پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی | شرکت شاران صنعت

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا به عبارتی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی به صورت پیش ساخته در کارخانه شرکت شاران تولید و به محل پروژه حمل می شود و لذا طراحی ، مشاوره ، ساخت ، اجرا ، نصب و راه اندازی این پکیج ها به صورت کلید در دست EPC می باشد.

اگر هدف استفاده از پکیج دفع بهداشتی و محیط زیستی پساب باشد در این صورت طراحی براساس حداکثر غلظت آلاینده ها در پساب خروجی طبق قوانین سازمان محیط زیست ایران می باشد. در صورتی که هدف از بهراه برداری پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده مجدد از پساب خروجی در هر بخشی از مجموعه مربوطه باشد در این صورت طراحی بر اساس آنالیز مشخصات مورد نیاز برای پساب خروجی انجام می شود.

جهت آشنایی با روشهای تصفیه به صفحه روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه و برای کسب اطلاعات عمومی تر به صفحه تصفیه فاضلاب و یا پکیج تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

 

جنس پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

در هر روشی از تصفیه فاضلاب بهداشتی واحد های مختلف تصفیه به صورت سری پشت سر هم عمل نموده و عملیات تصفیه را تکمیل می نمایند. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی در واقع شامل مجموعه این واحد های تصفیه می باشد که با کمترین میزان اشغال فضا در کنار هم به صورت یکپارچه قراردارند. در انتخاب جنس پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی باید به موارد زیر توجه نمود:

امکان ساخت مخازن واحد های تصفیه مطابق با شکل و فرم مورد نظر
مقاومت سازه ای پکیج با توجه به ابعاد پکیج و بارهای وارده
مقاومت سیستم در برابر خوردگی

جنس پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی ارتباطی به کیفیت و فرآیند تصفیه ندارد. بعلاوه هر کدام از روش های ساخت دارای مزیت های خاص خود است که با توجه به شرایط و ملاحظات فنی و اقتصادی ، تعیین می شود. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی به طور معمول از جنس های فلزی ، پلی اتیلنی و کامپوزیتی ساخته می گردد.

 

کاربرد سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

در کلیه مکان هایی که انسان سکونت یا فعالیت دارد فاضلاب بهداشتی تولید می شود. جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی به خصوص زمانی که حجم فاضلاب تولیدی کم باشد ، امکان جابجایی سیستم در آینده  و یا نیاز به سرعت و سهولت بیشتر در اجرای پروژه مورد نظر باشد از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده می شود.

انواع مراکزی که در آنها سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است.

شهرها ، روستاها ، شهرک ها و ساختمان های مسکونی ، واحدهای تجاری و اداری
هتل ها
رستوران ها و آشپزخانه ها
مراکز آموزشی ، دانشگاه ها و مدارس
زندان ها و ندامتگاه ها
پارک ها، مراکز تفریحی و استراحتگاه های بین راهی
کمپ های کارگری و نظامی

 

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر میزان و نوع فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی در واقع جهت تصفیه کلیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی قابل طراحی و اجرا می باشند. هرچه حجم فاضلاب از ۱۰۰ مترمکعب در شبانه روز بیشتر شود ساخت پکیج نیز در مقایسه با احداث تصفیه خانه بتنی غیر اقتصادی تر خواهد بود لذا استفاده از پکیج در تصفیه فاضلاب های با دبی بالا مثل فاضلاب های شهری کاملا غیر اقتصادی خواهد بود. مهمترین موارد استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شامل موارد زیر است:

تصفیه فاضلاب خانگی که جهت یک واحد مجزا یا یک آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه فاضلاب جوامع کوچک که جهت تصفیه در شهرک های مسکونی ، برج های مسکونی ، اداری و تجاری ، کمپ های کارگری ، مراکز تفریحی و موارد مشابه استفاده می شود.

 

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

راندمان بالا در تصفیه و مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست
طراحی مدولار سیستم با قابلیت ارتقاء
سرعت و سهولت زیاد در ساخت ، نصب و راه اندازی
امکان جابجایی و حمل حتی بعد از نصب و راه اندازی
امکان طراحی و ساخت در کلیه ابعاد مورد نظر براساس فضای موجود برای دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی
کم بودن حجم و ظاهر مناسب پکیج
عدم تولید آلودگی های محیطی و بو
عدم نیاز به اجرای عملیات ساختمانی در محل پروژه
سهولت تعمیر، نگهداری و بهره برداری از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
قابلیت اجرا در شرایط مختلف اقلیمی
مستحکم از لحاظ سازه ای و مقاوم در برابر خوردگی
سازگاری با شرایط آب و هوایی اکثر مناطق کشور

 

روش های تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب بهداشتی قابلیت تجزیه زیادی از لحاظ بیولوژیکی دارد لذا عموما در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی از روش های بیولوژیکی استفاده می شود که مهمترین این روش ها به شرح زیر است. جهت آشنایی بیشتر با روش های تصفیه به صفحه روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)
فرآیند لجن فعال با بستر ثابت (IFAS)
فرآیند بیوراکتور غشایی با بستر متحرک (MBBR)
فرآیند بیوراکتور غشایی (MBR)

دیاگرام فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

دیاگرام فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

 

بو و آلودگی محیطی در دستگاه تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

با توجه به اینکه در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی از روش های بیولوژیکی هوازی استفاده می شود لذا این پکیجها هیچگونه بوی آزار دهنده و آلودگی محیطی ندارد. البته این در صورتی است که پکیج و به خصوص میزان و نحوه هوادهی به درستی طراحی و اجرا شود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مقایسه با سپتیک تانک

در مواردی از سپتیک تانک با فرایند بیهوازی به جای پکیج با فرایند هوازی استفاده می شود و معمولا خروجی آن را به چاه جاذب متصل می کنند که از لحاظ زیست محیطی غیرقانونی است.

در صورتی که کارفرما هزینه اجرای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی را نداشته باشد استفاده از سپتیک جهت حفاظت حداقلی و جلوگیری از ایجاد گرفتگی چاه جاذب صورت می گیرد. البته کارفرما محترم باید اطلاعات لازم مبنی بر استاندارد نبودن مشخصات فاضلاب خروجی و مشکلات قانونی در صورت بازدید سازمان محیط زیست را داشته باشد.

 

نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

نصب پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی در بسیار سریع و به سادگی انجام می گردد زیرا کلیه عملیات ساخت ، لوله کشی ها و نصب تجهیزات تا حد ممکن در محل کارخانه سازنده انجام می شود. جهت نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی کارفرما باید فاضلاب ورودی ، کابل برق و یک انشعاب آب خانگی را در محل پکیج مهیا کند.

 

بهره برداری از سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت شاران به صورت کاملا اتوماتیک طراحی و تولید می گردد لذا دارای اپراتوری بسیار ساده ای است. وظایف اپراتور معمولا شامل بازدید دوره ای از تجهیزات جهت کسب اطمینان از کارکرد درست تمامی تجهیزات ، آماده سازی محلول های شیمیایی و سایر موارد مشابه است.

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

اصلی ترین عوامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی به شرح زیر می باشد:

میزان دبی فاضلاب بهداشتی ورودی
مشخصات کیفی فاضلاب بهداشتی ورودی
استاندارد و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی
نوع فرآیند انتخاب شده برای تصفیه
نوع و برند تجهیزات و همچنین در نظر گرفتن رزرو برای تجهیزات مورد استفاده در پکیج
جنس و آلیاژ و نوع پوشش دهی