حذف اکسید های گوگرد SOX | شرکت شاران صنعت

حذف اکسید های گوگرد SOX و SO2 یکی دیگر موارد مهم در تصفیه هوا است. بزرگترین منبع اکسید های گوگرد در اتمسفر، سوختن سوخت های فسیلی توسط نیروگاه ها و سایر تاسیسات صنعتی است. فرآیندهای صنعتی مانند استخراج از معادن و همچنین برخی فرآیند هایی طبیعی مانند فوران آتشفشان ها باعث انتشار اکسیدهای گوگرد در اتمسفر می شود. این دسته از آلاینده ها باعث ایجاد باران اسیدی می شوند در نتیجه دارای باعث می شوند تا کنترل و حذف آنها جز اولویت های کارفرمایان باشد. برای آشنایی با محصولات و خدمات شرکت شاران صنعت در زمینه سیستم های حذف اکسید های گوگرد SOX می توانید با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

 

منابع تولید اکسید های گوگرد

یکی دیگر از آلاینده هایی که در اثر احتراق ناقص به وجود می آید اکسیدهای گوگرد است. این ترکیبات در اثر سوختن موادی مانند گازوئیل و زغال سنگ وارد اتمسفر می شوند.

 

روش های حذف اکسید های گوگرد SOX

به منظور حذف ترکیبات اکسید گوگرد  می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. فرآیندهای کنترل آلودگی اکسیدهای گوگرد به دو دسته طبقه بندی می­شوند: فرآیندهای یکبار مصرف و فرآیندهای احیاشونده. در فرآیندهای یکبار مصرف محصول نهایی در زمین دفن می شود ولی در فرآیندهای احیا شونده عوامل حذف شده طی یک سیکل دوباره وارد واکنش می شوند.

 

روش های کاهش و حذف دی اکسید گوگرد  SO2

کاهش انتشارگاز SO2تولیدی در فرآیند احتراق سوخت فسیلی می­تواند طی یک تا سه مرحله بدست آید.

کاهش مقدار گوگرد موجود در سوخت قبل از احتراق

حذف گوگرد حین احتراق

حذف سولفور بعد از احتراق FGD

سیستم های FGD به دو دسته سیستم های تر و خشک تقسیم می شوند. در سیستم های تر دفع لجن تولید شده در انتها باعث بروز مشکلات زیادی می شود و نیازمند بهره برداری مناسب و بهسنه می باشد.

راندمان حذف اکسید های گوگرد با روش تر (WFGD) در مقایسه با روش خشک بالاتر است و مصرف انرژی این سیستم ها نیز پایین است.

حذف گوگرد به روش تر شامل موارد زیر می باشد

اسکرابر قلیایی دوگان

اسکرابر قلیایی منفر

اسکرابر توسط اکسید منیزی

استفاده از منیزیم به عنوان افزودنی در اسکرابرهای تر سنگ آهک و آه

گوگردزدایی توسط سنگ آهک و آهک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *