فیلتر کربنی – فیلتر کربن فعال – کربن اکتیو | شرکت شاران صنعت

سیستم فیلتر کربنی

فیلتر کربنی شامل یک فیلتر است که با مدیای کربن فعال یا کربن اکتیو پر شده است و آب یا فاضلاب وقتی از داخل این مدیا عبور می کند به صورت فیزیکی و یا به دلیل پدیده جذب سطحی تصفیه می شود. لازم به ذکر است زمانی که سطح فعال فیلتر کربنی پر شد فیلترها باید تعویض و یا احیا شوند.

فیلتر کربنی عموما برای تصفیه آب ، هوا و یا گازهای صنعتی استفاده می شود که در مقوله تصفیۀ آب برای حذف مواد آلی فرار ، حشره کش ­ها ، علف کش ­ها ، کلر و محصولات جانبی کلر مناسب بوده و همچنین طعم و بو آب را نیز بهبود می بخشد.

 

کربن فعال چیست

کربن فعال ذغالی است که با اکسیژن عمل آوری شده به همین علت میلیون ها حفره ­ی بسیارریز روی سطح آن وجود دارد و در فیلتر کربنی از طریق پدیدۀ جذب مواد آلاینده آب را حذف می کند. ذغال فعال در دو نوع پودری و گرانولی استفاده می شود.

 

موارد کاربرد فیلتر کربنی

فیلتراسیون کربنی در کاهش برخی مواد شیمیایی آلی فرار و کلر موجود در آب و مواد رادیواکتیو مؤثر می­ باشد.

فیلتر کربنی می­ تواند میزان سرب موجود در آب را کاهش دهد البته اکثر سیستم های کاهش دهنده میزان سرب علاوه بر فیلتر کربن فعال از یک فیلتر دیگر نیز بهره می­ برند.

آب از میان فیلتر کربن گرانولی و یا پودری عبور کرده تا ترکیبات سمی و همچنین مواد شیمیایی تولید کننده بوی نامطبوع کاهش یابند.

فیلترهای کربنی به عنوان پیش‌تصفیه‌ سیستم اسمز معکوس

فیلتر کربنی در تولید آب‌های معدنی ، تصفیه نهایی آب آشامیدنی و صنایع غذایی استفاده می شود.

در جذب رنگ از پساب‌های رنگرزی به کار می رود.

جذب مواد آلی تجزیه ناپذیر پساب‌ ها

در حذف باکتری ها و ویروس ها تاثیر گذارند. فیلتر کربنی بدلیل وجود تخلخل موجود در ساختار کریستالی خود قادر به ایجاد پیوندهای بین مولکولی میان میکروارگانیسم ها و کربن فعال بوده که این امر باعث حذف این مواد از آب می شود.

 

معیارهای طراحی فیلتر کربنی

کیفیت کلی آب  ( کدورت یا وجود سایر آلاینده ها ) نیز بر ظرفیت کربن فعال در جذب آلاینده های خاص تأثیر گذار است.

زمان تماس بیشتر بین آب و فیلتر کربنی باعث جذب بیشتر مواد می ­شود. طول مدت زمان تماس بین آب و مواد کربنی که بر اساس میزان جریان آب تنظیم می­ شود تأثیر قابل توجهی بر جذب آلاینده ها دارد.

 

احیا فیلتر کربنی

زمانی که کربن فعال اشباع شود آلاینده ها می ­توانند از کربن وارد جریان آب شوند. جهت جلوگیری از وقوع این اتفاق غیر منتظره برخی از دستگاه های فیلتراسیون کربن فعال ، پس از تصفیه مقادیر مشخصی آب فرآیند خود را متوقف می کنند. استفاده از دو فیلتر کربنی فعال به صورت سری ، راهکار دیگری در برابر ورود آلاینده ها از کربن به جریان آب می ­باشد.

 

شستشوی معکوس یا بکواش فیلتر کربنی

زمانی که کربن فعال اشباع شود آلاینده ها می­ توانند از کربن وارد جریان آب شوند. جهت جلوگیری از وقوع این اتفاق غیر منتظره برخی از دستگاه های فیلتر کربنی ، پس از تصفیه مقادیر مشخصی آب فرآیند خود را متوقف می کنند. استفاده از دو فیلتر به صورت سری راهکار دیگری در برابر ورود آلاینده ها از کربن به جریان آب می­ باشد.

 

مزایای دستگاه فیلتر کربنی

مواد واسطه فیلتر کربنی از موادی مانند چوب و پوست نارگیل ساخته می­ شوند در نتیجه هیچ گونه مواد شیمیایی به آب افزوده نمی ­شود بنابراین یک فرآیند فیلتراسیون طبیعی را خواهیم داشت.
نگهداری آسان و کم هزینه : فیلترهای کربن فعال یکی از ارزان ترین فیلتر ها می ­باشند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند.
فیلتراسیون عالی برای بهبود طعم و بوی آب شیرین.

 

معایب سیستم فیلتر کربن اکتیو

فیلترهای کربن فعال در حذف مواد شیمیایی که به کربن جذب نمی شوند ( مثل سدیم ، نیترات ، فلزات سنگین ، فلوراید و غیره ) ضعیف هستند.
زمان کار کوتاه ، بعد از گذشت مدتی میزان راندمان حذف فیلتر کاهش می­یابد و فیلتر نیاز به تعویض شدن دارد.
اثر بخشی فیلتراسیون با عواملی مانند مقدار کربن فعال و زمان تماس آب با مواد کربن فعال تعیین می­ شود. در صورتی که آب برای مدت کافی در تماس با مواد کربن فعال قرار نگیرد ، اثر بخشی فیلتر کربنی کاهش می­ یابد.
فیلتر کربنی در برابر برخی از باکتری ها و ویروس های بیماری زا مؤثر نیستند و می ­توانند باعث رشد باکتری ها شوند. اما بعضی از فیلترها جهت جلوگیری از این مشکل با افزودن مقداری نقره از رشد باکتری ها جلوگیری می­ کنند ( این فیلترها به عنوان فیلتر کربنی آغشته به نقره شناخته می شوند ).