تصفیه آب خانگی | شرکت شاران صنعت

تصفیه آب خانگی

تصفیه آب خانگی در مواقعی که آب موجود در منازل و واحد های مسکونی از کیفیت لازم برخوردار نیست معمولا به صورت مجزا برای هر منزل مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت آب شرب بر سلامت انسان ها به طور مستقیم تاثیر می گذارد درنتیجه استفاده از روش های تصفیه آب خانگی می تواند کمک شایانی به حفظ سلامت انسان ها کند.  به منظور آشنایی با مطالب کلی تر به صفحه تصفیه آب مراجعه فرمایید.

 

اهمیت تصفیه آب خانگی

با وجود اینکه آب لوله کشی شهرها در تصفیه خانه های آب شهری تصفیه می شود اما در برخی موارد هنوز این آب از کیفیت مطلوب یا لازم برای سلامت انسان برخوردار نیست. این آلودگی ها به دلیل کامل نمودن فرایند تصفیه آب ، وجود اشکالات در شبکه انتقال و توزیع آب و غیره می باشد. تصفیه آب خانگی معمولا به منظور تولید آب آشامیدنی و آب مصرفی توسط خانوار مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به اهمیت آب برای سلامت انسان امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منابع آب در تصفیه آب خانگی

در تصفیه آب خانگی معمولا منبع آب آب شهری یا به عبارتی آب لوله کشی موجود در منازل مسکونی است.

 

آلاینده های آب خانگی برای تصفیه

امروزه به دلیل نقص ایمنی در شبکه های توزیع آب آلاینده های نامطلوب به راحتی و به سرعت کیفیت آب را تحت تاثیر قرار می دهند. این آلاینده ها می توانند گاز های محلول ، مواد معدنی و دیگر ترکیبات را شامل شوند که جهت حفاظت از سلامت انسان می بایست قبل از مصرف مورد تصفیه آب خانگی قرار گیرند.

سه دسته بندی کلی برای کیفیت آب وجود دارد.

کیفیت آب از لحاظ پارامترهای فیزیکی : مزه ، بو ، کدورت و رنگ خواص فیزیکی آب هستند که می توانند تحت تاثیر مستقیم این آلاینده ها قرار گیرند و کاملا توسط مصرف کننده قابل تشخیص احساس شود.

کیفیت آب از لحاظ پارامترهای شیمیایی : مواد محلول در آب های زیر زمینی می تواند شامل یون ها آهن ، منیزیم ، کلسیم ، منگنز ، سدیم ، بی کربنات ، سیلیکا ، سولفات ، کلراید ، نیترات و فلوراید باشد که این مواد در واقع عوامل شیمیایی هستند که کیفیت شیمیایی آب را تحت تاثیر قرار می دهند و در تصفیه آب خانگی بسیار مورد توجه هستند.

کیفیت آب از لحاظ پارامترهای بیولوژیکی : تمام آب های طبیعی ( صرف نظر از منبع آن ) شامل مقادیر متفاوتی هرچند بسیار کم از میکروارگانیسم های آلاینده هستند. این میکروارگانیسم ها تنها با استفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده هستند و شامل ویروس ها ، باکتری ها و پرتوزئرها می باشند. توجه نمایید که برخی از این آلاینده ها ی باکتریایی سبب بروز بیماری شده و برخی دیگر تنها رنگ، بو، مزه و کدورت آب را تحت تاثیر قرار می دهند و در مجموع یکی از مهمترین عوامل در تصفیه آب خانگی هستند.

 

کیفیت آب تصفیه شده خانگی

تصفیه آب خانگی می بایست به صورتی باشد که آب تولید شده دارای استانداردهای آب آشامیدنی بوده و همچنین آبی سالم ، بدون بو ، بدون طعم و گوارا باشد.

 

مصارف آب تصفیه شده خانگی

آب تصفیه شده حاصل از تصفیه آب خانگی به ترتیب اولویت در موارد زیر به مصرف می رسد :

آب آشامیدنی یا آب شرب
آب پخت و پز
آب شستشوی ظروف غذا و پخت و پز
آب دستشویی ها
آب استحمام
آب توالت ها

 

روش های تصفیه آب خانگی

به منظور تصفیه آب خانگی می توان از روش های متعددی استفاده نمود که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است.

روش های فیلتراسیون مانند فیلتر های میکرونی PP ، فیلتر کربن اکتیو
روش اسمز معکوس RO که متداول ترین روش در تصفیه آب خانگی است و می تواند کلیه مواد معلق و مواد محلول موجود در آب را حذف نماید
اشعه ماورای بنفش که به منظور ضدعفونی و گندزدایی آب به کار می رود.