رسوب زدا – رسوب بر – اسید دیسکلر – اسید دی اسکلر – descaler acid | شرکت شاران صنعت

رسوب زدا یا رسوب بر یا اسید دیسکلر یا اسید دی اسکلر یا acid descaler اسید یا محلول شیمیایی است که جهت رسوب زدایی و تمیز نمودن انواع سطوح به خصوص سطوح فلزی به کار می رود. رسوب زدا ها معمولا شامل مواد شیمیایی بر پایه اسید کلریدریک (یا اسیدهای آلی و معدنی دیگر) می باشند. مهمترین کاربر دیسکلر ها جهت رسوب زدایی از تاسیسات گرمایش و سرمایشی از جمله برج های خنک کننده ، دستگاه های چیلر ، بویلر ها ، آبگرمکن ها و موارد مشابه است.

 

مشخصات دیسکلر یا رسوب زدا

شکل : مایع
بو : دارای بو تند و زننده یا بدون بو
رنگ : محلول آبی رنگ
pH : اسیدی
حلالیت : در آب حل می شود.

 

ترکیبات دیسکلر یا رسوب زدا

ماده شیمیایی عمده تشکیل دهنده دیسکلر اسید معدنی inhibited acid است و اضافه شدن ماده حفاظت کننده inhibitor به این ترکیب باعث حفاظت سطوح فلزی از خوردگی های آتی می‌گردد. همچنین جهت نفوذ بهتر در رسوبات و رسوب بری سریع ‌تر و موثر تر در این ترکیب ماده خیس کننده surfactant نیز به کار می رود.

 

نحوه عملکرد دیسکلر یا رسوب زدا

رسوبScale شامل یک لایه‌‌ی جامد غیر قابل حل در آب است که ناشی از ترکیبات نمک های کلسیم CaCo3 و نمک های منیزیم MgCo3 می باشد. این رسوبات به مرور زمان بر روی سطوح و لوله‌های تاسیساتی ته ‌نشین و تشکیل می شوند و با گذشت زمان ضخامت آن افزایش یافته و مسیر های عبور آب را مسدود نموده و موجب کاهش بازدهی تاسیسات ، افزایش مصرف انرژی و آسیب رسیدن به تاسیسات می شود. دیسکلر پس از انجام واکنش با رسوبات آن ها را از سطح فلزات جدا می نماید.

 

روش استفاده از دیسکلر برای رسوب زدایی

در سیستم هی گوناگون معمولا دیسکلر را از منابع ذخیره آب و یا کلیه نقاطی که آب در گردش است به چرخه آب اضافه می کنیم. پس از اضافه نمودن رسوب زدا به آب معمولا رنگ آب به رنگ شیری تغییر می کند که ناشی از برداشته شدن رسوبات از جداره و سطوح تاسیساتی می باشد و می تواند نشانگر عملکرد مناسب اسید یا محلول رسوب بر باشد. در ادامه و پس از پایان عملیات رسوب بری آب زلال و شفاف می شود.

 

دوز مصرف دیسکلر

اگر میزان اضافه نمودن دی اسکلر کم باشد می تواند موجب رسوب برداری ناقص و عدم تکمیل فرایند رسوب برداری و تمیز نمودن سطح شود. از طرفی اگر این میزان زیاد باشد علاوه بر هزینه اضافی ممکن است موجب آسیب رساندن به جداره ها شود. میزان مصرف اسید دیسکلر با توجه به ضخامت رسوب متفاوت است اما در شرایط عادی به منظور رسوب بری به ازای هر ۱۰۰۰ لیتر آب میزان ۳۳۰ لیتر (یک سوم) از محلول را به آب اضافه می نمایند.

 

انواع اسید دی اسکلر یا رسوب زدا

دی اسکلر معمولی با غلظت ۲۵%
رسوب زدای معمولی با غلظت ۳۳%
سوپر دیسکلر
دیسکلر بدون بو
رسوب بر پودری

 

کاربرد اسید دیسکلر یا رسوب زدا

رسوب زدایی از لوله کشی ها
رسوب برداری از سطح تاسیسات بویلر ها
رسوب بری از سطح تاسیسات برج های خنک کننده و چیلر کندانسور ها
شستشوی موتورخانه ها
رسوب زدایی از دیگ های بخار
رسوب بری و شستشوی فیلتر ها
رسوب برداری و جرم زدایی از تاسیسات برودتی و رادیاتورها
رسوب زدایی از شبکه های آب و شبکه های بخار
رسوب زدایی از فن کوئل ها
رسوب بری از تاسیسات استخر
شستشو و رسوب زدایی از دیواره های استخر

 

مزایای دیسکلر

در ترکیب دیسکلر ها از بهترین فرمولاسیون و مناسب ترین کند کننده ها استفاده شده است.
در حذف دامنه گسترده ای از انواع رسوبات موثر می باشد.
دارای سمیت پایین است.
دی اسکلر ها در مقابل اکسید کننده ها تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
عدم نیاز به انرژی حرارتی در هنگام استفاده از محلول در سیستم
رسوب بر ها قابل استفاده در دستگاه هایی با قطعات فلزی مانند مس ، برنج ، برنز ، آلومینیوم و غیره و همچنین قسمت های لاستیکی و پلاستیکی