دستگاه ضدعفونی آب و پساب – دستگاه گند زدایی | شرکت شاران صنعت

سیستم ضدعفونی آب

دستگاه ضدعفونی آب و پساب یا دستگاه گندزدایی آب و پساب شامل سیستم یا پکیجی است که در تصفیه آب موجب از بین رفتن آلودگی میکروبی آب یا پساب می گردد و به اصطلاح آب را ضدعفونی می نماید. با توجه به خطرات آلودگی های میکروبی برای سلامت انسان و موجودات زنده استفاده از دستگاه ضدعفونی یکی از اقدامات مهم در انواع سیستم های تصفیه آب ، پساب و فاضلاب می باشد. استفاده از پکیج ضد عفونی آب آشامیدنی با توجه به مصرف شرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

انواع سیستم های ضدعفونی و گندزدایی

دستگاه ازن ساز
دستگاه اشعه فرابفش UV
دستگاه کلرزن

 

تعریف و اهمیت ضدعفونی و گندزدایی آب

ضدعفونی کردن از بین بردن میکروارگانیسم هایی است که می­ توانند باعث بیماری شوند. گند زدایی کردن یک مانع اساسی در برابر ابتلای انسان به بیماری هایی است که میکروارگانیسم های بیماری زا شامل ویروس ها ، باکتری ها و انگل های تک یاخته باعث ایجاد آن می ­شوند. از بین بردن پاتوژن ها و انگل ها از طریق ضد عفونی کردن به میزان قابل توجهی به کاهش بیماری های منتقل شده از طریق آب و غذا کمک می­ کند.

 

معیار های انتخاب دستگاه ضدعفونی آب

هر کدام از روش های ضدعفونی آب معایب و مزایای خود را دارند که می­ بایست با توجه به ملاحظات فنی ، اقتصادی ، بهداشتی و محیط زیستی روش مناسب را اختیار نمود. از مهمترین معیارهای انتخاب روش ضدعفونی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

توانایی ازبین بردن آلاینده­ ها را دارا باشند.
فاقد خواص مضر برای انسان و محیط زیست باشد.
حمل و نقل و ذخیره سازی آسان و ایمن،
عدم وجود ترکیبات سمی ( مانند ترکیبات سرطانی ) پس از ضد عفونی کردن.
قابل تهیه بودن و هزینه های عملیاتی و نگهداری

 

عوامل موثر بر عملکرد دستگاه ضدعفونی آب

هیچ ماده­ای وجود ندارد که به طور کامل باعث ضدعفونی شود. اما برای انتخاب مناسب ترین نوع ضد عفونی کننده مشخصات خاصی وجود دارد.
نوع ماده ضد عفونی کننده
نوع میکروارگانیسم
غلظت ضد عفونی کننده و مدت تماس
اثرات pH
اثرات دما
تداخل فیزیکی وشیمیایی با مواد دیگر

 

پکیج تزریق کلر جهت ضدعفونی آب

مهمترین مزیت کلرزنی این است که پس از کلرزنی ، کلر داخل آب باقی می‌ماند و اگر آلودگی مجدد وارد آب شود کلر باقیمانده می‌تواند به عنوان ضد عفونی کننده عمل نماید. مهمترین عیب کلرزنی تولید ترکیبات جانبی در آب می باشد که از لحاظ زیست محیطی و بهداشتی زیان آور بوده و به همین دلیل در برخی از کشورهای توسعه یافته استفاده از انواع ترکیبات کلر جهت ضدعفونی ممنوع است.

 

دستگاه ازن ساز جهت ضدعفونی آب

از مهمترین مزیت های سیستم ازن می­توان به قدرت بالای آن در ضدعفونی کردن و عدم تولید ترکیبات زیان آور و همچنین عدم مصرف مواد شیمیایی اشاره نمود. مهمترین معایب سیستم ازن زنی اول هزینه اولیه نسبتاً بالای آن می‌باشد. دوم اینکه زمان ماند ازن در آب کمتر از ۲۰ دقیقه است و پس از این زمان اگر آلودگی جدیدی وارد آب شود امکان ضدعفونی نخواهد داشت.

 

دستگاه اشعه فرابنفش UV جهت ضدعفونی آب

اشعه ی UV طول موج نور ۱۰۰ الی ۴۰۰ نانومتر را شامل میشود. استفاده از  UVیک روش فیزیکی بسیار سریع و موثر برای ضدعفونی آب و غیر فعال کردن باکتری ها می­باشد. مهمترین مزیت سیستم اشعه فرابنفش قدرت بالای آن در ضدعفونی و همچنین عدم نیاز به اضافه نمودن مواد شیمیایی و عدم تغییر ترکیب آب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *