تصفیه فاضلاب صنایع فولاد – فلزی | شرکت شاران صنعت

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد - تصفیه پساب صنایع فولاد - تصفیه فاضلاب صنعت فولاد - تصفیه فاضلاب فولاد - تصفیه پساب صنعت فولاد

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد یا تصفیه فاضلاب صنایع فلزی با توجه به اینکه این صنایع تولید کننده یکی از آلوده ترین فاضلاب های صنعتی در کشور هستند اهمیت پیدا می کند.  فاضلاب صنایع فولاد معمولا حاوی فلزات سنگین ، اسیدیته و روغن و چربی می باشند که می بایست در حد استاندارد محیط زیست یا جهت بازگشت به فرایند مورد تصفیه قرار بگیرد. محصولات و خدمات شاران صنعت در این رابطه شامل پکیج تصفیه فاضلاب فولاد و تصفیه خانه فاضلاب صنایع فولاد از جنس بتن مسلح است.

برای دریافت مشخصات درباره انواع پکیج های موجود در صنعت به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مراجعه نمایید و برای اطلاعات کلی تر صفحه تصفیه فاضلاب را بخوانید.

 

تعریف فولاد

فولاد یا پولاد به آلیاژهایی از آهن گفته می شود که مابین ۰/۰۰۲ تا ۲ درصد از وزن خود دارای کربن هستند. خواص فولاد با توجه به عواملی از جمله درصد کربن ، عناصر آلیاژی و همچنین عملیات حرارتی کنترل پذیر می باشد.

 

روش های ساخت فولاد

فولاد به دو روش عمده ساخته می شود:

استفاده از آهن اسفنجی: آهن اسفنجی با استفاده از کوره‌ های قوس الکتریکی ذوب می شود و سپس عملیات آلیاژسازی بر روی آن انجام می شود.

استفاده از آهن خام: آهن خام که در فرایند احیای غیرمستقیم تولید می شود با سوزاندن کربن اضافه ی آن حذف شده و نهایتا سایر عناصر مورد نیاز به آن اضافه می شود.

 

محصولات تولیدی صنایع فولاد

مهمترین محصولات صنایع فولاد که در فرایند تولید آنها تصفیه فاضلاب صنایع فولاد مورد نیاز می باشد به شرح ذیل می باشد:

ورق، انواع پروفیل، میلگرد و …

 

اهمیت تصفیه فاضلاب فولاد

از یک طرف فاضلاب های صنایع فولاد حاوی آلاینده های گوناگونی از جمله فلزات سنگین، چربی و روغن و … می باشند که همگی از آلاینده های محیط زیست هستند. از طرف دیگر استفاده مجدد از پساب تصفیه شده به خصوص با توجه به مصرف آب بسیار زیاد صنایع فولاد برای این صنایع بسیار حائز اهمیت است.

 

مهمترین صنایع فولاد ایران

مهمترین صنایع فولاد در ایران به شرح زیر هستند:

فولاد مبارکه – کاویان – خوزستان – ایران – سپاهان – نورد و پروفیل ساوه – بناب

 

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی فولاد

مهمترین روش های تصفیه پساب صنایع فولاد بدین شرح می باشد:

 

روش های چربی گیری مثل API، CPI و DAF با توجه به وجود چربی و روغن

روش های تنظیم pH

روش های ترسیب شیمیایی بخصوص جهت فلزات سنگین

روش بیورآکتور غشایی MBBR

روش های بیولوژیکی هوازی مثل MBR ، IFAS و EAAS

روش های بیولوژیکی بیهوازی مثل UABR و  UASB

 

و برخی روش های دیگر که میبایست با بررسی فاضلاب واحد مربوطه به دقت مورد انتخاب و طراحی قرار گیرد.

 

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع فولاد

زمانی که دبی فاضلاب کم است و ابعاد سیستم تصفیه به نسبت کوچکتر محاسبه می شود در این حالت پکیج تصفیه فاضلاب به کار برده می شود. این پکیج ها عموما از جنس فلزی طراحی و اجرا می شوند.

 

تصفیه خانه فاضلاب صنایع فولاد

زمانی که دبی فاضلاب زیاد است و ابعاد سیستم تصفیه به نسبت بزرگتر محاسبه می شود در این حالت تصفیه خانه بتنی فاضلاب به کار برده می شود.