پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی | شرکت شاران صنعت

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به تنوع صنایع و بار آلودگی بالای آن ها از مهمترین محصولات شرکت شاران صنعت می باشد. دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی به شکل پیش ساخته در محل کارخانه شاران صنعت آماده شده و به سایت پروژه حمل می شود و در نتیجه طراحی ، ساخت ، نصب و راه اندازی این سیستم ها به صورت کلید در دست EPC است.

در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کلیه موارد مهم از جمله کیفیت پساب خروجی ، اشغال فضای کمتر ، طول عمر تصفیه خانه و تجهیزات مربوطه ، عدم تولید بو و آلودگی‌های محیطی ، اپراتوری ساده تر ، کاهش هزینه های بهره برداری و بسیاری از نکات دیگر که از لحاظ علمی و تجربی به آن دست پیدا کرده ایم در تصفیه فاضلاب لحاظ شده است.
در بسیاری از موارد صنایع ترجیح می دهند پساب تصفیه شده سیرکوله شود و به عنوان آب مورد نیاز در صنعت مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. در این موارد با توجه به اولویت های فنی ، اقتصادی و زیست محیطی در ارتباط با طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تصمیم گیری خواهد شد.

در صورتی که پساب سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی سیرکوله نشود می تواند بر اساس ” حداکثر غلظت مجاز آلاینده ها در پساب خروجی طبق قوانین سازمان محیط زیست ایران ” جهت یکی از مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز ، تخلیه به چاه جاذب و یا تخلیه به آب های سطحی به محیط تخلیه شود.
جهت آشنایی با روشهای تصفیه به صفحه روش های تصفیه فاضلاب صنعتی و برای آشنایی کلی تر به صفحه پکیج تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

 

اجزا و واحد های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه پساب های صنعتی بر اساس پارامترهای متعددی از جمله دبی فاضلاب ، کیفیت فاضلاب ، استاندارد خروجی و غیره تعیین می گردد. هر روشی که جهت تصفیه فاضلاب در صنایع انتخاب شود شامل یک سری واحد های مختلف است که به صورت سری پشت سر هم عمل می نماید و عملیات تصفیه را کامل می کند. در واقع یک پکیج تصفیه پساب صنعتی شامل مجموعه ای از این واحد های تصفیه است که در کنار همدیگر با کمترین فضای اشغالی به صورت یکپارچه قرار گرفته اند و پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی را تشکیل می دهند.

 

جنس پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

در انتخاب جنس پکیج باید موارد زیر را مورد توجه قرار داد:
قابلیت ساخت واحد های تصفیه منطبق بر فرم و شکل مورد نیاز با توجه به تنوع فرایند های تصفیه
مقاومت سازه ای با در نظر گرفتن ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بارهای وارده به آن
مقاومت سیستم تصفیه در مقابل خوردگی
جنس پکیج های تصفیه فاضلاب ارتباطی به کیفیت و فرآیند تصفیه ندارد. به علاوه هر کدام از روش های ساخت دارای مزیت های خاص خود است که با توجه به شرایط و ملاحظات فنی و اقتصادی تعیین می شود. جنس پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می تواند فلزی ، پلی اتیلنی و کامپوزیتی در نظر گرفته شود.

 

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

درکلیه مراکزی که به دلیل مصرف آب در یک فعالیت صنعتی فاضلاب تولید می شود پکیج تصفیه پساب صنعتی کاربرد خواهد داشت. به منظور تصفیه فاضلاب صنعتی به ویژه وقتی که حجم فاضلاب تولیدی اندک بوده ، امکان جابجایی تصفیه خانه در آینده وجود داشته باشد و یا نیاز به سهولت و سرعت بیشتر در اجرای پروژه باشد پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی از صنایع که انواع سیستم تصفیه پساب صنعتی کاربرد بیشتری در آنها دارند به شرح زیر هستند.

پتروشیمی
نفت و گاز
نیروگاه و صنایع نیروگاه
فولاد
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع خودرو سازی
صنایع شیمیایی
آبکاری و پوشش فلزات
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نساجی
رنگ
غذایی و لبنی
داروسازی
تولید مواد شوینده
آرایشی بهداشتی
الکل سازی و خمیر مایه
دباغی و چرم سازی
کاغذ سازی و مقوا سازی
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع تولید فرآورده های گوشتی و کشتارگاه
دامداری و دامپروری
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تولید قند ، شکر ، ملاس
پکیج تصفیه فاضلاب صنایع کانی های غیرفلزی
آرد ، نان و شیرنی
کارواش
قالی شویی
شهرک های صنعتی

 

انواع سیستم تصفیه پساب صنعتی از نظر میزان و نوع فاضلاب

هرچه دبی فاضلاب صنعتی بیشتر باشد در نتیجه حجم واحد های تصفیه بیشتر می شود. در صورتی که مجموع حجم مخازن سیستم تصفیه به بیش از ۲۰۰ متر مکعب افزایش پیدا می کند به تدریج ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نیز در مقایسه با ساخت تصفیه خانه بتنی غیر اقتصادی تر خواهد بود.

 

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

سرعت و سادگی در ساخت ، نصب و راه اندازی
قابلیت حمل و تغییر محل استقرار پکیج حتی پس از راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
کارایی بالا در انواع صنایع
قابلیت اجرا در کلیه اندازه های مورد نظر با درنظر گرفتن فضای موجود
طراحی مدولار پکیج با امکان ارتقاء
ظاهر زیبا و حداقل بودن فضای اشغال شده
امکان اجرای دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی در شرایط گوناگون اقلیمی
حداقل نمودن تولید بو و آلایندگی محیطی
عدم نیاز به انجام عملیات ساختمانی در سایت پروژه
سهولت در انجام تعمیرات ، نگهداری و بهره برداری پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
مقاومت زیاد در مقابل خوردگی و استحکام بالا از نظر سازه ای
انطباق با خصوصیات آب و هوایی اغلب مناطق کشور

 

فرآیندهای تصفیه در پکیج های تصفیه پساب صنعتی

با توجه به تنوع و بالا بودن بار آلودگی معمولاً ترکیبی از روشها به منظور تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهمترین روش های تصفیه فاضلاب مورداستفاده در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی که معمولاً به صورت منفرد و یا در ترکیب با روش‌های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد ، به شرح ذیل می باشد.

روش اکسیداسیون پیشرفته AOP
روش راکتور بیولوژیکی غشایی MBR
روش های بیولوژیکی هوازی از جمله EAAS
روش های بیولوژیکی بی هوازی ازجمله UASB و UABR
روش های فیزیکی و روش های شیمیایی
بو و آلودگی محیطی در دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی
آلودگی محیطی در پساب های خطرناک صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور مثال ممکن است فاضلاب صنعتی در ورود به مخازن تصفیه تولید گاز های سمی و یا آلودگی های جانبی دیگری نماید که باید مورد توجه قرار گیرد. در فاضلابهای صنعتی که دارای قابلیت تصفیه بیولوژیکی هستند نیز می بایست تولید بو و آلودگی های بهداشتی را در طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی لحاظ نمود.

 

نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

سرعت و سهولت نصب پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی کاملا بستگی به نوع فاضلاب خواهد داشت زیرا می تواند شامل یک پکیج بسیار ساده تا پکیجی با انواعی از پیچیده ترین روش ها را شامل شود. به هر حال در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هدف این است که حداکثر عملیات ساخت پکیج ، لوله کشی ها و نصب تجهیزات در محل کارخانه سازنده انجام شود.

 

بهره برداری از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه پساب صنعتی می بایست تا حدامکان به صورت اتوماتیک مورد بهره برداری قرار گیرد زیرا معمولا با توجه به تنوع و گستردگی فرایند ها وجود خطاهای انسانی موجب کاهش راندمان پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی خواهد بود.

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

کیفیت فاضلاب صنعتی مهمترین عاملی است که در محاسبه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی باید مدنظر قرار گیرد. به عنوان مثال در بسیاری از فاضلاب های صنعتی با وجود حجم کم فاضلاب به دلیل میزان آلودگی بالا هزینه اجرای پروژه بیش از حدانتظار می باشد. عوامل عمده موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شامل موارد زیر است:
مشخصات کیفی فاضلاب صنعتی ورودی با در نظر گرفتن کلیه آلاینده های محتمل در فاضلاب
دبی فاضلاب صنعتی ورودی به پکیج
روش و یا روشهای منتخب جهت تصفیه
استاندارد و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی
برند و نوع تجهیزات و وجود رزرو جهت تجهیزات استفاده شده
جنس پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و نوع پوشش دهی آن