مبانی طراحی اسمز معکوس RO | شرکت شاران صنعت

مبانی طراحی اسمز معکوس RO شامل معیارها و پارامترهایی است که در طراحی و اجرای سیستم اسمز معکوس موثر می باشد. عملکرد یک سیستم اسمز معکوس به عوامل متعددی از جمله نوع غشا ، کنترل جریان ، کیفیت آب ورودی به دستگاه ( مثل کدورت ، کل جامدات محلول و PH )، دما و فشار بستگی دارد. برای نمونه میزان آب تولیدی می­تواند به میزان یک تا دو درصد به ازای هر یک درجه سانتیگراد کاهش دما از دمای بهینه کاهش یابد. استاندارد ارزیابی عملکرد سیستم تصفیه اسمز معکوس برای تمامی سازندگان دمای ۷۷ درجه فارنهایت ، فشار برابر با PSI 60 و TDS برابر با ۵۰۰ میلی گرم در لیتر می باشد. جهت طراحی یک دستگاه RO به اطلاعات زیر نیاز داریم.

کیفیت آب ورودی – مبانی طراحی اسمز معکوس

جهت طراحی دستگاه به خصوص زمانی که حذف یک یون خاص مورد نظر باشد نیاز به یک آنالیز کامل از نمونه آب ورودی به دستگاه خواهیم داشت. در بسیاری از مواقع با توجه به نیاز کارفرما به حذف کل املاح محلول TDS به جای انجام آنالیز کامل فقط پارامترهایی همچون TDS , EC , PH و کلیفرم ها مورد توجه قرار می ­گیرد. در مواقعی که امکان هیچ گونه آزمایشی وجود نداشته باشد و در صورتی که شرایط خاصی بر پروژه حاکم نباشد می­توان به صورت تقریبی با استفاده از شرایط سفره­ های آب زیرزمینی و همچنین نمونه های مشابه اقدام به طراحی دستگاه نمود که البته هیچگاه این روش توسط شرکت شاران صنعت توصیه نمی­ شود.
کیفیت آب تولیدی یا به عبارتی درصد حذف املاح : کیفیت آب تولیدی بر اساس نوع و مشخصات آب مورد توجه قرار می گیرد.

 

کمیت آب تولیدی و درصد راندمان یا درصد بازیابی یا به عبارتی درصد آب تصفیه شده به آب ورودی به دستگاه

میزان آب تولیدی دستگاه و میزان ریکاوری مورد نیاز دستگاه نیز یکی از موارد تعیین کننده در طراحی سیستم های RO می­باشد. از طرفی به منظور کاهش آب دورریز دستگاه می­خواهیم ریکاوری هر چه بیشتر و از طرف دیگر با توجه به افزایش ریکاوری و برگرداندن پساپ تغلیظ شده به ابتدای سیستم، گرفتگی ممبران را نیز باید مورد توجه قرار دهیم. لذا ایجاد یک تعادل در طراحی با توجه به نیازهای کارفرما ضروری می ­باشد.

 

جریان برگشتی یا جریان غلیظ Concentrate بازیافتی – مبانی طراحی RO

در صورتی که سیستم اسمز معکوس مرحله ای به خوبی کار نکند و ویژگی‌های آب خروجی اجازه دهد، در این صورت یک سیستم بازیابی آب غلیظ می‌تواند نصب شود بدین صورت که بخشی از جریان غلیظ به جریان آب ورودی مرحله اول برگشت داده می‌شود و به بازیابی سیستم کمک می‌کند.

 

سیستم یک و دو استیجه Stage در اسمز معکوس

در سیستم تک مرحله‌ای آب ورودی با یک جریان وارد و سپس توسط دو جریان غلیظ و permeate خارج می‌شود. در سیستم دو مرحله ای آب غلیظ خروجی از مرحله اول سپس به عنوان آب ورودی در مرحله دوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نهایت نیز  آب permeate از مرحله اول با آب permeate از مرحله دوم ترکیب می‌شود.

 

Array

در سیستم اسمز معکوس array به معنی ترتیب فیزیکی محفظه های تحت فشار در سیستم دو استیجه stages است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *