پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی | شرکت شاران صنعت

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا به عبارتی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی به صورت پیش ساخته در کارخانه شاران صنعت آماده و به محل پروژه حمل می شود و لذا طراحی، مشاوره، ساخت، اجرا، نصب و راه اندازی پکیج به صورت کلید در دست EPC می باشد.
اگر هدف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی دفع بهداشتی و محیط زیستی پساب باشد در این صورت طراحی پکیج براساس حداکثر غلظت آلاینده ها در پساب خروجی طبق قوانین سازمان محیط زیست ایران می باشد.
اگر هدف استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی استفاده مجدد از پساب خروجی در هر بخشی از صنعت مربوطه باشد در این صورت طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی بر اساس آنالیز مشخصات مورد نیاز برای پساب خروجی انجام می شود.
جهت آشنایی با روشهای تصفیه به صفحه روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه و برای کسب اطلاعات عمومی تر به صفحه تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

 

جنس پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

در هر روشی از تصفیه فاضلاب بهداشتی واحد های مختلف تصفیه به صورت سری پشت سر هم عمل نموده و عملیات تصفیه را تکمیل می نمایند. یک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در واقع شامل مجموعه این واحد های تصفیه می باشد که با کمترین میزان اشغال فضا در کنار هم به صورت یکپارچه قراردارند. در انتخاب جنس پکیج باید به موارد زیر توجه نمود:

  • امکان ساخت مخازن واحد های تصفیه مطابق با شکل و فرم مورد نظر
  • مقاومت سازه ای پکیج با توجه به ابعاد پکیج و بارهای وارده
  • مقاومت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی در برابر خوردگی

جنس پکیج های تصفیه فاضلاب ارتباطی به کیفیت و فرآیند تصفیه ندارد. بعلاوه هر کدام از روش های ساخت دارای مزیت های خاص خود است که با توجه به شرایط و ملاحظات فنی و اقتصادی، تعیین می شود. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به طور معمول از جنس های فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی ساخته می گردد.

 

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

در کلیه مکان هایی که انسان سکونت یا فعالیت دارد فاضلاب بهداشتی تولید می شود. جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی به خصوص زمانی که حجم فاضلاب تولیدی کم باشد، امکان جابجایی سیستم تصفیه در آینده وجود داشته باشد و یا نیاز به سرعت و سهولت بیشتر در اجرای پروژه پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود.
انواع مراکزی که در آنها پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی یا به عبارتی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است.
فاضلاب شهرها، روستاها، شهرک ها و ساختمان های مسکونی، واحدهای تجاری و اداری
فاضلاب هتل‌ها
فاضلاب رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها
فاضلاب مراکز آموزشی، دانشگاه ها و مدارس
فاضلاب زندان ها و ندامتگاه ها
فاضلاب پارک ها، مراکز تفریحی و استراحتگاه های بین راهی
فاضلاب کمپ های کارگری و نظامی

 

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر میزان و نوع فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی در واقع جهت تصفیه کلیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی قابل طراحی و اجرا می باشند. هرچه حجم فاضلاب از ۱۰۰ مترمکعب در شبانه روز بیشتر شود ساخت پکیج نیز در مقابل احداث تصفیه خانه بتنی غیر اقتصادی تر خواهد بود لذا استفاده از پکیج در تصفیه فاضلاب های با دبی بالا مثل فاضلاب های شهری کاملا غیر اقتصادی خواهد بود. مهمترین موارد استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شامل موارد زیر است:

 

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

راندمان بالا در تصفیه فاضلاب بهداشتی و مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست
طراحی پکیج به طور مدولار با قابلیت ارتقاء
سرعت و سهولت زیاد در ساخت، نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
امکان جابجایی و حمل حتی بعد از نصب و راه اندازی
امکان طراحی و ساخت در کلیه ابعاد مورد نظر براساس فضای موجود
کم بودن حجم و ظاهر مناسب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
بدون تولید آلودگی های محیطی و بو
بدون نیاز به اجرای عملیات ساختمانی در محل پروژه
سادگی در بهره برداری، تعمیر و نگهداری پکیج
قابلیت اجرای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در شرایط مختلف اقلیمی
مستحکم از لحاظ سازه ای و مقاوم در برابر خوردگی
سازگاری با شرایط آب و هوایی اکثر مناطق کشور

 

روش های تصفیه در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی قابلیت تجزیه زیادی از لحاظ بیولوژیکی دارد لذا عموما از روش های بیولوژیکی در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود که مهمترین این روش ها به شرح زیر است: جهت آشنایی بیشتر با روش های تصفیه به صفحه روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی مراجعه کنید.
فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)
فرآیند لجن فعال با بستر ثابت (IFAS)
فرآیند بیوراکتور غشایی با بستر متحرک (MBBR)
فرآیند بیوراکتور غشایی (MBR)

 

بو و آلودگی محیطی در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

با توجه به اینکه در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی از روش های بیولوژیکی هوازی در تصفیه فاضلاب استفاده می شود لذا پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به دلیل عدم تولید گازهای مولد بو به هیچ عنوان تولید بوی آزار دهنده و آلودگی محیطی ندارد. البته این در صورتی است که پکیج و به خصوص میزان و نحوه هوادهی در پکیج به درستی طراحی و اجرا شود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مقایسه با سپتیک تانک

در مواردی از سپتیک تانک با فرایند بیهوازی به جای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با فرایند هوازی استفاده می شود و معمولا خروجی آن را به چاه جاذب متصل می کنند که از لحاظ زیست محیطی غیرقانونی است.
در صورتی که کارفرما هزینه اجرای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی را نداشته باشد استفاده از سپتیک جهت حفاظت حداقلی و جلوگیری از ایجاد گرفتگی چاه جاذب صورت می گیرد. البته کارفرما محترم باید اطلاعات لازم مبنی بر استاندارد نبودن مشخصات فاضلاب خروجی و مشکلات قانونی در صورت بازدید سازمان محیط زیست را داشته باشد.

 

نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در زمانی بسیار کوتاه و به سادگی انجام می گردد زیرا کلیه عملیات ساخت پکیج، انجام لوله کشی ها و نصب تجهیزات تا حد ممکن در محل کارخانه سازنده انجام می شود. جهت نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی کارفرما باید فاضلاب ورودی، کابل برق و یک انشعاب آب خانگی را در محل پکیج مهیا کند.

 

بهره برداری از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت شاران به صورت کاملا اتوماتیک طراحی و ساخته می گردد لذا دارای اپراتوری بسیار ساده ای است. وظیفه اپراتور در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی معمولا بازدید دوره ای از تجهیزات جهت کسب اطمینان از کارکرد درست تمامی تجهیزات، آماده سازی محلول های شیمیایی و سایر موارد مشابه است.

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

اصلی ترین عوامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی به شرح زیر می باشد:
میزان دبی فاضلاب بهداشتی ورودی
مشخصات کیفی فاضلاب بهداشتی ورودی
استاندارد و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی
نوع فرآیند انتخاب شده برای تصفیه
نوع و برند تجهیزات و همچنین در نظر گرفتن رزرو برای تجهیزات مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
جنس و آلیاژ و نوع پوشش دهی