دستگاه فیلترکربنی – کربن فعال | شرکت شاران صنعت

سیستم فیلتر کربنی

دستگاه فیلتر کربنی شامل یک فیلتر است که با مدیای کربن فعال یا کربن اکتیو پر شده است و آب یا فاضلاب وقتی از داخل این مدیا عبور می کند به صورت فیزیکی و یا به دلیل پدیده جذب سطحی تصفیه می شود. کربن فعال ذغالی است که با اکسیژن عمل آوری شده به همین علت میلیون ها حفره ­ی بسیارریز روی سطح آن وجود دارد و از طریق پدیدۀ جذب، مواد آلاینده آب را حذف میکند. در واقع این مواد آلاینده در داخل این حفره های بسیار ریز گیر کرده و حذف میشوند. لازم به ذکر است زمانی که سطح این فیلترها پر شد، فیلترها  باید تعویض و یا احیا شوند. کربن فعال عموما برای تصفیه آب، هوا و یا گازهای صنعتی استفاده میشود که در مقوله ی تصفیۀ آب برای حذف مواد آلی فرار، حشره کش­ها، علف کش­ها، کلر، محصولات جانبی کلر مناسب بوده و همچنین طعم و بو آب را نیز بهبود میبخشد

 

موارد کاربرد فیلتر کربنی

فیلتراسیون کربنی در کاهش برخی مواد شیمیایی آلی فرار و کلر موجود در آب، باکتری ها و ویروسها و مواد رادیواکتیو مؤثر می­باشد. همچنین، اگر چه اکثر سیستم های کاهش دهنده میزان سرب، علاوه بر فیلتر کربن فعال از یک فیلتر دیگر نیز بهره می­برند، این فیلتراسیون می­تواند میزان سرب موجود در آب را کاهش دهد. آب از میان کربن گرانولی و یا پودری عبور کرده تا ترکیبات سمی و همچنین مواد شیمیایی تولید کننده بوی نامطبوع کاهش یابند.
فیلترهای کربنی به عنوان پیش‌تصفیه‌های سیستم اسمز معکوس، آب‌های معدنی، تصفیه نهایی آب آشامیدنی، صنایع غذایی، جذب رنگ پساب‌های رنگرزی و جذب مواد آلی تجزیه ناپذیر پساب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلترها بدلیل وجود تخلخل موجود در ساختارکریستالی خود قادر به ایجاد پیوندهای بین مولکولی میان میکروارگانیسم ها و کربن فعال بوده که این امر باعث حذف این مواد از آب خروجی می‌شود. طول مدت زمان تماس بین آب و مواد کربنی که بر اساس میزان جریان آب تنظیم می­شود، تأثیر قابل توجهی بر جذب آلاینده ها دارد. زمان تماس بیشتر بین آب و فیلتر، باعث جذب بیشتر مواد می­شود. میزان کربن موجود در یک فیلتر یا کارتریج به میزان و نوع آلودگی که باید حذف شود، بستگی دارد.
کیفیت کلی آب (کدورت یا وجود سایر آلاینده ها) نیز بر ظرفیت کربن فعال در جذب آلاینده های خاص، تأثیر گذار است. زمانی که کربن فعال اشباع شود، آلاینده ها می­توانند از کربن وارد جریان آب شوند. جهت جلوگیری از وقوع این اتفاق غیر منتظره برخی از دستگاه های فیلتراسیون کربن فعال، پس از تصفیه مقادیر مشخصی آب فرآیند خود را متوقف میکنند. استفاده از دو فیلتر کربن فعال به صورت سری، راهکار دیگری در برابر ورود آلاینده ها از کربن به جریان آب می­باشد.

 

کربن مورد استفاده در فیلتر کربنی

مواد جامد مورد استفاده در فیلتر کربن فعال، معمولاً از ذغال سنگ، محصولات چوبی، پوسته نارگیل و یا پوسته بادام زمینی که همگی منابع کربن هستند، تهیه می­شود. این مواد با قرار گرفتن در دمای بالا (۲۳۰۰ درجه فارنهایت) و بخار در غیاب اکسیژن فعال می­شوند. این فرآیند، یک ماده کربن با منافذ ریز بسیاری را تولید می کند و به همین ترتیب یک سطح بسیار بزرگ به وجود می آید که سپس برای تولید محصول گرانولی و یا پودری خرد می­شود. کربن فعال گرانولی به طور معمول بیشتر از کربن فعال پودری در سیستم های آبی استفاده می شود. یک کارتریج کربن فعال به طور معمول یک استوانه حاوی مقادیر مختلفی کربن (بسته به اندازه واحد) می­باشد. دو سمت کارتریج باید سخت باشد (پلاستیک سخت یا استیل ضد زنگ) تا آب را از طریق طول بستر ستون به حرکت درآورد. در هنگام انتخاب دستگاه فیلتراسیون کربن فعال، مصرف کننده ابتدا باید کیفیت آب آشامیدنی را مد نظر قرار دهد. یک سیستم کربن فعال جهت حذف طعم و بو کاملا متفاوت از یک سیستم طراحی شده برای حذف مقادیر پایین آلاینده های سمی می­باشد. جذب با کربن فعال یک ابزار مؤثر در کاهش مواد شیمیایی آلی، کلر، سرب و طعم و بوهای ناخوشایند در آب است. ذغال فعال در دو نوع پودری و گرانولی استفاده می­شود. مخازن فیلترهای کربن فعال مانند مخازن تحت فشار فیلتر شنی می­باشند با این تفاوت که به جای شن از کربن پودری یا گرانولی استفاده می­شود.

 

مزایای دستگاه فیلتر کربنی

مواد واسطه فیلتراسیون کربن فعال از موادی مانند چوب و پوست نارگیل ساخته می­شوند در نتیجه هیچ گونه مواد شیمیایی به آب افزوده نمی­شود. بنابراین یک فرآیند فیلتراسیون طبیعی را خواهیم داشت.
نگهداری آسان و کم هزینه: فیلترهای کربن فعال یکی از ارزان ترین فیلتر ها می­باشند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. تمامی برندها و مدل های فیلتر کربن فعال دارای عمر مفید مشخصی هستند که در پایان، فیلتر کارتریج تعویض می گردد.
فیلتراسیون عالی برای بهبود طعم و بوی آب شیرین.

 

معایب دستگاه فیلتر کربنی

فیلترهای کربن فعال، در حذف مواد شیمیایی که به کربن جذب نمی شوند (مثل سدیم، نیترات، فلزات سنگین، فلوراید و غیره) ضعیف هستند.
زمان کار کوتاه، بعد از گذشت مدتی میزان راندمان حذف فیلتر کاهش می­یابد و فیلتر نیاز به تعویض شدن دارد.
اثر بخشی فیلتراسیون با عواملی مانند مقدار کربن فعال و زمان تماس آب با مواد کربن فعال تعیین می­شود. در صورتی که آب برای مدت کافی در تماس با مواد کربن فعال قرار نگیرد، اثر بخشی فیلتراسیون کاهش می­یابد.
فیلترهای کربن فعال در برابر برخی از باکتری ها و ویروس های بیماری زا مؤثر نیستند و می­توانند باعث رشد باکتری ها شوند. اما بعضی از فیلترها جهت جلوگیری از این مشکل، با افزودن مقداری نقره از رشد باکتری ها جلوگیری می­کنند (این فیلترها به عنوان فیلترهای کربن فعال آغشته به نقره شناخته می شوند).