پکیج چربی گیر CPI با صفحات لاملا | شرکت شاران صنعت

پکیج چربی گیر CPI - پکیج CPI - دستگاه چربی گیر CPI - سیستم چربی گیر CPI پکیج چربی گیر با صفحات لاملا

پکیج چربی گیر CPI ، دستگاه چربی گیر CPI یا سیستم چربی گیر CPI یکی از روش های نوین حذف چربی ، روغن و مشتقات نفتی است که بر اساس اصول مشابه با چربی گیرهای ثقلی معمولی عمل می نماید و امروزه به طور گسترده ای جایگزین چربی‌گیر API و مخازن ته نشینی اولیه شده است. استفاده از صفحات موجدار در پکیجهای چربی گیر CPI موجب افزایش راندمان و کاهش ابعاد چربی گیر می شود.

جهت آشنایی با سایر محصولات این شرکت در زمینه چربی گیری به صفحات چربی گیر ثقلی ، چربی گیر API و یا چربی گیر DAF مراجعه فرمایید.

 

جنس پکیج چربی گیر CPI

جنس این پکیج ها با توجه به لزوم فرم دهی سازه ، استحکام پکیج و مقاومت در مقابل عوامل خورنده مورد گزینش قرار می گیرد. امروزه پکیج ها را معمولا از جنس های فلزی و در برخی موارد از جنس فایبرگلاس می سازند.

 

کاربرد سیستم چربی گیر CPI

به منظور جداسازی چربی و روغن از آب ، پساب و فاضلاب پکیجهای چربی گیری CPI به طور گسترده ای به کار می رود. به خصوص در مواردی که به دلیل محدودیت فضا نیاز به کاهش ابعاد چربی گیر باشد این پکیج ها گزینه بسیار مناسبی خواهند بود. برخی از موارد کاربرد آن ها در صنایع به شرح زیر است.

پالایشگاه‌های نفت و گاز و پتروشیمی
پایانه‌ها و بنادر نفتی
تعمیرگاه‌ها
صنایع شیمیایی
تولید مواد شوینده
صنایع مواد غذایی
صنایع اتومبیل ‌سازی

 

مزایای پکیج CPI

بالابردن راندمان حذف و جداسازی مواد روغنی و کم شدن قابل توجه مسافتی که ذرات روغن می بایست طی کند تا به سطح برسند در مقایسه با روش API
ایجاد جریان آرام بین صفحات و هم چنین تحت تأثیر قرار نگرفتن توزیع جریان در داخل جداکننده در اثر وزش باد در مقایسه با روش API
تخلیه آسان مواد ته‌نشین شده و لجن در مقایسه با API
ممکن بودن اجرا به شکل مدولار و و ممکن بودن جابجایی محل استقرار
پایین بودن مصرف انرژی
سادگی و مدت زمان کم صرف شده جهت ساخت و ساده بودن بهره برداری پکیج چربی گیری CPI
حداقل بودن ابعاد با توجه به محدودیت های احتمالی در فضای موجود
عدم خوردگی و مستحکم بودن سازه

 

نحوه عملکرد پکیج چربی گیر با صفحات لاملا

به طور کلی عملکرد پکیج چربی گیری CPI تا حدودی مشابه روش API می‌باشد با این تفاوت که در این چربیگیرها یک سری صفحات موازی مورب و موج‌دار‌ با زاویه ۴۵ تا ۶۰ درجه با فاصله نزدیک به هم در داخل مخزن چربی گیر مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین نقش این صفحات ایجاد فضای مناسب جهت شکل‌گیری جریان لامینار یا آرام و کمک به صعود ذرات روغن و چربی در پکیج جداسازی روغن و چربی CPI است. این صفحات معمولا از جنس های فلزی یا مواد جاذب روغن و چربی مانند مواد پلیمری از جمله پلی اتیلنی ، پلی پروپیلنی و یا PVC می باشند که موجب بهبود به هم پیوستگی ذرات روغن می شوند.

در پکیج چربی گیر با صفحات مورب و موازی ، مواد جامد در پایین چربی گیر به صورت لجن ته نشین و جمع آوری و به وسیله یک پمپ و یا از طریق جابجایی گرانشی منتقل می شوند. همچنین این پکیج ها مجهز به یک اسکیمر یا سطح‌ روب و یا یک نیم لوله متحرک برای جمع‌ آوری ذرات شناور در سطح مایع و در برخی موارد یک لجن روب برای جمع آوری لجن ته نشینی می باشد.

 

پارامترهای طراحی چربی گیر CPI

مهمترین پارامترها در طراحی پکیج چربی گیر CPI شامل موارد زیر می باشد:

معلق، امولسیون یا محلول بودن ذرات چربی و روغن
زمان ماند مخزن شناورسازی و مجموع سطح تماس صفحات مورب و موازی مورد استفاده
دانسیته ذرات چربی و روغن
ابعاد ذرات چربی و روغن
کیفیت یکنواخت نمودن جریان ورودی

 

مهمترین اجزاء چربی گیر CPI

مخزن شناورسازی اصلی که صفحات مورب و موازی در آن مستقر می شوند.
صفحات مورب و موازی که به آن ها لاملا نیز گفته می شود
بخش آرام کننده جریان ورودی
اسکیمر کف روب

 

ابعاد و ظرفیت دستگاه چربی گیر CPI

شاید مهمترین ویژگی پکیج های چربی گیر CPI ابعاد و سطح اشغال پایین آن ها به نسبت سایر روش های مشابه از جمله API می باشد. پکیج چربی گیر CPI را می توان جهت ظرفیت های متنوع طراحی و اجرا نمود.

 

نصب پکیج CPI

با توجه به اینکه پکیج CPI معمولا فاقد تجهیزات و قطعات الکترومکانیکال قابل توجهی می باشد پس نصب و راه اندازی آن معمولا از سهولت و سرعت بالایی برخوردار خواهد بود.

 

بهره برداری از پکیج چربی گیر CPI

مهمترین مسئله در بهره برداری از پکیج چربی گیر CPI معمولا نظارت بر صحت جمع آوری چربی و لجن و عملکرد مناسب اسکیمر می باشد.

 

قیمت پکیج چربی گیر CPI

قیمت پکیج چربی گیر CPI به عوامل محدودی وابسته است که در زیر به آن ها اشاره می نماییم.
دبی فاضلاب ، پساب یا آب وردی به سیستم
مقدار ، چگالی و اندازه ذرات روغن و چربی
کیفیت ، جنس و سطح کل صفحات مورب و موجدار مورد استفاده
استاندارد مورد نیاز برای آب خروجی