تصفیه فاضلاب صنایع نفت | شرکت شاران صنعت

تصفیه فاضلاب صنایع نفت - تصفیه پساب صنایع نفت - تصفیه فاضلاب صنعت نفت - تصفیه پساب صنعت نفت - تصفیه فاضلاب پالایشگاه نفت

تصفیه فاضلاب صنایع نفت یا تصفیه پساب صنعت نفت نظر به اینکه این صنعت امروز مهمترین منبع تولید انرژی کشور و بزرگ ترین صنعت کشور است بسیار مهم است. این صنعت یکی از دلایل اصلی مشکلات زیست محیطی کشور بخصوص در مناطق نفت خیز و جنوبی کشور است. انواع فاضلاب های تولید شده در مراکز اکتشاف نفت و پلایشگاه های نفت موجب آلودگی محیط زیست می شوند. محصولات و خدمات شرکت شاران صنعت در این زمینه شامل پکیج تصفیه فاضلاب صنعت نفت و تصفیه خانه فاضلاب صنعت نفت از جنس بتنی است که در واقع نظر به تنوع اینگونه فاضلاب ها این تنها یک اسم گذاری کلی می باشد و هر سیستم تصفیه فاضلاب نفت باید با لحاظ نمودن نوع فاضلاب به صورت دقیق طراحی گردد. برای کسب آشنایی کلی تر به صفحه تصفیه فاضلاب مراجعه نمایید.

 

تعریف صنعت نفت

صنعت نفت متشکل از قسمت های اکتشاف ، استخراج ، پالایش و انتقال (خطوط لوله و تانکرهای نفت) می باشد. حجم عمده ای از محصولات صنعت نفت را بنزین و مازوت تشکیل می‌دهند و لذا تصفیه پساب صنایع نفت در این پالایشگاهها بسیار اهمیت دارد.
صنایع بالادستی (اکتشاف و تولید) در صنعت نفت: عمدتاً شامل بخش جستجو ، اکتشاف ، حفاری و تولید نفت خام و گاز طبیعی می باشد.
صنایع پایین دستی در صنعت نفت: عمدتا شامل تصفیه نفت خام ، فروش و توزیع محصولات مشتق شده از نفت و گاز طبیعی می باشد.

 

محصولات تولیدی صنایع نفت

اولین محصول صنعت نفت در واقع نفت خام و گاز طبیعی است. مهمترین محصولات بعدی شامل بنزین و مازوت می باشد که در پالایشگاه ها تولید می شوند. محصولات پتروشیمی ها نیز شامل گستردگی فراوانی بوده که شامل انواع پلی اتیلن ، انواع اسید د، اوره و غیره است.

 

اهمیت تصفیه فاضلاب نفت

این اهمیت تصفیه فاضلاب صنعت نفت از یک لحاظ به دلیل وجود انواع آلودگی های شیمیایی و صنعتی در این فاضلاب ها می باشد که به شدت آلوده کننده محیط زیست است. از طرف دیگر استفاده مجدد از پساب تصفیه شده امروزه مورد نظر اقلب صنایع پتروشیمی می باشد.

 

مهمترین پالایشگاه های ایران

مهمترین پالایشگاه های ایران که عموما به سیستم تصفیه پساب صنعت نفت تجهیز شده اند بدین شرح می باشند:
آبادان – امام خمینی (ره) شازند – اصفهان – بندرعباس – شهید تندگویان تهران – تبریز – شیراز – کرمانشاه – لاوان – ستاره خلیج فارس – بهمن گنو – خوزستان – پارس – آناهیتا – شهریار – کاسپین

 

مهمترین میادین نفتی ایران

مهمترین میادین نفتی ایران که عموما به سیستم های تصفیه پساب صنایع نفت تجهیز شده اند بدین شرح می باشند:
میدان نفتی اهواز – گچساران – آزادگان – آغاجاری – رگ‌سفید – آب تیمور – سروش – کرنج – بی‌بی‌حکیمه

 

روش های تصفیه پساب صنایع نفت

از اصلی ترین روش های تصفیه فاضلاب صنایع نفت و گاز می توان این موارد را نام برد:

  • روش های چربی گیری از جمله API، CPI و DAF
  • روش های فیزیکی شیمیایی
  • روش های تصفیه بیولوژیکی هوازی مانند EAAS، IFAS، MBR
  • روش های بیوراکتور غشایی MBBR
  • روش های بیولوژیکی بیهوازی مانند UABR، UASB و روشهای زیاد دیگری که مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به فرایند لحاظ شده یک ترکیب از روش های تصفیه به کار برده می شود.

 

پکیج تصفیه فاضلاب صنایع نفت

وقتی حجم فاضلاب اندک است و ابعاد جهت استقرار واحد تصفیه در یک واحد صنعت نفت کوچک بدست می آید در این حالت از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می گردد.

 

تصفیه خانه فاضلاب صنعتی نفت

وقتی حجم فاضلاب زیاد است و ابعاد جهت استقرار واحد تصفیه در یک واحد صنعت نفت بزرگ بدست می آید در این حالت از تصفیه خانه فاضلاب از جنس بتن مسلح استفاده می گردد.