان نامطلوب یا مضر هستند. برای آشنایی بیشتر به صفحه آلاینده های آب مراجعه کنید.

 

 

تصفیه آب

تصفیه آب شامل مجموع فرآیندهایی می باشد که با استفاده از آن ها آلاینده ها به صورت کامل حذف شده و یا به میزان مورد نیاز با توجه به محل و نوع مصرف کاهش پیدا می­ کنند.

 

عوارض کم آبی در بدن انسان

میزان آب مورد نیاز برای انسان ۶ تا ۸ لیوان در شبانه روز توصیه شده است. مهمترین عوارض ناشی از کمبود در بدن انسان شامل موارد زیر است :

سردرد

ضعف ، بی‌حالی ، خستگی و پریشانی

واکنش‌ های کند

لب‌ های خشک و ترک خورده

خشکی مجاری بینی

ادرار تیره رنگ

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *