تصفیه فاضلاب و پساب | شرکت شاران صنعت

تصفیه فاضلاب چیست و چگونه انجام می شود

تصفیه فاضلاب امروزه از اهمیت زیادی در همه کشورها از جمله ایران برخوردار است و سازمان حفاظت محیط زیست قوانینی را تحت عنوان “حداکثر غلظت آلاینده ها در پساب خروجی طبق قوانین سازمان محیط زیست ایران” و “آئین نامه جلوگیری از آلودگی آب” به منظور حفاظت منابع پذیرنده زیست محیطی تدوین کرده است و کلیه منابع تولید کننده فاضلاب را بر آن داشته تا نسبت به تصفیه فاضلاب تولیدی و رساندن کیفیت آن به مقادیر مجاز مورد نظر و یا بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب اقدام نمایند.
در این راستا شرکت مهندسی شاران صنعت به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه پروژه های متعددی را طراحی، اجرا، نصب و راه اندازی نموده است. کلیه طراحی ‌ها وابسته به کیفیت فاضلاب ورودی و کیفیت پساب تصفیه شده مورد نظر با توجه به منابع پذیرنده زیست محیطی (چاه جاذب، آب‌های سطحی و مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز) و بر اساس استانداردهای سازمان محیط زیست انجام می گیرد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا آشنایی با محصولات و خدمات شرکت مهندسی شاران صنعت در این زمینه یکی از گزینه های ارائه شده زیر را انتخاب کنید

محصولات: پکیج تصفیه فاضلاب تصفیه خانه بتنی فاضلاب  پکیج جدا کننده روغن از آب و پساب  سپتیک تانک  چربی گیر
خدمات: تصفیه فاضلاب صنعتی بهداشتی انسانی بیمارستانی شهری جوامع کوچک خانگی – خاکستری

 

تصفیه فاضلاب چیست

فرآیندی است که در آن فاضلاب به پسابی تبدیل می شود که می تواند با کمترین اثرات زیست محیطی به چرخه طبیعت بازگردد یا به طور مستقیم مورد استفاده مجدد قرار گیرد. به مکان یا سیستمی که عملیات تصفیه در آن انجام می شود تصفیه خانه فاضلاب یا در مقیاس های کوچک تر پکیج تصفیه فاضلاب گفته می شود.

 

اهمیت و اهداف

امروزه افزایش روز افزون مصرف آب با وجود منابع محدود از یک سو و آلوده شدن این منابع به واسطه فاضلاب ناشی از فعالیت‌های گوناگون زیستی، کشاورزی و صنعتی از سوی دیگر، موجب ایجاد مشکلات عمده در تامین کمی و کیفی آب گردیده است.
از این رو هدف از تصفیه فاضلاب جلوگیری از آلودگی محیط زیست و حفاظت از کیفیت منابع آب و از طرفی تولید پساب تصفیه شده به عنوان یک منبع جهت مصارف گوناگون و تامین بخشی از آب مورد نیاز بوده و یکی از مهم ترین راهکارها در برون رفت از این مهم به شمار می‌ آید.

اهمیت تصفیه فاضلاب و پساب - مراحل تصفیه فاضلاب

اهمیت تصفیه فاضلاب و پساب

 

تاریخچه تصفیه پساب و فاضلاب

بر خلاف سیستم های انتقال آب و پساب که قدمتی طولانی دارند تصفیه فاضلاب در ایران پیشینه ای کوتاهتر و نزدیک به صد سال دارد. در ایران نیز استفاده از تصفیه خانه های پیشرفته سابقه طولانی ندارد و قدیمی ترین تصفیه خانه ایران تصفیه خانه صاحبقرانیه می باشد که در سال ۱۳۴۰ آغاز به کار کرده است.

 

تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

فاضلاب بهداشتی فاضلابی است که بر اثر استفاده انسان از آب جهت مصرف های بهداشتی تولید می شود و چون توسط انسان تولید می شود به آن فاضلاب انسانی هم گفته می شود. عمده ترین فعالیت های منجر به تولید این نوع فاضلاب شامل سرویس های بهداشتی، شستشوی ظروف، استحمام، شستشوی سطوح و لباسشویی می باشد. مسلما تصفیه پسابهای بهداشتی بیشترین حجم پروژه ها را نسبت به سایر انواع فاضلاب ها دارا می باشد.

 

تصفیه فاضلاب شهری

فاضلاب شهری شامل فاضلاب بهداشتی و به عبارتی فاضلاب خانگی و علاوه بر آن شامل اماکن عمومی، مراکز تجاری و اداری، صنایع داخل شهر و همچنین رواناب می باشد. سیستم هایی که به این منظور تعبیه می شوند معمولا یا به صورت تصفیه خانه های محلی و یا به صورت تصفیه خانه مرکزی در نظر گرفته می شوند.

 

تصفیه پساب صنعتی

فاضلاب های صنعتی شامل فاضلابی است که توسط انواع فعالیت های صنعتی تولید می شوند.

 

تصفیه فاضلاب کشاورزی

به فاضلابی که توسط انواع فعالیت های کشاورزی تولید می شود فاضلاب کشاورزی گفته می شود.

 

تصفیه نشتاب، رواناب و سیلاب

نشتاب از طریق دیوارهای متخلخل و یا توسط اتصال ها، ترک ها و شکستگی ها به شبکه جمع آوری وارد می شود. رواناب سیلابی است که از طریق دریچه های شبکه جمع آوری، زهکش های پی، ناودانی پشت بام و موارد مشابه وارد شبکه جمع آوری فاضلاب و در نهایت وارد سیستم تصفیه می شود. به رواناب ناشی از باران و برف سیلاب می گویند.

 

تصفیه فاضلاب چگونه انجام می شود

در مهمترین روشهای تصفیه فاضلاب به دو بخش اصلی زیر تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آنها شامل روش ها و فرآیند های گوناگونی می باشند.

روش های بیولوژیکی

در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب از انواع میکروارگانیسم ها و باکتری ها استفاده می شود. این میکروارگانیسم ها مواد آلی تجزیه پذیر بیولوژیکی را تجزیه و به مواد ساده به عنوان پساب تصفیه شده و توده بیولوژیکی به عنوان لجن تبدیل می نمایند. این روش به عنوان یکی از مهمترین و به خصوص مقرون به صرفه ترین روشها از لحاظ هزینه های اپراتوری و بهره برداری به ویژه در فاضلاب های بهداشتی و بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد.
از فرآیند های متداول بیولوژیکی می توان به تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال متعارف CAS، روش لجن فعال هوادهی گسترده EAAS، روش راکتور ناپیوسته متوالی SBR و روش بیوراکتور غشایی MBR نام برد.

روش های فیزیکی

معمولا روشهایی هستند که بر پایه اندازه و جرم آلودگی های موجود در فاضلاب عمل می نمایند. به عنوان مثال از آشغالگیرها و ته نشینی های ثقلی و سیستم های فیلتراسیون می توان به عنوان عمده ترین روشهای فیزیکی نام برد.

روش های شیمیایی

در روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب با اضافه نمودن مواد شیمیایی و با روی دادن فعل و انفعالات شیمیایی موجب جداسازی و حذف آلودگی ها از فاضلاب می شویم. ترسیب شیمیایی و اکسیداسیون شیمیایی به عنوان مهمترین روشهای شیمیایی مطرح می باشند.

 

مراحل تصفیه فاضلاب

جمع آوری فاضلاب

شامل عملیات انتقال فاضلاب تولیدی تا محل تصفیه خانه می باشد.

آشغالگیری

معمولا اولین مرحله از هر عملیات تصفیه مرحله آشغالگیری است.

تصفیه اولیه فاضلاب

جهت آماده نمودن فاضلاب برای ورود به بخش تصفیه ثانویه و معمولا شامل حذف مواد جامد معلق می باشد. روشهایی از جمله آشغالگیری، ته نشینی، شناورسازی، خنثی سازی و متعادلسازی از مهمترین این عملیات ها می باشند.

تصفیه ثانویه فاضلاب

مرحله ای است که در آن جامدات معلق ذره ای و BOD5 حذف می شود و با توجه به طراحی انجام شده شامل روشهای متنوعی است اما به طور کلی مترادف و یا شامل تصفیه بیولوژیکی می باشد.

تصفیه پیشرفته فاضلاب

در تصفیه پیشرفته معمولا پس از مراحل تصفیه اولیه و ثانویه و به منظور افزایش کیفیت پساب خروجی از تصفیه خانه به خصوص جهت استفاده مجدد در عملیات تصفیه فاضلاب انجام می شود.

ضدعفونی

شامل حذف مواد میکروبی از فاضلاب بوده و معمولا در مراحل انتهایی صورت می گیرد.

تصفیه لجن

به معنای بی خطر سازی، امحاء و یا استفاده مجدد از لجن مازاد تصفیه خانه ها در عملیات تصفیه فاضلاب لحاظ می شود.

جهت آشنایی بیشتر با مراحل و روشهای تصفیه فاضلاب می توانید به کتاب تصفیه فاضلاب Metcalf and Eddy مراجعه فرمایید.

 

هزینه تصفیه فاضلاب

مهمترین عوامل تعیین کننده هزینه تصفیه فاضلاب شامل نوع فاضلاب، مقدار فاضلاب و استاندارد خروجی فاضلاب می باشد. به منظور طراحی و اجرای پروژه ها و یا بهره گیری از مشاوره های فنی و برآورد های مالی می توانید با کارشناسان شاران صنعت تماس بگیرید.