تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی | شرکت شاران صنعت

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

تصفیه فاضلاب بهداشتی یا تصفیه فاضلاب انسانی شامل تصفیه فاضلابی است که در اثر استفاده از آب در فعالیت های بهداشتی انسان تولید می شود و با توجه به عمومیت و گستردگی تولید این نوع فاضلاب در هر مکانی که انسان حضور داشته باشد می توان گفت بیشترین ظرفیت تصفیه خانه های دنیا جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی ساخته و در حال بهره برداری هستند.
تخلیه فاضلاب بهداشتی به منابع آب بخصوص در مناطقی که به دلیل تراکم جمعیت حجم فاضلاب بیشتر از ظرفیت خودپالایی محیط زیست باشد یکی از مهمترین مشکلات زیست محیطی می باشد. در صورت اینکه می خواهید تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی خود را در حد استانداردهای محیط زیست انجام نمایید جهت مشاوره فنی با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید و اگر به دنبال اطلاعات فنی بیشتر هستید به ادامه مطلب مراجعه کنید.

محصولات: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تصفیه خانه بتنی فاضلاب بهداشتی سپتیک تانک
خدمات: تصفیه فاضلاب شهری تصفیه فاضلاب جوامع کوچک تصفیه فاضلاب خانگی

تصفیه ترکیبات موجود در فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی به طور معمول شامل فاضلاب خاکستری (فاضلاب ناشی از شستشوی ظروف، مصارف آشپزخانه، شستشو در حمام و شستن لباس ها حاوی مواد شوینده) و فاضلاب سیاه (فاضلاب توالت ها حاوی زائدات انسانی) است که عملیات تصفیه فاضلاب بهداشتی معمولا بر روی ترکیب این دو فاضلاب انجام می شود

تصفیه پارامترهای مهم فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی تازه دارای رنگ خاکستری بوده و پس از مدتی که می ماند و گندیده و کهنه می شود به رنگ سیاه در می آید. در مراکز تصفیه فاضلاب بهداشتی یا منابع نگهداری آن، بوی فاضلاب ناشی از گازهایی است که به دلیل متلاشی شدن مواد آلی تولید می گردد و بوی فاضلاب تازه قابل تحمل تر از فاضلاب کهنه است در حالی که بوی فاضلاب کهنه بر اثر فعالیت باکتریهای بیهوازی و تولید گاز سولفید هیدروژن است.
مهمترین پارامترهایی که در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی مورد توجه قرار می گیرد شامل اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD)، اکسیژن خواهی شیمیایی (COD)، کل مواد جامد معلق (TSS)، کل مواد جامد محلول (TDS)، آلودگی های میکروبی و درجه اسیدیته می باشد. در صورتی که منبع پذیرنده فاضلاب تصفیه شده چاه جاذب یا آب های سطحی باشد در این صورت پارامترهای نیترات و فسفات نیز در تصفیه فاضلاب بهداشتی اهمیت پیدا می کند.

پارامترهای کلیدی تصفیه فاضلاب بهداشتی

پارامترهای کلیدی تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی

متداول ترین روشهای تصفیه فاضلاب بهداشتی بر پایه تصفیه بیولوژیکی فاضلاب استوار هستند. در این نوع تصفیه میکروارگانیسم ها و به خصوص باکتری ها از مواد آلی موجود در فاضلاب مصرف می نمایند. بسته به حضور اکسیژن به عنوان گیرنده نهایی الکترون، شرایط تصفیه و فعالیت میکروارگانیسم ها فرایند های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی به سه صورت هوازی (اکسیژن به عنوان گیرنده نهایی الکترون)، بی هوازی (بدون حضور اکسیژن آزاد) و انوکسیک (در حضور اکسیژن باند شده با نیتروژن) تقسیم می شوند. برای طراحی و بهره برداری مناسب از واحدهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی باید نوع میکروارگانیسم ها و شرایط رشد آنها، واکنش صورت گرفته، عوامل محیطی، مشخصات فاضلاب و سرعت واکنش ها در نظر گرفته شود.
الگوی رشد میکروارگانیسم ها که در تصفیه فاضلاب بهداشتی بسیار به کار می رود به دو طریق رشد چسبیده و رشد معلق است. در رشد معلق میکروارگانیسم ها به حالت معلق در فاضلاب باقی می مانند و رشد خود را تکمیل می کنند. در رشد چسبیده رشد میکروارگانیسم ها به صورت متصل به یک مدیا یا بستر (ثابت یا متحرک) صورت می گیرد. جنس بستر ممکن است از مواد پلیمری، سنگ، سرامیک و غیره باشد.

روشهای متداول تصفیه فاضلاب بهداشتی

روش لجن فعال متعارف CAS

یک فرآیند بیولوژیکی هوازی تصفیه فاضلاب است که در حدود صد سال است که جهت تصفیه انواع فاضلابها بخصوص تصفیه فاضلاب انسانی (بهداشتی) در مقیاس های بزرگتر ازجمله تصفیه فاضلاب شهری به کار می رود. در این روش میکروارگانیسم ها و به ویژه باکتری ها ضمن مصرف اکسیژن مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می نمایند.

روش لجن فعال هوادهی گسترده EAAS

به عنوان پرکابرد ترین روش لجن فعال و با زمان ماند بیشتر و تولید لجن کمتر نسب به روش متعارف می باشد. این فرایند برای تصفیه فاضلاب بهداشتی جوامع کوچکتر مناسب می باشد.

روش رشد چسبیده با بستر متحرک MBBR

در این روش از مدیای معلق که معمولن ازجنس PVC و PP هستند در حوض هوادهی استفاده می شود که موجب فراهم نمودن شرایط رشد چسبیده میکروارگانیسم ها همزمان با رشد معلق آنها می گردد و این امر باعث افزایش راندمان تصفیه فاضلاب بهداشتی و به عبارتی کاهش حجم راکتور هوادهی نسبت به روش لجن فعال می شود.

روش رشد چسبیده با بستر ثابت IFAS

در این متد مدیای ثابت که عموما ازجنس PVC و PP می باشند درون حوض هوادهی مستقر می شوند که این امر موجب می شود علاوه بر رشد معلق رشد چسبیده میکروارگانیسم ها نیز انجام شده و از این طریق همانند روش رشد چسبیده با بستر متحرک کارایی تصفیه فاضلاب بهداشتی افزایش و به عبارت دیگر از حجم حوض هوادهی کاسته می شود.

روش بیو رآکتور غشایی MBR

این روش یکی از مدرن ترین روشهای حال حاضر در تصفیه فاضلاب می باشد. در این روش به جای استفاده از ته نشینی ثانویه جهت جداسازی لجن از پساب تصفیه شده فاضلاب از داخل یک غشاء با منافذ در حد میکرو یا اولترا عبور می کند. پساب تصفیه شده در این روش از جمله در تصفیه فاضلاب بهداشتی از کیفیت بالاتری نسبت به روشهای متداول دیگر برخوردار می باشد. البته به دلیل هزینه ی بالای ممبران ها در انتخاب این روش بایستی به هزینه اولیه، هزینه های اپراتوری و تخصصی تر بودن بهره برداری نیز توجه نمود.

سایر روشهای تصفیه فاضلاب بهداشتی

روشهای بسیار متنوعی جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی وجود دارد که از متداول ترین آنها می توان به روش راکتور ناپیوسته متوالی SBR، روش لودزاک- اتینگر اصلاح شده MLE، فرآیند تلفیقی بی هوازی- انوکسیک- هوازی A2و فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخان RBC اشاره کرد.

کاربرد سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب بهداشتی

سپتیک تانک و ایمهوف تانک فرآیندهای بیهوازی ساده ای هستند که خروجی آنها جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی یا به عبارتی تصفیه فاضلاب انسانی به هیچ عنوان در حد استاندارد سازمان محیط زیست نمی باشد. در سپتینک تانک ها عملیات تجزیه بیهوازی فاضلاب و همچنین عملیات ته نشینی به صورت توامان موجب کاهش بار آلودگی فاضلاب و به عبارتی پیش تصفیه فاضلاب بهداشتی می شود. استفاده از این سیستم های بیهوازی و ته نشینی همچنین می تواند از چاه جاذب در مقابل گرفتگی زود هنگام محافظت نماید.

لزوم حذف چربی در تصفیه فاضلاب بهداشتی

در مواردی که تولید چربی توسط یک واحد مجزا و با حجم بالا وارد فاضلاب بهداشتی می شود لزوم حذف چربی قبل از ورود به فرآیند تصفیه فاضلاب بهداشتی اهمیت پیدا می کند. چربی همچنین یکی از عوامل اصلی گرفتگی چاه های جاذب در صورت عدم وجود سیستم تصفیه فاضلاب می باشد.