روش های آشغالگیری

روش های آشغالگیری

روش های آشغالگیری در تصفیه فاضلاب به عنوان اولین واحدهای عملیاتی هستند که در تصفیه خانه ها تعبیه می شوند. آشغالگیر دستگاهی است با روزنه های همسان، که از ورود مواد جامد موجود در فاضلاب و بویژه سیلاب به درون سیستم تصفیه خانه ممانعت می کند. نقش اصلی آشغالگیرحذف مواد درشت دانه از جریان ورودی است که ممکن است

به تجهیزات فرآیند های بعدی آسیب بزنند.

باعث کاهش قابلیت اطمینان و راندمان فرآیند تصفیه شوند.

موجب آلودگی و گرفتگی راه آب شوند.

در مواردی که بدلیل حفاظت از تجهیزات فرآیند یا حذف موادی که ممکن است در استفاده مجدد از لجن مشکل ایجاد کنند، نیاز به حذف مواد جامد بیشتری باشد، آشغالگیر ریزدانه پس از آشغالگیر درشت دانه نصب می شود. در ساخت آشغالگیرها از میلگرد، تسمه، ورق های مشبک و تور سیمی استفاده می شود.

 

 آشغالگیر مکانیکی

شکل ۱. آشغالگیر مکانیکی

 

آشغالگیر درشت دانه

این نوع از آشغالگیرها معمول ترین واحد مورد استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب است که جهت حفاظت از پمپ ها، شیرها، خطوط لوله و سایر دستگاه های تصفیه خانه فاضلاب در برابر انسداد و آسیب ناشی از خرده سنگ و اشیاء بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این آشغالگیرها بر مبنای روش پاکسازی به دو دسته دستی و مکانیکی تقسیم می شوند. پاک سازی مکانیکی این امکان را فراهم می کند تا آشغالگیر تا حد ممکن به حالت قائم نزدیک شود (معمولاً تا °۷۰). مشخصات معمول طراحی آشغالگیر درشت در جدول ۲ آمده است..

 

جدول ۲. مشخصات طراحی آشغالگیر درشت

پارامتر

واحد

روش پاک­سازی

آشغالگیر دستی

آشغالگیر مکانیکی

اندازه میله
عرض mm ۵ – ۱۵ ۵ – ۱۵
عمق mm ۲۵ – ۳۸ ۲۵ – ۳۸
فاصله بین میله ها mm ۲۵ – ۵۰ ۱۵ –  ۷۵
شیب نسبت به امتداد قائم ۳۰- ۴۵ ۰ – ۳۰
سرعت تقریب
حداکثر m/s ۰/۳ – ۰/۶ ۰/۶ – ۱/۰
حداقل m/s ۰/۳ – ۰/۵
افت هد مجاز mm ۱۵۰ ۱۵۰ – ۶۰۰

 

آشغالگیر ریز دانه

آشغالگیر ریز دارای کاربردهای وسیعی است که از آن جمله می توان به تصفیه مقدماتی پس از آشغالگیر درشت، تصفیه اولیه بعنوان جایگزین ته نشینی اولیه و تصفیه سرریز سیستم جمع آوری فاضلاب ترکیبی اشاره کرد. همچنین جهت حذف جامدات جریان ورودی صافی های چکنده و ممانعت از انسداد آنها، از این آشغالگیرها استفاده می شود. این آشغالگیرها نیازمند پاک سازی مکانیکی بوده و گاهی از اسپری آب گرم جهت حذف روغن ها و و چربی های چسبیده بر سطح آن ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *