پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی | شرکت شاران صنعت

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به تنوع صنایع و بار آلودگی بالای آن ها از مهمترین محصولات شرکت شاران صنعت می باشد. این پکیج به شکل پیش ساخته در محل کارخانه شاران صنعت آماده شده و به سایت پروژه حمل می شود و در نتیجه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پکیج به صورت کلید در دست EPC است.
در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کلیه موارد مهم از جمله کیفیت فاضلاب خروجی، اشغال فضای کمتر، طول عمر تصفیه خانه و تجهیزات مربوطه، عدم تولید بو و آلودگی‌های محیطی، اپراتوری ساده تر، کاهش هزینه های بهره برداری و بسیاری از نکات دیگر که از لحاظ علمی و تجربی به آن دست پیدا کرده ایم در تصفیه فاضلاب لحاظ شده است.
در بسیاری از موارد صنایع ترجیح می دهند پساب تصفیه شده سیرکوله شود و به عنوان آب مورد نیاز در صنعت مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. در این موارد با توجه به اولویت های فنی، اقتصادی و زیست محیطی تصمیم گیری خواهد شد.
در صورتی که پساب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی سیرکوله نشود می تواند بر اساس “حداکثر غلظت مجاز آلاینده ها در پساب خروجی طبق قوانین سازمان محیط زیست ایران “جهت یکی از مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز، تخلیه به چاه جاذب و یا تخلیه به آب های سطحی به محیط تخلیه شود.
جهت آشنایی با روشهای تصفیه به صفحه روش های تصفیه فاضلاب صنعتی مراجعه کنید.

 

جنس پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

روش تصفیه فاضلاب صنعتی بر اساس پارامترهای متعددی از جمله دبی فاضلاب، کیفیت فاضلاب، استاندارد خروجی و … تعیین می گردد. هر روشی که جهت تصفیه فاضلاب صنعتی انتخاب شود شامل یک سری واحد های مختلف است که به صورت سری پشت سر هم عمل می نماید و عملیات تصفیه را کامل می کند. در واقع یک پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شامل مجموعه ای از این واحد های تصفیه است که در کنار همدیگر با کمترین فضای اشغالی به صورت یکپارچه قرار گرفته اند. در انتخاب جنس پکیج باید موارد زیر را مورد توجه قرار داد:

 • قابلیت ساخت واحد های تصفیه منطبق بر فرم و شکل مورد نیاز با توجه به تنوع فرایندهای تصفیه فاضلاب صنعتی
 • مقاومت پکیج از لحاظ سازه ای با در نظر گرفتن ابعاد و بارهای وارده به پکیج
 • مقاومت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در مقابل خوردگی

جنس پکیج های تصفیه فاضلاب ارتباطی به کیفیت و فرآیند تصفیه ندارد. به علاوه هر کدام از روش های ساخت دارای مزیت های خاص خود است که با توجه به شرایط و ملاحظات فنی و اقتصادی، تعیین می شود. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به طور معمول از جنس های فلزی، پلی اتیلنی و کامپوزیتی ساخته می گردد.

 

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

درکلیه مراکزی که به دلیل مصرف آب در یک فعالیت صنعتی فاضلاب صنعتی تولید می شود پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کاربرد خواهد داشت. به منظور تصفیه فاضلاب صنعتی به ویژه وقتی که حجم فاضلاب تولیدی اندک بوده، امکان جابجایی تصفیه خانه در آینده وجود داشته باشد و یا نیاز به سهولت و سرعت بیشتر در اجرای پروژه باشد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
برخی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی که کاربرد بیشتری دارند به شرح زیر هستند.

 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع فولاد
 • صنایع خودرو سازی
 • صنایع غذایی و لبنی
 • صنایع آبکاری و پوشش فلزات
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع دامداری، دامپروری، کشتارگاهی و تولید فرآورده های گوشتی
 • صنایع نساجی
 • صنایع تولید مواد بهداشتی و شوینده
 • صنایع رنگ
 • صنایع کاغذ سازی و مقوا سازی
 • صنایع تولید قند، شکر و ملاس
 • صنایع داروسازی
 • صنایع کانی های غیرفلزی
 • کارواش و قالی شویی

 

انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از نظر میزان و نوع فاضلاب

هرچه دبی فاضلاب صنعتی بیشتر باشد در نتیجه حجم واحد های تصفیه بیشتر می شود. در صورتی که مجموع حجم مخازن سیستم تصفیه به بیش از ۲۰۰ متر مکعب افزایش پیدا می کند به تدریج ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی نیز در مقایسه با ساخت تصفیه خانه بتنی غیر اقتصادی تر خواهد.

 

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

ساخت، نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با سرعت و سادگی زیاد
قابلیت حمل و تغییر محل استقرار پکیج حتی پس از راه اندازی
کارایی زیاد در تصفیه فاضلاب صنعتی
قابلیت اجرا در کلیه اندازه های مورد نظر برپایه فضای موجود
پکیج با طراحی مدولار و با امکان ارتقاء
ظاهر زیبا و حداقل بودن فضای اشغال شده
امکان اجرای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی در شرایط گوناگون اقلیمی
حداقل نمودن تولید بو و آلایندگی محیطی
عدم نیاز به انجام عملیات ساختمانی در سایت پروژه
سهولت در بهره برداری و انجام تعمیرات و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
مقاومت زیاد در مقابل خوردگی و استحکام بالا از نظر سازه ای
انطباق با خصوصیات آب و هوایی اغلب منطقه های کشور

 

فرآیندهای تصفیه در پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی

در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به تنوع و بالا بودن بار آلودگی معمولاً ترکیبی از روشهای تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهمترین روش های تصفیه فاضلاب که معمولاً به صورت منفرد و یا در ترکیب با روش‌های دیگر در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، به شرح ذیل می باشد.
روش اکسیداسیون پیشرفته (AOP)
راکتور بیولوژیکی غشایی (MBR)
روش های بیولوژیکی هوازی از جمله (EAAS)
روش های بیولوژیکی بی هوازی ازجمله (UASB) و (UABR)
روش های فیزیکی شیمیایی

 

بو و آلودگی محیطی در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

آلودگی محیطی در فاضلاب های صنعتی خطرناک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور مثال ممکن است فاضلاب صنعتی در ورود به مخازن تصفیه تولید گاز های سمی و یا آلوده گی های جانبی دیگری نماید که باید مورد توجه قرار گیرد. در فاضلاب های صنعتی که دارای قابلیت تصفیه بیولوژیکی هستند نیز می بایست ایجاد بو و آلودگی های بهداشتی را در طراحی و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی لحاظ نمود.

 

نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

سرعت و سهولت نصب پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی کاملا بستگی به نوع فاضلاب خواهد داشت زیرا می تواند شامل یک پکیج بسیار ساده تا یک پکیج با انواعی از پیچیده ترین روش ها را شامل شود. به هر حال در ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هدف این است که حداکثر ممکن عملیات ساخت پکیج، عملیات لوله کشی ها و نصب تجهیزات در محل کارخانه سازنده انجام شود.

 

بهره برداری از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می بایست تا حدامکان به صورت اتوماتیک مورد بهره برداری قرار گیرد زیرا معمولا با توجه به تنوع و گستردگی فرایند ها وجود خطاهای انسانی موجب کاهش راندمان پکیج خواهد بود.

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

کیفیت فاضلاب صنعتی مهمترین عاملی است که در محاسبه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی باید مدنظر قرار گیرد. به عنوان مثال در بسیاری از فاضلاب های صنعتی با وجود حجم کم فاضلاب به دلیل میزان آلودگی بالا هزینه اجرای پروژه بیش از حدانتظار می باشد. عوامل عمده موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شامل موارد زیر است:
مشخصات کیفی فاضلاب صنعتی ورودی با در نظر گرفتن کلیه آلاینده های محتمل در فاضلاب
دبی فاضلاب صنعتی ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب
روش و یا روشهای منتخب جهت تصفیه
استاندارد و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی
برند و نوع تجهیزات و وجود رزرو جهت تجهیزات استفاده شده
جنس پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و نوع پوشش دهی آن