تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی | شرکت شاران صنعت

تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی - تصفیه پساب صنایع پتروشیمی - تصفیه فاضلاب پتروشیمی - تصفیه فاضلاب صنعت پتروشیمی - تصفیه پساب صنعت پتروشیمی

تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی یا تصفیه پساب صنعت پتروشیمی با توجه به گستردگی این صنایع در کشور ایران از اهمیت ویژهای برخوردار است. فاضلاب پتروشیمی ها معمولا حاوی مواد مختلف نفتی و شیمیایی است که می بایست با توجه به گستردگی محصولات پتروشیمی و فرایند های متنوع استفاده شده در هر پتروشیمی به صورت خاص مورد بررسی قرار گیرد.

محصولات و خدمات شرکت شاران صنعت در این زمینه شامل پکیج تصفیه فاضلاب صنعت پتروشیمی و تصفیه خانه فاضلاب صنعت پتروشیمی از جنس بتن مسلح می باشد که البته با توجه به تنوع این فاضلاب ها این فقط یک نامگذاری کلی بوده و هر سیستم تصفیه فاضلاب پتروشیمی می بایست با توجه به نوع فاضلاب به طور دقیق طراحی شود. جهت آشنایی کلی تر با محصولات و خدمات به صفحه تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

 

تعریف پتروشیمی

قسمتی از صنایع شیمیایی می باشد که از مواد خام حاصل شده از نفت و یا گاز طبیعی انواع فراورده‌ های شیمیایی را تولید می نماید.

 

محصولات تولیدی صنایع پتروشیمی

مهمترین محصولات پتروشیمی ها که در فرایند تولید آنها نیاز به تصفیه فاضلاب پتروشیمی خواهد بود شامل موارد زیر است:
مواد اولیه پلاستیک ، انواع پلی اتیلن ، پی ـ وی ـ سی و دی ـ او ـ پی ، کودهای شیمیایی ، اوره، فسفات دی‌آمونیم ، کودهای مخلوط نیترات آمونیم ، مواد شیمیایی ماننداسید کلریدریک ، اسید سولفوریک ، آمونیاک ، گوگرد ، دوده و غیره

 

اهمیت تصفیه فاضلاب پتروشیمی

این اهمیت از یک لحاظ به دلیل وجود انواع آلودگی های شیمیایی و صنعتی در این فاضلاب ها می باشد که به شدت آلوده کننده محیط زیست است. از طرف دیگر استفاده مجدد از پساب تصفیه شده امروزه مورد نظر اغلب صنایع پتروشیمی می باشد.

 

مهمترین صنایع پتروشیمی ایران

مهمترین صنایع پتروشیمی ایران که عمدتا مجهز به پکیج تصفیه فاضلاب پتروشیمی و تصفیه خانه فاضلاب پتروشیمی هستند به شرح ذیل می باشند.
اراک (شازند) – اروند – لرستان – اصفهان – امیر کبیر – ایلام – آبادان – آریا ساسول – نوری (برزویه) – بندر امام – بیستون – بو علی سینا – پارس – پردیس – تبریز – تخت جمشید – شهید تندگویان – جم – پلی پروپیلن جم – اهتمام جم – خارگ – خوزستان – رازی – آریا فسفریک جنوب – رجال – زاگرس – شیراز – غدیر – فارابی – فجر – فن آوران – قائد بصیر (گلپایگان) – کارون – کرمانشاه – پلیمر کرمانشاه – کاویان – لاله – مارون – مبین – مهر – مروارید – مسجد سلیمان – مهاباد – نوید زرشیمی – لرستان – پلی نار – شهید رسولی – شیمی تکس آریا – کربن ایران – خراسان – NPC Alliance – فرسا شیمی – شیمی بافت

 

روش های تصفیه پساب صنایع پتروشیمی

معمولا فاضلاب خام تولید شده در صنایع پتروشیمی ابتدا وارد جداسازهای چربی و روغن می شود تا چربی و روغن آنها جدا شود. معمولا جداسازی روغن از فاضلاب طی دو مرحله اتفاق می افتد. مرحله اول چربی به صورت ثقلی از فاضلاب جدا می شود سپس وارد مرحله بعدی جداسازی می شود که این مرحله معمولا شناور سازی با هوای فشرده محلول DAF است.

در ادامه مراحل تصفیه فاضلاب صنعت پتروشیمی سپس فاضلاب وارد مرحله تصفیه بیولوژیکی می شود. تصفیه بیولوژیکی در این صنایع می تواند به صورت هوادهی گسترده ، فرآیند تماس دهنده بیولوژیکی چرخان RBC ، راکتور ناپیوسته متوالی SBR و … باشد.

پس از مرحله تصفیه بیولوژیکی فاضلاب وارد مرحله صاف سازی می شود. پساب ناشی از این واحد وارد مرحله تصفیه پیشرفته می شود. این مرحله شامل فیلتر های شنی کند ، فیلتر کربنی ، میکروفیلتراسیون و یا اولترافیلتراسیون است. مرحله آخر واحدهای تصفیه در تصفیه فاضلاب پتروشیمی ها به منظور تصفیه لجن صورت می گیرد. فرآیند تصفیه لجن شامل مراحل آبگیری ، هضم و دفع لجن می باشد.

مهمترین روش های تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی شامل موارد زیر است:

و بسیاری از روش های دیگر.
در واقع با توجه به فرایند مورد نظر ترکیبی از روش های تصفیه در این واحد ها استفاده می شود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

در مواقعی که حجم فاضلاب کم باشد و ابعاد سیستم تصفیه جهت استقرار در یک واحد پتروشیمی کوچک باشد در این صورت از پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده می شود. این پکیج ها معمولا از جنس فلزی ساخته و به محل حمل و سپس نصب و راه اندازی می شوند.

 

تصفیه خانه فاضلاب صنایع پتروشیمی

در مواقعی که حجم فاضلاب زیاد باشد و ابعاد سیستم تصفیه جهت استقرار در یک واحد پتروشیمی بزرگ باشد در این صورت از تصفیه خانه فاضلاب از جنس بتن مسلح استفاده می شود.