تصفیه خانه بتنی فاضلاب | شرکت شاران صنعت

تصفیه خانه فاضلاب

خدمات شرکت شاران صنعت در این زمینه شامل طراحی، مشاوره، ساخت، اجرا، نصب و راه اندازی تصفیه خانه های فاضلاب از جنس بتن مسلح به صورت کلید در دست EPC می باشد. از لحاظ کیفیت فاضلاب تصفیه شده به منظور رساندن مشخصات پساب تصفیه شده به حد استانداد سازمان حفاظت محیط زیست و یا به حد مورد نظر کارفرما جهت استفاده مجدد از آب استحصال شده طراحی و اجرا می گردد.

پکیج تصفیه یا تصفیه خانه بتنی؟

یکی از سوال های متداول کارفرمایان مقایسه تصفیه خانه بتنی با پکیج تصفیه فاضلاب است. جواب بسیار ساده است!
در مواردی که دبی فاضلاب به نسبت زیاد باشد و لذا پس از طراحی ابعاد و تعداد مخازن از حد خاصی بیشتر شود؛ احداث تصفیه خانه بتنی از لحاظ فنی و اقتصادی بدون شک اولویت خواهد داشت مگر در مواردی که کارفرما قصد داشته باشد در آینده نزدیک محل تصفیه خانه را تغییر دهد. به عنوان مثال می‌توان به کمپ های کارگری اشاره کرد که معمولا کلیه تجهیزات این کمپ‌ها از جمله کانکس ها، کانتینرها و … به محل پروژه جدید حمل می شوند. در مواردی که دبی فاضلاب به نسبت کم باشد معمولا پکیج های تصفیه از لحاظ فنی و اقتصادی توجیه‌پذیر خواهند بود. به خصوص در مواردی که کارفرما ترجیح می‌دهد تا در سایت خود از عملیات اجرایی تا حد امکان خودداری شود؛ این پکیج ها می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. در مواردی که سیستم به صورت پکیج انتخاب می شود، مقرر می‌گردد قبل از حمل پکیج از کارخانه شرکت سازنده بازدید به عمل آمده و مشخصات پکیج با مشخصات فنی که می بایست پیوست قرارداد باشد؛ مقایسه شود. البته این مقایسه به هیچ عنوان رافع مسئولیت سازنده در قبال گارانتی تجهیزات و تامین استاندارد مورد نظر نخواهد بود.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به ادامه مطلب مراجعه نمایید. همچنین می توانید جهت کسب خدمات مشاوره ای در زمینه این زمینه با کارشناسان ما در شرکت تماس حاصل فرمایید.

ادامه مطلب

مقدمه ای بر تصفیه خانه بتنی فاضلاب

یکی از معضل هایی که امروزه مورد توجه جوامع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است، تصفیه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب آن در جهت مصارف گوناگون نظیر کشاورزی و آبیاری فضای سبز، صنعتی و … می باشد. در مکانهایی که محدودیتی برای احداث تصفیه خانه وجود ندارد، اجرای تصفیه خانه بتنی یکی از بهترین روش های تصفیه فاضلاب است.

در تصفیه خانه فاضلاب فرآیندهای تصفیه فاضلاب به شکل فرآیندهای مقدماتی، ثانویه و پیشرفته صورت می پذیرد که هرکدام از این فرآیندها مسئول حذف مواد مختلفی در فاضلاب می باشند. در تصفیه مقدماتی فاضلاب معمولا از روش های فیزیکی به منظور حذف ذرات جامد استفاده می شود. در تصفیه ثانویه فاضلاب از فرآیند های بیولوژیکی و شیمیایی به منظور حذف ذرات آلی و جامدات کلوئیدی و همچنین در تصفیه پیشرفته فاضلاب از روش های گوناگون جهت حذف مواد مغذی استفاده می شود.

از جمله مزایایی که تصفیه خانه های بتنی فاضلاب دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • طراحی تصفیه خانه های بتنی فاضلاب بسیار متنوع است و این طراحی ها می تواند در شکلها و ابعاد مختلف (با توجه به صلاح دید طراح) صورت گیرد.
  • در صورت عدم محدودیت فضایی، طراحی و اجرای تصفیه خانه بتنی فاضلاب روشی موثر و کارآمد برای فاضلاب های با دبی بالا می باشد.
  • از آنجایی که طول عمر بتن از سایر مواد بیشتر است، دوام و پایداری این تصفیه خانه ها بسیار بالاست و معمولا برای دوره طرح های بالا طراحی می شود.

 

بهره برداری از تصفیه خانه بتنی فاضلاب

به منظور بهره برداری مناسب از تصفیه خانه الزامی است تا پارامترهای مختلف به طور منظم پایش شوند. یکی از مشکلاتی که در نتیجه بهره برداری نامناسب از تصفیه خانه به وجود می آید تشکیل کف در واحد لجن فعال، ته نشینی ثانویه و گاهی در هاضم های بی هوازی است. این کف ممکن است در اثر حضور مقادیر زیادی از دترجنت ها و یا برخی میکروارگانیسم ها در فاضلاب به وجود آید. در واحدهای مختلف تصفیه خانه فاضلاب، جامدات و موادی که ته نشین می شوند تولید لجن را می کنند. این لجن ممکن است حاوی میکروارگانیسم و یا ذرات دیگر باشد که در هر دو صورت باید پردازش و دفع شود.