تصفیه خانه فاضلاب | شرکت شاران صنعت

تصقیه خانه فاضلاب - تصفیه خانه بتنی فاضلاب - هزینه ساخت تصفیه خانه فاضلاب - مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب - طراحی تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب به سیستم های تصفیه فاضلاب در ابعاد و ظرفیت های بزرگتر و معمولا از جنس بتن مسلح گفته می شود و در ظرفیت های کمتر معمولا از پکیج تصفیه فاضلاب از جنس های فلزی و غیره استفاده می شود. تصفیه خانه فاضلاب شامل مجموعه ای از واحد های تصفیه می باشد که در مجموع عملیات تصفیه را به انجام می رساند.

شرکت شاران صنعت به عنوان یک شرکت طراح ، مجری و پیمانکار تصفیه خانه فاضلاب خدمات خود را در قالب طراحی ، مشاوره و اجرای پروژه های تصفیه خانه های فاضلاب به صورت کلید در دست EPC در زمینه های فاضلاب بهداشتی انسانی – فاضلاب صنعتی – فاضلاب بیمارستانی ارائه می دهد.

 

کیفیت فاضلاب تصفیه شده تصفیه خانه فاضلاب

پساب خروجی از تصفیه خانه فاضلاب در حد استاندارد محیط زیست و یا مطابق با خواسته کارفرما برای بازچرخانی و استفاده مجدد می باشد.

 

مقایسه تصفیه خانه فاضلاب بتنی با پکیج های تصفیه فاضلاب

زمانی که دبی فاضلاب به صورت نسبتی زیاد است و در نتیجه ابعاد مخزن ها از حد خاصی افزایش می یابد اجرای تصفیه خانه فاضلاب بتنی از نظر اقتصادی و فنی بی شک نسبت به پکیج تصفیه اولویت پیدا می کند مگر در مواردی که در آینده نزدیک احتمال تغییر مکان استقرار سیستم تصفیه وجود داشته باشد.

 

طراحی تصفیه خانه فاضلاب

با توجه به نوع فاضلاب ورودی از انواع روش های فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی در طراحی تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود. متداول ترین روش های مورد استفاده در طراحی تصفیه خانه فاضلاب شامل موارد زیر می باشد:

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS
فرآیند لجن فعال با بستر ثابت IFAS
تصفیه خانه فاضلاب با فرآیند بیوراکتور غشایی با بستر متحرک MBBR
فرایند راکتور بی هوازی پتوی لجن با جریان رو به بالا UASB
فرایند راکتور بافل دار بی هوازی UABR
فرایند فیزیکی شیمیایی
فرایند اکسیداسیون پیشرفته AOP

 

طراحی سازه تصفیه خانه فاضلاب

طراحی سازه ای تصفیه خانه های فاضلاب به منظور محاسبه نوع و فاصله آرماتورهای دیواره ، فونداسیون و سقف و محاسبه ضخامت بتن در دیواره ، فونداسیون و سقف و محاسبه کلیه جزئیات سازه ای انجام می شود.

امروزه نرم افزار های گوناگونی جهت طراحی مخازن بتنی تصفیه خانه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد که از پرکاربرد ترین آن ها در شرکت های فنی و مهندسی داخل کشور نرم افزار SAP را می توان نام برد که در حدود سی سال است که در طراحی و آنالیز سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب – اجرای تصفیه خانه بتنی

ساخت و اجرای تصفیه خانه بتنی با ساخت یک سازه معمولی از جنبه های مختلفی تفاوت دارد که نیاز به تجربه و تخصص ویژه خود را خواهد داشت. مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب به شرح زیر است :

بتن ریزی : انجام عملیات بتن ریزی مطابق با اصول مورد نظر و انجام اقدامات لازم مانند اجرای ویبره اصولی ، انتخاب طرح اختلاط مناسب بتن ، انتخاب اسلامپ مناسب بتن و استفاده از مواد افزودنی مناسب جهت ایجاد یک سطح به اصطلاح اکسپوز ، جلوگیری از شن نما شدن سطوح بتن و آب بندی کامل مخازن تصفیه خانه فاضلاب بسیار اهمیت دارد.

قالب بندی : در اجرای قالب بندی علاوه بر موارد عمومی در قالب بندی سازه ها می بایست به زیبایی ، صیقلی و آب بند بودن سطوح و اجرای مناسب میان بولت ها با توجه به نیاز به پرکردن و آب بند نمودن آن ها پس از باز کردن قالب در اجرای تصفیه خانه بتنی فاضلاب توجه نمود.

آرماتوربندی : آرماتور بندی بر اساس نقشه های اجرایی مورد نظر صورت می گیرد و خطا های اجرایی قابل توجه در آرماتور بندی تصفیه خانه فاضلاب از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد زیرا عدم اجرای صحیح آرماتور بندی می تواند علاوه بر بحث سازه ای موجب ایجاد ترک در سازه و ایجاد مشکلات آب بندی نماید.

عمل آوری : عمل آوری بتن و آب دهی مناسب به آن بعد از باز کردن قالب به منظور جلوگیری از ایجاد ترک و بروز مشکلات آب بندی می بایست به صورت ویژه ای مورد توجه پیمانکار تصفیه خانه فاضلاب بتنی قرار گیرد.

 

استفاده از مواد افزودنی و مواد آب بند در اجرای تصفیه خانه فاضلاب

در هنگام بتن ریزی و بر اساس طرح اختلاط استفاده از موادی نظیر پودر میکرو سیلیس یا ژل میکروسیلیس جهت عملکرد مثبت آن در آب بندی توصیه می شود.

پس از ساخت تصفیه خانه فاضلاب از جنس بتن مسلح می بایست آزمایش آب بندی مخازن صورت گیرد. در صورت وجود برخی از مشکلات آب بندی می بایست با توجه به مشکل موجود از روش هایی نظیر استفاده از ترمیم کننده های ویژه ، نفوذگر و موارد مشابه نسبت به آب بندی سازه اقدام نمود. همچنین می توان از پوشش هایی نظیر پوشش های پلیمری جهت پوشش سطحی مخزن و عدم ارتباط و نفوذ فاضلاب به داخل بتن استفاده کرد.

 

مزایای تصفیه خانه فاضلاب از جنس بتن مسلح

از جمله مزایای تصفیه خانه های بتنی فاضلاب می توان به موارد زیر اشاره کرد.

طراحی متنوع تصفیه خانه فاضلاب در شکلها و ابعاد مختلف که با توجه به صلاح دید طراح صورت می گیرد.
در صورت عدم محدودیت فضایی ، طراحی و اجرای تصفیه خانه فاضلاب بتنی روشی موثر و کارآمد برای فاضلاب های با دبی بالا می باشد.
با توجه به طول عمر بالای بتن دوام و پایداری این تصفیه خانه ها بسیار بالاست و معمولا برای دوره طرح های بالا طراحی می شود.

 

بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب از جنس بتنی

بهره برداری از تصفیه خانه بتنی فاضلاب با توجه به فرآیند طراحی شده و تجهیزات مورد استفاده در آن مشخص می شود. شرح وظایف اپراتور می بایست به صورت برنامه روزانه ، هفتگی و ماهانه مطابق با دستورالعمل بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب مشخص گردد.

 

هزینه ساخت تصفیه خانه فاضلاب

برخی از مواردی که در تعیین هزینه ساخت تصفیه خانه فاضلاب موثر هستند به شرح ذیل است :
مشخصات سازه ای مانند نوع و ترکیب بتن مورد استفاده و استفاده از انواع مواد افزودنی
فرایند و واحدهای تصفیه فاضلاب
پارامترهای طراحی مانند کمیت و کیفیت فاضلاب ورودی
کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی