دستگاه ضدعفونی آب و پساب | شرکت شاران صنعت

سیستم ضدعفونی آب

دستگاه ضدعفونی آب و پساب یا دستگاه گندزدایی آب و پساب شامل سیستم یا پکیجی است که موجب از بین رفتن آلودگی میکروبی آب یا پساب می گردد و به اصطلاح آب را ضدعفونی می نماید. با توجه به خطرات آلودگی های میکروبی برای سلامت انسان و موجودات زنده استفاده از دستگاه ضدعفونی یکی از اقدامات مهم در انواع سیستم های تصفیه آب ، پساب و فاضلاب می باشد. استفاده از پکیج ضد عفونی آب آشامیدنی با توجه به مصرف شرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

برای آشنایی با محصولات و خدمات شرکت شاران صنعت در زمینه سیستم های ضد عفونی آب می توانید یکی از گزینه های ارائه شده را انتخاب کنید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

دستگاه ازن ساز

دستگاه اشعه فرابفش UV

دستگاه کلرزن

ضدعفونی کردن

ضدعفونی کردن، از بین بردن میکروارگانیسم هایی است که می­توانند باعث بیماری شوند. ضد عفونی کردن، یک مانع اساسی در برابر ابتلای انسان به بیماری هایی است که میکروارگانیسم های بیماری زا، شامل ویروس ها، باکتری ها و انگل های تک یاخته باعث ایجاد آن می­شوند. کلر زنی در ابتدای قرن بیستم جهت ایجاد یک مانع مناسب در برابر میکروارگانیسم های بیماری زا، آغاز شد. از بین بردن پاتوژن ها و انگل ها از طریق ضد عفونی کردن، به میزان قابل توجهی به کاهش بیماری های منتقل شده از طریق آب و غذا کمک می­کند.  با این حال در سال های اخیر، کشف این موضوع که کلرزنی می تواند باعث تشکیل محصولات جانبی سمی برای انسان و حیوانات شود، منجر به تلاش جهت دستیابی به ضدعفونی کننده های ایمن تر شده است. همچنین اثبات شده است که برخی از پاتوژن ها یا انگل ها به مواد ضد عفونی کننده کاملاً مقاوم هستند. علاوه بر استفاده از ضدعفونی کننده ها برای تخریب پاتوژن و انگل، بعضی از ضد عفونی کننده ها (مثل ازن و دی اکسید کلر) برای اکسیداسیون مواد آلی، آهن و منگنز و همچنین کنترل مشکلات طعم و بو و رشد جلبک ها، مورد استفاده قرار می­گیرد.

معیار های انتخاب دستگاه ضدعفونی آب

هر کدام از روش های ضدعفونی آب معایب و مزایای خود را دارد که می­بایست با توجه به ملاحظات فنی، اقتصادی، بهداشتی و محیط زیستی روش مناسب را اختیار نمود. از مهمترین  معیارهای انتخاب روش ضدعفونی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • توانایی ازبین بردن آلاینده­ها را دارا باشند.
 • فاقد خواص مضر برای انسان و محیط زیست باشد.
 • حمل و نقل و ذخیره سازی آسان و ایمن،
 • عدم وجود ترکیبات سمی (مانند ترکیبات سرطانی) پس از ضد عفونی کردن.
 • قابل تهیه بودن و هزینه های عملیاتی و نگهداری

 

عوامل موثر بر عملکرد دستگاه ضدعفونی آب

هیچ ماده­ای وجود ندارد که به طور کامل باعث ضدعفونی شود. اما برای انتخاب مناسب ترین نوع ضد عفونی کننده، مشخصات خاصی وجود دارد.

 • نوع ماده ضد عفونی کننده
 • نوع میکروارگانیسم
 • غلظت ضد عفونی کننده و مدت تماس
 • اثر pH
 • دما
 • تداخل فیزیکی وشیمیایی با مواد دیگر

انواع دستگاه ضد عفونی آب و پساب

پکیج تزریق کلر

دستگاه ازن ساز

دستگاه اشعه فرابنفش UV

پکیج تزریق کلر جهت ضدعفونی آب

مهمترین مزیت کلرزنی این است که پس از کلرزنی، کلر داخل آب باقی می‌ماند و اگر آلودگی مجدد وارد آب شود، کلر باقیمانده می‌تواند به عنوان ضد عفونی کننده عمل نماید. مهمترین عیب کلرزنی تولید ترکیبات جانبی در آب می باشد که از لحاظ زیست محیطی و بهداشتی زیان آور بوده و به همین دلیل در برخی از کشورهای توسعه یافته استفاده از انواع ترکیبات کلر جهت ضدعفونی ممنوع است.

 

دستگاه ازن ساز جهت ضدعفونی آب

از مهمترین مزیت های سیستم ازن می­توان به قدرت بالای آن در ضدعفونی کردن و عدم تولید ترکیبات زیان آور و همچنین عدم مصرف مواد شیمیایی اشاره نمود. مهمترین معایب سیستم ازن زنی اول هزینه اولیه نسبتاً بالای آن می‌باشد. دوم اینکه زمان ماند ازن در آب کمتر از ۲۰ دقیقه است و پس از این زمان اگر آلودگی جدیدی وارد آب شود امکان ضدعفونی نخواهد داشت.

دستگاه اشعه فرابنفش UV جهت ضدعفونی آب

اشعه ی UV طول موج نور ۱۰۰ الی ۴۰۰ نانومتر را شامل میشود. استفاده از  UVیک روش فیزیکی بسیار سریع و موثر برای ضدعفونی آب و غیر فعال کردن باکتری ها می­باشد. مهمترین مزیت سیستم اشعه فرابنفش قدرت بالای آن در ضدعفونی و همچنین عدم نیاز به اضافه نمودن مواد شیمیایی و عدم تغییر ترکیب آب می باشد. مزایای استفاده از UV به شرح زیر است :

این روش هیچ محصول جانبی که حاصل استفاده از مواد شیمیایی هستند تولید نمی­کند زیرا هیچ ماده ای به آب اضافه نمیشود.

مزه، طعم، رنگ و بو آب را تغییر نمی­دهد.

در این روش به انتقال و ذخیره سازی مواد خورنده و سمی (مانند کلر) نیاز نیست پس روشی بی خطر است.

این روش باعث تولید هیچگونه ماده ی سرطان زا و یا محصولات جانبی که کیفیت آب را پایین میاورد نمیشود.

اشعه­ ی UV علاوه بر ضد عفونی کردن آب میتواند به تنهایی و یا به همراه هیدروژن پراکسید برای از بین بردن آلودگی­های شیمیایی و سمی آب هم استفاده شود.

مهمترین عیب سیستم اشعه فرابنفش این است که به صورت لحظه ای آب را ضدعفونی می­نماید و هیچ ترکیبی داخل آب باقی نمی­گذارد­. لذا اگر بعد از عملیات ضد عفونی هرگونه آلاینده ای به آب اضافه شود این امر که آب قبلا توسط اشعه ماورای بنفش ضد عفونی شده است هیچگونه تأثیری بر آلاینده جدید نخواهد داشت.

همچنین معایب استفاده از UV به شرح زیر است :

مانند کلر ماده گندزدایی در آب باقی نمی­گذارد پس برای جلوگیری از رشد مجدد میکروارگانیسم ها به گندزدایی ثانویه نیاز دارد.

از آنجایی که خاصیت گندزداییUV به کدورت آب بستگی دارد و با افزایش کدورت کاهش می­یابد، نباید برای گندزدایی آب هایی با مواد معلق و کدورت و رنگ زیاد استفاده شود.