دستگاه تصفیه آب کشاورزی | شرکت شاران صنعت

دستگاه تصفیه آب کشاورزی

دستگاه تصفیه آب کشاورزی یا پکیج تصفیه آب کشاورزی سیستمی است که به منظور تصفیه آب با کیفیت مناسب برای آبیاری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. مشخصات آب تصفیه شده دستگاه تصفیه آب کشاورزی باید بر اساس استاندارد آب کشاورزی و مناسب جهت آبیاری محصول مورد نظر باشد.

 

مبانی طراحی دستگاه تصفیه آب کشاورزی

طراحی و ساخت دستگاه اب شیرین کن کشاورزی بر اساس موارد زیر انجام می شود :

میزان دبی آب مورد نیاز کشاورزی بر اساس متر مکعب در شبانه روز
آنالیز آب خام
کیفیت آب تولید با توجه به نوع محصول و نوع آبیاری

 

مزایای دستگاه تصفیه آب کشاورزی

افزایش بازدهی کمیت محصول که گاهی تا ۱۰۰ در صد وزن کل کشت افزایش می یابد
افزایش رشد گیاه به دلیل تقویت فرایند فتوسنتز
بیشتر شدن سرعت جوانه زدن ، میزان سبز شدن و شکوفه دادن در درختان و از بین رفتن پژمردگی ، زردی و رنگ پریدگی برگ ها در صورت استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی و تولید آب با کیفیت
افزایش حاصلخیزی خاک بالارفتن میزان نفوذپذیری آب درخاک
کم شدن میزان مصرف آب با کاربرد دستگاه تصفیه آب کشاورزی و تولید آب با کیفیت
کم شدن میزان مصرف سموم و کود های شیمیایی
افزایش مواد معدنی در گیاهان به دلیل جذب بهتر ریز مغذی ها از جمله کلسیم و منیزیم

 

معایب عدم کاربرد دستگاه تصفیه آب کشاورزی

بسیاری از مضرات عدم استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی شاید مشهود نباشد اما با بررسی و تحقیق دقیق تر می توان تاثیرات کیفیت آب بر روی کمیت و کیفیت محصول را مشخص نمود.
انباشت مازاد یون های محلول آب TDS موجب کاهش رشد گیاهان ، کاهش بازدهی کمیت محصول و سوختگی برگ گیاهان می شود.
بالا بودن میزان یون کلراید موجب مسمومیت گیاهی ، سوختن و خشکیدن نوک برگ و ریزش برگ ها می گردد.
بالا بودن میزان ازت ( بیش از ۳۰ میلی گرم در لیتر ) موجب مسمومیت گیاهی ، کاهش بازدهی و کیفیت محصول می شود و در این صورت لزوم نصب پکیج تصفیه آب کشاورزی مورد توجه قرار می گیرد.

 

روش های مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب کشاورزی

اسمز معکوس : راه حل نهایی برای آبهایی که دارای کیفیت نامناسب برای کشاورزی هستند، استفاده از سیستم اسمز معکوس می باشد. این سیستم خود دارای واحد فیلتراسیون و در صورت نیاز دارای واحد ضد عفونی نیز می باشد که در نهایت به عنوان یک سیستم کامل از دستگاه تصفیه آب کشاورزی می تواند آبی با کیفیت بسیار بالا را برای کاربری کشاورزی تامین کند.

دستگاه سختی گیر آب یا نرم سازی آب Water Softeners : آب هایی که در آنها غلظت یون کلسیم و منیزیم و به تبع آن سختی آب بالاست می توانند باعث آسیب و گرفتگی سیستم آبرسانی شوند و همچنین آب هایی که دارای غلظت بالایی از نمک ها باشند موجب آسیب به بافت خاک و شوری خاک می شوند که این شرایط روی حاصلخیزی خاک تاثیر بسزایی دارد در نتیجه با استفاده از دستگاه تصفیه آب کشاورزی با سیستم نرم سازی آب می توان کیفیت آب را به حد مطلوب برای کشاورزی رساند.

فیلتراسیون : بسیاری از منابع آب که تامین کننده آب برای کشاورزی هستند دارای غلظت بالایی از جامدات معلق می باشند که این امر هم باعث گرفتگی تجهیزات و هم باعث آسیب به خاک می شود. در این شرایط می توان در پکیج تصفیه آب کشاورزی از روشهای مختلف فیلتراسیون مانند فیلتر کربنی ، شنی ، نانوفیلتر و غیره به منظور تصفیه استفاده کرد.

 

قیمت دستگاه تصفیه آب کشاورزی

عوامل موثر بر قیمت دستگاه تصفیه آب کشاورزی شامل ظرفیت دستگاه ، کیفیت آب خام ، نوع آب خام و جنس و برند تجهیزات و کیفیت ساخت می باشد.