تصفیه خانه فاضلاب | شرکت شاران صنعت

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب به سیستم های تصفیه فاضلاب در ابعاد و ظرفیت های بزرگتر و معمولا از جنس بتن مسلح گفته می شود و در ظزفیت های کمتر معمولا از پکیج تصفیه فاضلاب از جنس های فلزی و … استفاده می شود. تصفیه خانه فاضلاب شامل مجموعه ای از واحد های تصفیه می باشد که در مجموع عملیات تصفیه را به انجام می رساند. شرکت شاران صنعت به عنوان یک شرکت طراح و مجری تصفیه خانه فاضلاب خدمات خود را در قالب طراحی ، مشاوره و اجرای پروژه های تصفیه خانه فاضلاب به صورت کلید در دست EPC در زمینه های فاضلاب بهداشتی انسانیفاضلاب صنعتیفاضلاب بیمارستانی ارائه می دهد.

 

کیفیت فاضلاب تصفیه شده تصفیه خانه فاضلاب

فاضلاب تصفیه شده تصفیه خانه فاضلاب در حد استاندارد محیط زیست و یا مطابق با خواسته کارفرما برای بازچرخانی و استفاده مجدد می باشد.

 

مقایسه تصفیه خانه بتنی فاضلاب با پکیج تصفیه فاضلاب

زمانی که دبی فاضلاب به صورت نسبتی زیاد است و در نتیجه ابعاد مخزن ها از حد خاصی افزایش می یابد اجرای تصفیه خانه بتنی از نظر اقتصادی و فنی بی شک اولویت پیدا می کند مگر در مواردی که در آینده نزدیک احتمال تغییر مکان استقرار سیستم تصفیه وجود دارد.

 

طراحی فرایند تصفیه خانه فاضلاب

با توجه به نوع فاضلاب ورودی از انواع روشهای فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی در طراحی تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود. متداول ترین روش های مورد استفاده در طراحی تصفیه خانه فاضلاب شامل موارد زیر می باشد:
فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS
فرآیند لجن فعال با بستر ثابت IFAS
فرآیند بیوراکتور غشایی با بستر متحرک MBBR
فرایند راکتور بی هوازی پتوی لجن با جریان رو به بالا UASB
فرایند راکتور بافل دار بی هوازی UABR
فرایند فیزیکی شیمیایی
فرایند اکسیداسیون پیشرفته AOP

 

طراحی سازه تصفیه خانه فاضلاب

طراحی سازه ای تصفیه خانه های فاضلاب به منظور محاسبه نوع و فاصله آرماتورهای دیواره ، فونداسیون و سقف و محاسبه ضخامت بتن در دیواره ، فونداسیون و سقف و محاسبه کلیه جزئیات سازه ای تصفیه خانه فاضلاب انجام می شود. امروزه نرم افزار های گوناگونی جهت طراحی مخازن بتنی مورد استفاده قرار می گیرد که از پرکاربرد ترین آن ها در شرکت های فنی و مهندسی داخل کشور نرم افزار SAP را می توان نام برد که در حدود سی سال است که در طراحی و آنالیز سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اجرای تصفیه خانه بتنی – مراحل ساخت تصفیه خانه فاضلاب

ساخت و اجرای تصفیه خانه بتنی با ساخت یک سازه معمولی از جنبه های مختلفی تفاوت دارد که نیاز به تجربه و تخصص ویژه خود را خواهد داشت:

بتن ریزی تصفیه خانه فاضلاب

انجام عملیات بتن ریزی مطابق با اصول مورد نظر و انجام اقدامات لازم مانند اجرای ویبره اصولی ، انتخاب طرح اختلاط مناسب بتن ، انتخاب اسلامپ مناسب بتن و استفاده از مواد افزودنی مناسب جهت ایجاد یک سطح به اصطلاح اکسپوز ، جلوگیری از شن نما شدن سطوح بتن و آب بندی کامل مخازن تصفیه خانه فاضلاب بسیار اهمیت دارد.

قالب بندی تصفیه خانه فاضلاب

در اجرای قالب بندی علاوه بر موارد عمومی در قالب بندی سازه ها می بایست به زیبایی، صیقلی و آب بند بودن سطوح و اجرای مناسب میان بولت ها با توجه به نیاز به پرکردن و آب بند نمودن آن ها پس از باز کردن قالب در اجرای تصفیه خانه بتنی فاضلاب توجه نمود.

آرماتوربندی تصفیه خانه فاضلاب

آرماتور بندی بر اساس نقشه های اجرایی مورد نظر صورت می گیرد و خطا های اجرایی قابل توجه در آرماتور بندی تصفیه خانه های فاضلاب از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد زیرا عدم اجرای صحیح آرماتور بندی می تواند علاوه بر بحث سازه ای موجب ایجاد ترک در سازه و ایجاد مشکلات آب بندی نماید.

عمل آوری بین تصفیه خانه فاضلاب

عمل آوری بتن و آب دهی مناسب به آن بعد از باز کردن قالب به منظور جلوگیری از ایجاد ترک و بروز مشکلات آب بندی می بایست به صورت ویژه ای مورد توجه قرار گیرد.

 

استفاده از مواد افزودنی و مواد آب بند در تصفیه خانه بتنی فاضلاب

در هنگام بتن ریزی و بر اساس طرح اختلاط استفاده از موادی نظیر پودر میکرو سیلیس یا ژل میکروسیلیس جهت عملکرد مثبت آن در آب بندی توصیه می شود.
پس از ساخت تصفیه خانه بتنی فاضلاب می بایست آزمایش آب بندی مخازن صورت گیرد. در صورت وجود برخی از مشکلات آب بندی می بایست با توجه به مشکل موجود از روش هایی نظیر استفاده از ترمیم کننده های ویژه ، نفوذگر و موارد مشابه نسبت به آب بندی سازه اقدام نمود. همچنین می توان از پوشش هایی نظیر پوشش های پلیمری جهت پوشش سطحی مخزن و عدم ارتباط و نفوذ فاضلاب به داخل بتن اقدام کرد.

 

مزایای تصفیه خانه بتنی فاضلاب

از جمله مزایایی که تصفیه خانه های بتنی فاضلاب دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد.
طراحی بسیار متنوع در شکلها و ابعاد مختلف که با توجه به صلاح دید طراح صورت می گیرد.
در صورت عدم محدودیت فضایی، طراحی و اجرای تصفیه خانه بتنی فاضلاب روشی موثر و کارآمد برای فاضلاب های با دبی بالا می باشد.
باتوجه به طول عمر بالای بتن دوام و پایداری این تصفیه خانه ها بسیار بالاست و معمولا برای دوره طرح های بالا طراحی می شود.

 

بهره برداری از تصفیه خانه بتنی فاضلاب

بهره برداری از تصفیه خانه بتنی فاضلاب با توجه به فرایند طراحی شده و تجهیزات مورد استفاده در آن مشخص می شود. شرح وظایف اپراتور می بایست به صورت برنامه روزانه ، هفتگی و ماهانه مطابق با دستورالعمل بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب مشخص گردد.

 

قیمت تصفیه خانه بتنی فاضلاب

برخی از مواردی که در قیمت تصفیه خانه فاضلاب موثر هستند به شرح ذیل است:
مشخصات سازه ای مانند نوع و ترکیب بتن مورد استفاده و استفاده از انواع مواد افزودنی
فرایند و واحدهای تصفیه فاضلاب
پارامترهای طراحی مانند کمیت و کیفیت فاضلاب ورودی
کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی