پرکلرین – کلرپودری – هیپو کلریت کلسیم | شرکت شاران صنعت

پرکلرین ، کلر پودری ، پودر کلر ، کلر جامد ، هیپو کلریت کلسیم ، Chlorine یا Calcium Hypochlorite پودری است حاوی درصد مشخصی از کلسیم هیپوکلریت Ca(OCl)2 و یکی از پر کاربردترین مشتقات کلر می باشد که اغلب به عنوان ضدعفونی کننده و یا سفید کننده به کار می رود. هیپو کلریت کلسیم معمولا با خلوص ۶۰ تا۷۰ درصد و به صورت پودری یا گرانولی در بازار عرضه می شود. به منظور تزریق پرکلرین می توانید از پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده کنید.

 

مشخصات پرکلرین

نام: پرکلرین ، کلر پودری ، کلر جامد ، پودر کلر ، هیپوکلریت کلسیم یا Calcium Hypochlorite
فرمول شیمیایی: Ca(OCl)2
گرید: کلر صنعتی
شکل ظاهری: جامد گرانولی سفیدرنگ
طعم: دارای طعم تند
بو: دارای بوی تند
درجه خلوص : ۶۵ تا ۷۰ درصد
چگالی: ۳۵/۲ گرم بر سانتی متر مکعب
جرم مولی: g/mol 98/142
دمای ذوب: ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد
دمای جوش: ۱۷۵ درجه سانتی گراد
پایداری و برهم کنش: هیپو کلریت کلسیم در دمای بالا ناپایدار بوده و با و مواد آلی و روغن ها به سرعت واکنش داده و آتش زا می باشد.
حلالیت در آب : به خوبی در آب حل می شود. حلالیت پرکلرین در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد برابر ۲۱۴ گرم در لیتر می باشد.

 

تولید پرکلرین

پرکلرین در یک فرآیند چند مرحله ای توسط واکنش مابین گاز کلر و کلسیم هیدروکسید Ca(OH)2 در مجاورت هیدروکسید سدیم (سود مایع) تولید می شود.

 

قرص کلر

قرص کلر یکی دیگر از اشکال استفاده از پرکلرین می باشد. قرص کلر به تدریج در آب حل شده و کلر به آب اضافه می شود. از قرص کلر بیشتر جهت ضدعفونی آب استخر به خصوص برای استخرهای شخصی و خانگی استفاده می شود به ویژه به دلیل کند حل شدن در آب در استخر ویلاها که امکان اضافه کردن کلر به صورت روزانه وجود ندارد.

 

تاریخچه کلر زنی

کلر از یک واژه یونانی به معنی زرد مایل به سبز توسط Carl Wilhelm Scheele در سال ۱۷۷۴ در سوئد کشف شد و از سال ۱۸۳۵ به منظور از بین بردن بو از آب مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از سال۱۸۹۰ با توجه به آگاهی یافتن از قدرت ضدعفونی استفاده از کلرزنی برای گندزدایی در بریتانیا آغاز شد و به تدریج به نقاط دیگر دنیا گسترش یافت.

 

فرایند ضدعفونی توسط کلر

کلر به میکروارگانیسم آسیب رسانده و غشاء سلولی آن را غیرفعال و ضعیف نموده و بدین ترتیب وارد سلول می شود و فعالیت DNA سلول و تنفس سلولی را متوقف می نماید. با این وجود هیپو کلریت کلسیم نمی تواند همه میکروب ها را غیرفعال کند زیرا برخی از کیست های پروتئوزایی نسبت به کلر مقاوم هستند.

 

کاربرد های پرکلرین

کاربرد پرکلرین در تصفیه آب : از کلر پودری جهت ضد عفونی آب و به ویژه ضد عفونی آب آشامیدنی استفاده می شود که این مسئله مورد تایید وزارت بهداشت نیز می باشد.

کاربرد پرکلرین در تصفیه فاضلاب : به منظور گندزدایی و ضدعفونی فاضلاب تصفیه شده یا به عبارتی ضدعفونی پساب تصفیه شده از هیپوکلریت کلسیم در واحدهای انتهایی تصفیه خانه فاضلاب استفاده می شود. همینطور در فاضلاب های صنعتی مثل فاضلاب های آبکاری که شامل یون سیانید می باشند این یون به وسیله هیپوکلریت کلسیم اکسید شده و به سیانات تبدیا می شود که که دارای سمیت کمتری است.
کاربرد پرکلرین در استخرها : استفاده از هیپو کلریت کلسیم جهت ضدعفونی نمودن آب استخر در بسیاری از استخرها متداول می باشد.

 

کمک های اولیه و خطرات پرکلرین

تماس چشمی : با آب فراوان شستشو دهید و به پزشک مراجعه نمایید.
تماس پوستی : با آب فراوان شستشو دهید و لباس ها را تعویض نمایید.
استنشاق : دهان و بینی را با آب فراوان شستشو دهید. مصدوم را به هوای آزاد انتقال دهید. در صورت لزوم از کپسول اکسیژن استفاده نمایید. به پزشک مراجعه کنید.
خوردن و بلعیدن : با آب فراوان شستشو دهید و به پزشک مراجعه نمایید.

 

روش بسته بندی و حمل پرکلرین

پرکلرین به صورت گرانول و در بشکه های پلاستیکی ۴۰ ، ۴۵ و ۵۰ کیلو گرمی بسته بندی و عرضه میشود.

 

نگهداری هیپوکلریت کلسیم

هیپو کلریت کلسیم حساسیت بالایی نسبت به گرما و رطوبت داشته و می بایست به صورت بسته و درجای خشک و خنک نگهداری شود. نگهداری پرکلرین در آفتاب و یا انبارهای گرم می تواند خطر انفجار داشته باشد. بشکه های هیپو کلریت کلسیم را نمی بایست در نزدیکی مواد قابل اشتعال و بوزا مثل نفت ، بنزین، گازوئیل یا سموم کشاورزی نگهداری نمود.

 

قیمت پرکلرین

پرکلرین ایرانی ، چینی ، هندی و آمریکایی متداول ترین برند های موجود در بازار ایران می باشند. قیمت کلر پودری به عوامل بسیاری مانند کشور و کارخانه سازنده ، خلوص کلر و نوع بسته بندی آن بستگی دارد.

 

پکیج تزریق پرکلرین

شرکت شاران صنعت طراح و سازنده پکیج تزریق پرکلرین است. برای آشنایی با پکیج های تزریق به صفحه پکیج تزریق مواد شیمیایی مراجعه کنید.

 

فروش پرکلرین – فروش کلر پودری

به منظور خرید پرکلرین خواهشمند است با واحد فروش مواد شیمیایی این شرکت تماس بگیرید.